Доступність посилання

ТОП новини

Як НАТО протистоятиме військовим потужностям Росії у Криму


Від запевнення до стримування – зміна стратегії НАТО та план її впровадження – такого результату очікують від саміту НАТО у Варшаві

Швидко та ефективно змінюватись НАТО змушує зокрема новий вид війни, яку Росія розгорнула проти України.

Дипломатична, інформаційна, військова та економічна атака – це новий тип війни
Філіп Брідлав

«Дипломатична, інформаційна, військова та економічна атака – це новий тип війни, він покриває усі ці засоби. Ми спостерігали величезний дипломатичний тиск, аби дискредитувати Київ. Інтенсивну інформаційну кампанію, аби підірвати довіру до інституцій. І, звісно, сильну військову атаку – спершу в Криму, а потім на Донбасі. І, врешті-решт, – економічний тиск. І ми зрозуміли: ми маємо якось із цим розбиратися. І деякі наші нації краще підготовлені, ніж інші», – наголошує колишній командувач військ НАТО в Європі Філіп Брідлав.

Одна з ключових проблем альянсу, каже Філіп Брідлав – прогалини в розвідці. Найперше – втрата фокусу з Росії, з якою НАТО намагалось будувати партнерські відносини.

«Упродовж десяти-п’ятнадцяти років більшість наших націй не зводила очей із Близького Сходу, де ситуація становила для нас загрозу. Ми втратили фокус, – продовжує колишній очільник сил НАТО в Європі. – До того ж, ми ділимось розвідувальними даними епізодично: коли ми в небезпеці – ділимось інформацією дуже добре, але коли почуваємось у безпеці – припиняємо. І ці підйоми та падіння не дозволяють нам зрозуміти, що ж є нормою. Бо лише знаючи норму, ми можемо створити систему попередження».

Попереджений – значить озброєний. Експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень Ліза Соєр Семп називає три сфери, в яких Росія має переваги.

У Росії є переваги, які можуть створювати проблеми для США та союзників у Центральній та Східній Європі
Ліза Соєр Семп

«У Росії є переваги, які можуть створювати проблеми для США та союзників у Центральній та Східній Європі. Це, в першу чергу, так звані «зони закритого доступу». Друге – дії з використанням усіх родів військ. А також кібер- та електронна війна», – зазначила експерт.

Колишній командувач військ НАТО в Європі Філіп Брідлав окремо зупиняється на «зонах закритого доступу» – місцях, де росіяни концентрують системи протиповітряної оборони, ракетні комплекси та інші засоби, які не дозволяють противнику до них наблизитися.

Потужності, які розташовані в Калінінграді та в Криму, безперечно, наступальні. У нас є засоби протидії, але їх недостатньо
Філіп Брідлав

«Потужності, які розташовані в Калінінграді та в Криму, безперечно, наступальні. У нас є засоби протидії, але у нас їх навіть близько недостатньо. Зараз ми майже повністю залежні від повітряних сил. Я гадаю, що нам треба набагато більше точних наземних установок великого радіусу дії, аби ми могли атакувати ці потужності», – заявив Філіп Брідлав.

Одночасно із цим, каже Брідлав, треба посилювати союзників у Європі. Нині НАТО планує розгорнути чотири бойові батальйони у Польщі і трьох країнах Балтії. Експерт з оборони Евелін Фаркас каже: війська на східноєвропейському фланзі мають бути на постійній основі.

Наземні сили повинні бути постійними
Евелін Фаркас

«Я переконана, що наземні сили мають бути постійними. Не можна очікувати, що ротація пройде чітко і гладко, що обладнання буде на місці і готове до використання. І варто зазначити: те, про що ми говоримо нині в альянсі, – це лише повернення на позиції, на яких ми були кілька років тому», – сказала Евелін Фаркас, експерт з оборони, колишній заступник міністра оборони США.

Майбутній саміт у Варшаві називають історичним і очікують, що його результати відчутно вплинуть на стратегію альянсу на наступні роки.

XS
SM
MD
LG