Спеціально для Крим.Реалії
Російські ЗМІ та підконтрольні Москві ресурси міста Сімферополя повідомили про перебування в третій декаді червня в підконтрольному Криму великої делегації зі Сполучених Штатів Америки. Факт порушення законодавства України, зобов’язань західних партнерів і консолідованої позиції міжнародного співтовариства окремими представниками громадських структур був перебільшений як гучний успіх у реалізації «самостійної зовнішньої політики» окупаційної влади. Насправді ж з’ясувалося, що чергова пропагандистська мильна бульбашка «давно луснула», а наслідки цього «пшику» можуть іще більше погіршити санкційний стан Криму і Кремля.
По-перше, американці давно готувалися до цієї поїздки, про що неодноразово писалося на сторінці не «Центру громадянських ініціатив», як його позначають російські ЗМІ, а «Центру ініціатив громадян», – саме так правильно перекладається назва структури з англійської. У цьому центрі, створеному як «структура однієї людини», працює лише одна одиниця – громадянка США Шерон Теннісон, яка і займається наповненням зазначеного ресурсу в Інтернеті. Інший персонал в організації просто відсутній.
Шерон Теннісон у своїх мемуарах повідомляє, що давно знайома з Володимиром Путіним та є його «апологетом»
По-друге, не будемо повторюватися в тисячний із 1983 року раз і дамо читачам можливість самостійно вивчити опубліковані в Росії історію діяльності центру та біографію його керівника. Підкреслимо лише, що Шерон Теннісон у своїх мемуарах повідомляє, що давно знайома з Володимиром Путіним та є його «апологетом». Також вона протягом останніх двох років неодноразово відвідувала окупований Крим і готувала публічні звіти в інтересах Москви на американських ресурсах.
Утім, ці факти не перешкодили Кремлю провести показове затримання іноземки разом зі ще одним американським громадянином у російському Волгограді в лютому цього року. Привід досить дивний – порушення візового режиму за такої популярності пані зі Штатів у Росії. Затриманих відпустили, але все оформили офіційно: з протоколом і виписаним штрафом.
По-третє, ідея організації поїздки до Росії та Криму народилася в Шерон Теннісон під враженням шоу-дискусії на тлі антивоєнної кампанії, організованої американцем Стівеном Коеном (Stephen F. Cohen). Ця особистість відома давно, оскільки з минулого століття виступає в проросійському контексті як ретранслятор думок Москви і особисто Михайла Горбачова. Сьогоднішнє відродження колишньої дружби між ними якраз стало доречним.
По-четверте, повний список учасників делегації, з якого робить «секрет полішинеля» російська влада Криму, теж давно опублікований на сайті «Центру ініціатив громадян».
За російськими лекалами в захопленому Криму «іншої» думки не може бути. І думка, спущена згори, ніким не має права бути оскарженою
У будь-якій демократичній країні плюралізм і свобода висловлювань не тільки не заборонені, але й охороняються законом. Чому ж тоді американській делегації не дозволили розповісти кримчанам про життя в Сполучених Штатах? Потрібно було організувати для них зустрічі з громадськістю прямо на площі Леніна в центрі міста, покликати кримських татар і українців, поставити поруч, нарешті, національний американський прапор, розповісти про арешти і в’язнів, що нудяться в катівнях ФСБ, заборону Меджлісу, вбивства і зниклих кримських татар, продовжені персональні та загальні санкції світової спільноти та інше, інше, інше. Ще слід було б розповісти, як виганяли «війська НАТО з Феодосії» у 2006 році.
Але за російськими лекалами в захопленому Криму «іншої» думки не може бути. І думка, спущена згори, там ніким не має права бути оскарженою, навіть якщо вона порушує права людини, міжнародне законодавство і здоровий глузд у цілому.
Загалом, із цим візитом все виглядає, як дуже незграбна робота російських представників.
Все співпало за часом: «антивоєнна» ініціатива Стівена Коена – друга Михайла Горбачова, призначення радником кандидата в президенти США Дональда Трампа колишнього радника біглого Януковича, взаємні теплі компліменти на адресу кандидата-республіканця з боку Володимира Путіна і поїздка до Росії із відвідуванням Криму Шерон Теннісон. От тільки улюбленець Путіна Трамп після виходу на фінішну пряму чомусь став різко втрачати бали і провалюватися в рейтингах. Зручний момент для підняття його рейтингу з-за кордону – весь світ вражений результатами Brexit, нібито розвалюється Європейський Союз. Картина маслом!
Безумовно, є раціональне зерно і в заяві депутата Верховної Ради України Георгія Логвинського, який, оцінюючи візит американців до Криму, закликав правоохоронців України діяти. Адже використання поїздки пані Теннісон для внесення сумбуру в українсько-американські відносини теж не виключається.
Не зовсім зручною вийшла для Кремля загальна інформаційна картина і в плані керівника, і в плані делегації в цілому.
Російські ресурси працювали, як два незалежних «парових котли» в одному неузгодженому механізмі, розжарюючи в підконтрольних ЗМІ дві діаметрально протилежні точки зору щодо місії Шерон Теннісон у Росії і в Криму.
Виявилось, американці прибули на півострів не лише з метою «допомогти російському керівництву» в переконанні Заходу в «позитивності анексії Криму», а й для «відновлення американської мережі» на півострові
Як виявилось, американці прибули на півострів не лише з метою «допомогти російському керівництву» в переконанні Заходу в «позитивності анексії Криму», а й для «відновлення американської мережі» на півострові, яка працювала там із часів горбачовської відлиги завдяки активній діяльності Ротарі-клубів міського рівня. Горбі, як називають Михайла Горбачова в Німеччині, який нещодавно зазнав обструкції з боку громадськості за висловлювання на підтримку російської агресії, допомагав американцям і був натхненником «Ротаріанства» (для Кремля читай – масонства) ще на зорі розпаду СРСР.
Чергова безглузда ідея Кремля, яка народилася в умах окупантів, зведена до того, щоб спробувати створити умови для горизонтальної і вертикальної взаємодії між кримськими Ротарі-клубами, що функціонували до 2014 року на базі міських адміністрацій низки чорноморських міст і які вже встигли стати «своїми», і головними структурами на Заході. Структурам Ротарі Інтернейшинел вже відомо про наміри Білокам’яної, та їхнім результатом не стане пропаганда нібито «нового виходу Криму на міжнародний рівень».
Невже в Москві і російському Сімферополі не розуміють, що американець завжди залишається американцем, навіть перебуваючи на окупованій території і діючи з підігрітою гостинними російськими господарями «пізнавальною» метою?
Невже в Москві і російському Сімферополі не розуміють, що американець завжди залишається американцем, навіть перебуваючи на окупованій території і діючи з підігрітою гостинними російськими господарями «пізнавальною» метою?
Чи зможе Шерон Теннісон взагалі опублікувати свої замітки про візит до Криму? У блозі на своєму сайті іноземка скаржиться на «неймовірні фізичні навантаження, яких зазнає і вона, і члени делегації», тому не може і не має часу вести записи через насичену програму і майже відсутність часу для сну.
Цікаво, скільки автоматників і таємних філерів супроводжували делегацію американців, до складу якої увійшли, в основному, пенсіонери, але з поважних відомств США, що займаються питаннями національної безпеки?
Делегація все ж повернеться назад до батьківщини, де обов’язково розберуться в усіх дрібницях, премудростях і тонкощах місії «в катівнях» «русского мира». Розголос не буде «приємним» для Кремля.
А санкції щодо Криму і Росії залишаться, адже вони вже продовжені на рік.
Що стосується США, то Америка ще до поїздки делегації до російського Криму офіційно заявила про актуальність списку санкцій доти, доки не будуть звільнені захоплені Росією в України території. Об’єктивна картина «кримських ілюзій» давно відома Державному департаменту.
Рудольф Медведь, оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції