Доступність посилання

ТОП новини

Атланти розв’язують «чорноморський вузол»


Спеціально для Крим.Реалії

Одна з гіпотез виникнення назви Чорного моря пов’язана із заведеним у деяких азіатських країнах «кольоровим» позначенням сторін світу, де «чорний» – північ, відповідно це море – «північне море» для Азії. Інша – ґрунтується на тому, що металеві предмети, наприклад, якорі, опущені в море на тривалий час, покривалися нальотом чорного кольору через вплив сірководню, що є тут у великій кількості в морських глибинах.

Протока Босфор сполучає Чорне море з Мармуровим. Далі, через протоку Дарданелли – з Егейським і Середземним. Керченська протока з’єднує його з Азовським морем. З півночі у Чорне море глибоко врізається Кримський півострів. Кажуть, спочатку елліни його називали Таврикою – землею таврів, древнього народу, який населяв південні землі Криму. Також стверджують, що така назва походить від латинського «таурус» – сузір’я Тільця. З ним у давнину ототожнювали Крим і прилеглі області. Таврида – назва Криму, введена царською Росією після приєднання півострова, яке вперше відбулося за історичними мірками порівняно недавно – в 1783 році. А Таврією історично називали степові райони в межах сучасних Запорізької і Херсонської областей.

Географічно Чорне море – внутрішнє море басейну Атлантичного океану. Назва Атлантичний океан походить від імені Атлант (Атлас), який у давньогрецькій міфології є могутнім титаном, що тримає на плечах небесне склепіння, і символом витривалості й терпіння.

По поверхні Чорного моря проходить умовна водна межа між Європою і Малою Азією, а весь азово-чорноморський регіон став частиною Атлантичної, і не тільки водної, системи.

«Дестабілізуючі дії та політика Росії включають: триваючу незаконну і нелегальну анексію Криму, ...; порушення суверенних кордонів шляхом застосування сили; навмисну дестабілізацію східної України; ... провокаційні військові дії поблизу кордонів НАТО, в тому числі в Балтійському і Чорноморському регіонах і Східному Середземномор’ї; безвідповідальну й агресивну ядерну риторику... Крім того, військове втручання Росії, ...використання нею своєї військової присутності в Чорному морі для проектування сили на регіон Східного Середземномор’я становлять додаткові ризики і виклики для безпеки союзників... », – йдеться в комюніке Варшавського саміту НАТО, який відбувся 8-9 липня.

Болгарія, Грузія, Росія, Румунія, Туреччина та Україна – шість причорноморських країн. Софія, Бухарест і Анкара – члени Північно-Атлантичного Альянсу, при цьому Болгарія та Румунія – члени Європейського Союзу, а Туреччина – кандидат на вступ до ЄС. Європа і НАТО підтримують особливі відносини з Україною і Грузією. У 2008 і 2014 роках Росія застосувала свої збройні сили і захопила частини територій суверенних чорноморських держав, у тому числі Крим.

Практично єдиною діалоговою платформою для країн чорноморського регіону залишається Організація чорноморського економічного співробітництва

Практично єдиною діалоговою платформою для країн чорноморського регіону залишається Організація чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС), заснована одинадцятьма державами: Азербайджаном, Албанією, Вірменією, Болгарією, Грецією, Грузією, Молдовою, Румунією, Росією, Туреччиною, Україною. У квітні 2004 року в ОЧЕС вступила Сербія (тоді ще Сербія і Чорногорія). Але й тут Кремль намагається реалізувати свої інтереси, руйнуючи тендітну стабільність...

Російське головування в ОЧЕС у першій половині 2016 року не стало проривним, оскільки всі сили Смоленської площі були кинуті на відбілювання репутації і на недопущення критики на адресу Кремля під час проведення підсумкової парламентської асамблеї (ПАЧЕС) у Москві і засідання ради міністрів (РМЧЕС) у Сочі .

На 47-й Генеральній асамблеї ПАЧЕС наприкінці червня обговорювалися, в основному, політичні питання, оскільки російська делегація була змушена зосередитися на тому, щоб не допустити включення парламентаріїв (треба розуміти – її ж) до всякого роду «чорних списків». Перспектива формування таких списків проглядалася на горизонті у зв’язку з агресивними діями цієї країни-учасниці ОЧЕС. У Москві вважають, що «чорні списки» суперечать принципам демократії..., але забувають про порушення зі свого боку. Кремль побоявся бути приниженим під час парламентського форуму ЧЕС у Москві: до регламенту роботи ПАЧЕС були ухвалені поправки з метою недопущення інцидентів, які «суперечать принципам і нормам парламентської етики».

Увагу парламентаріїв було сконцентровано не на економіці – на проблемах міграції та міжнародного тероризму. Також вкотре був зроблений акцент на тому, що «досягнення співпраці можливе (!) лише через впровадження існуючих взаємовигідних спільних проектів, орієнтованих на багатостороннє співробітництво в Чорноморському регіоні».

Фактичною кульмінацією головування Росії в ОЧЕС стало проведення 1 липня в Сочі засідання РМЧЕС. На форумі були присутні тільки шість високих гостей у ранзі міністрів, включаючи самого Сергія Лаврова

Фактичною кульмінацією головування Росії в ОЧЕС стало проведення 1 липня в Сочі засідання РМЧЕС. Незважаючи на заявлену раніше «масовість, пишність і помпезність», на форумі були присутні тільки шість високих гостей у ранзі міністрів, включаючи самого Сергія Лаврова.

Росія обіцяла, що уряд виділить цільові фінансові кошти для покриття більшої частини витрат проектних програм у рамках ОЧЕС: регіональних та в галузі підприємництва. Сергій Лавров, оголосивши конкретну суму – 1 мільйон доларів США, назвав російську ініціативу одним з головних результатів головування, але інформацію про неї вирішили розголошувати в підсумковому звіті засідання.

Також був підписаний меморандум про взаєморозуміння між ОЧЕС і Міжнародним конгресом промисловців та підприємців (МКПП) зі штаб-квартирою в Москві. Цей факт не може говорити про якісь нововведення або прогрес, оскільки такі меморандуми вже підписувалися в 2011 і 2014 роках. Тепер, коли на проектну діяльність ЧЕС Росією заявлена «кругленька сума», їй потрібно мати свою власну платформу для реалізації таких проектів. Хоча «одного мільйона» навряд чи вистачить на весь регіон Чорного моря, куди Кремль планує вести свій приватний бізнес під прапорами ОЧЕС і МКПП – «міжнародної громадської організації», за Аркадієм Вольським, «яка об’єднує структури ділових кіл пострадянських країн з метою збереження економічних зв’язків, подальшого розвитку і розширення ділового співробітництва».

До речі, рада міністрів ЧЕС рекомендувала Комітету старших посадових осіб Організації провести додаткове вивчення питання про процедуру виборів Генерального секретаря Ділової Ради (ДС) ЧЕС «з метою забезпечення відповідності статуту ОЧЕС». Роботу в цьому «бізнес-органі» Москва повністю «підім’яла під себе», забезпечивши «вибори» Віктора Архіпова – керівника Російського національного комітету ЧЕС, який активно поставляє іноземних бізнесменів в окупований Крим, на посаду генсека ДС під час головування.

Прокладаючи шлях для свого приватного бізнесу, Кремль намагається тиснути на Україну та її європейських сусідів, обмежуючи їх в економічних можливостях і правах на рівні використання чорноморського басейну

Прокладаючи шлях для свого приватного бізнесу, Кремль намагається тиснути на Україну та її європейських сусідів, обмежуючи їх в економічних можливостях і правах на рівні використання чорноморського басейну, в тому числі нав’язуючи світовій спільноті переконаність у реальності сценарію «дуги морської блокади» України в Чорному морі.

Вперше про можливість російської морської блокади України заговорили в грудні 2015 року. Тоді український блогер Олександр Піддубний, оцінюючи дії Росії та окупаційної влади Криму щодо пересування захоплених бурових вишок в районі Одеського газового родовища і траєкторію вчиненого розвідувальним літаком ВКС Росії ТУ-214Р обльоту українських кордонів, викрив плани Кремля і дійшов висновку про актуалізацію та реальність російської загрози.

Москві потрібно знати, що «морська блокада України» з боку Росії торкнеться безпосередньо економічних інтересів і безпеки інших держав, а також буде достатньою підставою для використання щодо російської сторони нових санкцій і обмежень, а також подачі судових позовів про відповідальність за вчинені дії та компенсації збитків.

Подальші дії Росії з нарощування своєї присутності поблизу виключної економічної зони України повинні розглядатися як грубе порушення Статуту ООН, перш за все, статті 42, і Конвенції ООН з морського права 1982 року, якою визначено принципи свободи судноплавства, мирного і транзитного проходу суден.

Москва налаштована на подальшу ескалацію напруженості в регіоні Чорного моря

Як видно, Москва налаштована на подальшу ескалацію напруженості в регіоні Чорного моря. Зустріч на рівні представників НАТО-Росія практично нічого не змінила. У Білокам’яній розуміють, але не хочуть визнавати свою провину в розпалюванні воєнних конфліктів та сприянні тероризму в Чорноморському й інших регіонах світу, представляючи себе тими, без яких неможливо перемогти міжнародну злочинність. Цілі Кремля – прорвати «санкційне кільце» через малий і середній бізнес, істотно обмежити можливості союзників у регіоні Чорного моря, в тому числі морські, шляхом інспірування додаткових загроз для дестабілізації обстановки.

У контексті нових спільних ініціатив НАТО і Європи в галузі забезпечення безпеки варто розглядати головування Сербії в ОЧЕС у другій половині 2016 року. Туреччина і Україна будуть ділити штурвал головування в Організації у 2017, ювілейному для ОЧЕС, році.

Збережемо красу і світ Чорного моря! Атланти, розв’язуючи чорноморський вузол, не дадуть перетворити регіон на «російське озеро».

Генеральний секретар постійного міжнародного секретаріату ОЧЕС Майкл Хрістідіс під час засідання ради міністрів ЧЕС у Сочі озвучив ідею збільшення терміну ротаційного головування країн в Організації з 6 місяців до 1 року. Таким чином, якщо найближчим часом вдасться ухвалити це рішення, то наступне головування Росії в цій організації буде, як мінімум, років через десять.

Рудольф Медведь, оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Погляді», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG