Доступність посилання

ТОП новини

Олександр Янковський: Чому санкції вигідні Росії


Пряник із цитатою Дмитра Медвєдєва
Пряник із цитатою Дмитра Медвєдєва

Спеціально для Крим.Реалії

Два роки поспіль триває падіння російської економіки. І якби американських і європейських санкцій проти Росії не було, їх би все одно вигадали. Санкції – тепер єдине виправдання погіршення економічної ситуації в Росії.

Знаєте, чому росіяни останні два роки живуть гірше і гірше? У чому головна причина? Розкрадання бюджету? Невгамовні апетити чиновників і величезні відкати? Можливо, неефективна сировинна економіка? Ні. Головна причина погіршення життя росіян – санкції.

Санкції, європейські та американські санкції, – ось що, зі слів кремлівських керівників, робить життя росіян усе гіршим і гіршим.

Росії нема чого запропонувати світові, окрім викачаних із землі нафти й газу. Впала ціна на цей товар – впала й економіка

Але ж насправді все дуже просто: Росії нема чого запропонувати світові, окрім викачаних із землі нафти й газу. Впала ціна на цей товар – впала й економіка.

Тут показовим є приклад ще однієї країни, чий добробут ще більше залежав від експорту нафти. Ідеться, звісно, про Венесуелу – 95% експорту з цієї латиноамериканської країни становить нафта.

Так, були «щедрі роки», коли нафта коштувала більше ніж 100 доларів барель. А Венесуела як найбільший видобувач нафти Нового Світу 2002 року стала країною з найвищим рівнем прибутку на людину в Латинській Америці.

Але виявилось, що долари, отримані від продажу нафти, витікають крізь пальці. Якщо 2012 року мінімальна зарплата в цій країні була 164 долари, то вже 2015 року – всього 11 доларів. І це, схоже, ще не дно. Чиновники працюють два дні на тиждень, тому що в бюджеті просто немає грошей, щоб заплатити їм нормальну зарплату.

Але повернемось до Росії. Бюджет цієї країни, звісно, не так залежить від нафтодоларів, як прибутки Венесуели. Але продаж енергоносіїв теж становить істотну частку доходів російського бюджету: 70% російського експорту – це нафта і газ.

І ось приходить 2014 рік. І відбувається різке падіння цін на нафту. Бюджет Російської Федерації вперше за багато років стає дефіцитним. Рубль знецінюється вдвічі. Аби звести кінці з кінцями, уряд залазить до резервного фонду і за два роки його практично проїдає. У жовтні 2014 року в ньому було понад 90 мільярдів доларів, а в середині 2016-го залишається близько 38.

Запустили руку російські чиновники і в пенсійні накопичення росіян. 2016 року «заморозили» 344 мільярди рублів. 2015-го глибокому заморожуванню піддались 310 мільярдів, а 2014 року – 244. Втім, нехай вас не вводить в оману слово «заморожування». Насправді, під цим прохолодним терміном мається на увазі банальне використання чиновниками грошей російських платників податків, але на свій розсуд. Потім, колись, ці гроші обіцяють повернути. Ну, якщо нафта знову подорожчає.

– Чому падає рубль? – Так же ж санкції!

І все-таки, чому ж санкції вигідні Росії? Адже навряд чи санкції вигідні простим людям. І навіть непростим. Тим же бізнесменам. Але ось для російського політичного керівництва санкції – справжній подарунок долі.

– Чому падає рубль? – Так же ж санкції!

– Чому заморожені пенсійні накопичення? – А що ви хотіли, ми ж під санкціями!

– Чому все дорожчає, а реальні прибутки падають? – У всьому винні санкції! Європейські та американські санкції! Вони хочуть поставити нас на коліна! Але у них не вийде!

Так вийшло, що за кілька місяців до падіння цін на нафту на світовому ринку, в лютому 2014 року, Росія окупує український півострів Крим. Після чого проти Російської Федерації запроваджують американські та європейські санкції. Причому ці санкції не стосуються головного товару російської економіки – нафти. Російська Федерація так само, як і раніше, може вільно торгувати енергоносіями. Просто на ринку більше не потрібно стільки нафти і газу. Ціна на енергоносії падає, а у прибутках Росії утворюється істотний пролом.

Якби не було санкцій, як пояснити громадянам, що за 15 років високих цін на нафту в Росії так і не створено нічого іншого, що можна було б продавати на експорт? Якщо немає санкцій, як пояснити, що Росія – з мільйонами гектарів сільськогосподарських земель – залежить від імпорту продуктів харчування? Якщо немає санкцій, як пояснити пенсіонерам і бюджетникам, чому чиновникам потрібні були їхні гроші?

Крим причепили останнім вагоном до нафтового поїзду під назвою «Росія»

І найголовніше питання, яке не дають поставити санкції, – чому, якщо керівництво країни було таким мудрим, раніше воно могло збільшувати пенсії та зарплати, а зараз не може? Можливо, і керівництво не таке компетентне, а просто так склалася кон'юнктура: Захід був готовий дорого купувати російську нафту. Але щойно необхідність у нафті відпала, весь економічний геній кремлівських керівників кудись випарувався.

Загалом, санкції надзвичайно вигідні для уряду Російської Федерації. З їх допомогою 140 мільйонам росіян можна ще кілька років пояснювати погіршення життя. Грати на почутті національної гідності – «Ми ж не прогнемося перед Заходом!». І чекати підвищення ціни на нафту. Одночасно не забуваючи розпилювати залишки того, що залишилось.

Ну а що ж Крим? Крим причепили останнім вагоном до нафтового поїзду під назвою «Росія». І тепер усьому потягу кажуть, що швидкість зменшилась, тому що цей вагон занадто важкий. Але ми його не кинемо, адже там наші люди.

Хоча насправді ми знаємо, що вся справа в низьких цінах на нафту і неефективному керівництві.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG