Отже, 65-й уряд Турецької Республіки сформовано. Як видно з його складу, особливий акцент буде зроблено на економічній складовій на найближчу і стратегічну перспективу на основі раціоналізму та прагматизму.
Члени кабінету займуть свої місця після того, як прем’єр-міністр Біналі Йилдирим (Binali Yıldırım) представить у парламенті країни програму діяльності й отримає згоду вищого законодавчого органу Туреччини – Великих Національних Зборів.
«Новий склад кабінету не несе в собі ключових змін», – так вважає колумніст і головний редактор газеті Hürriyet Daily News Мурат Йеткін (Murat Yetkin).
65-й уряд Туреччини дає гарантії, що зможе здійснити рестарт двигуна економічного зростанняФахреттін Алтун
«65-й уряд Туреччини дає гарантії, що зможе здійснити рестарт двигуна економічного зростання…», – думає оглядач газети Daily Sabah Фахреттін Алтун (Fahrettin Altun).
У свою чергу, на думку колумніста цього видання Джеміля Ертема (Cemil Ertem), новому уряду, в принципі, не потрібні великі зміни в економічній частині програми. «Минулий кабінет зосередив увагу на наріжних опціях: зниження дефіциту платіжного балансу через залучення іноземних прямих інвестицій, покращення міжнародних інвестиційних умов. Тоді кабінет Йилдирима сфокусується на інвестиціях і виробництві, а також на фінансових ринках… Думаю, що Туреччині треба наганяти час, який був упущений із моменту виборів 2015 року, та збільшувати зростання, як це було 2012 року», – підкреслює він.
Підсумовуючи свої розміркування, Джеміль Ертем робить висновок: «Таким чином, щоб досягти цілей, поставлених стратегією 2023 року, Туреччині необхідна нова модель зростання, яка б базувалася на секторі високих технологій зі значною доданою вартістю, внутрішніх збереженнях і зростанні продуктивності».
Прем’єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим, виступаючи перед парламентом, підтвердив багатовекторність пріоритетів подальшої зовнішньої політики країни, акцентувавши увагу на прагненні збільшення ролі Анкари на світовій арені: «У Туреччини є багато проблем. У нас є регіональні проблеми. Конфлікти, що мають місце в нашому регіоні, в ЄС, на Кіпрі, Кавказі, збільшують важливість нашої країни. Ми знаємо про це. Що ми будемо робити? Дуже коротко: ми будемо збільшувати кількість наших друзів, і ми будемо зменшувати кількість наших ворогів».
Ми не стільки орієнтуємося на зміну складу, скільки нам важливий політичний курс, що проводиться цією державою, в тому числі щодо нашої країниМарія Захарова
Як Москва поставилася до такої заяви? Спікер російського Міністерства закордонних справ Марія Захарова після проведеного щотижневого брифінгу 26 травня, відповідаючи на запитання журналістів щодо коментарів із приводу «пропозиції примирення, що пролунала з боку нового турецького прем’єра», заявила: «Сам факт появи нових людей в уряді при збереженні там членів попереднього уряду не має великого значення. Пріоритетним є курс, який провадить уряд і керівництво Туреччини. Ми судимо по справах. Ми не стільки орієнтуємося на зміну складу, скільки нам важливий політичний курс, що проводиться цією державою, в тому числі щодо нашої країни, щодо глобальних міжнародних проблем, у які залучена, в тому числі, й російська сторона. Будемо судити по справах».
Слід відзначити, що російські ЗМІ акцентують увагу на тому факті, що новий склад турецького уряду був оголошений 24 травня, тоді як склад попереднього – 24 листопада минулого року, того дня, коли ВВС Туреччини збили російський літак, що порушив турецько-сирійський кордон.
Новий прем’єр, вірогідно, й надалі продовжить виступати з примирливими заявами, вони навряд призведуть до скорого реального просуванняВіктор Надеїн-Раєвський
«Після трагічного інциденту із СУ-24 Москва позначила конкретні умови для нормалізації відносин із турецькою стороною, які передбачали принесення Анкарою вибачень і відшкодування збитків. Однак, поки у виконанні цих умов турецьке керівництво не просунулося ні на йоту. Та хоча новий прем’єр, вірогідно, й надалі продовжить виступати з примирливими заявами, вони навряд призведуть до скорого реального просування», – заявив виданню «Вести Экономика» старший науковий співробітник РАН Віктор Надеїн-Раєвський.
Новий міністр Туреччини у справах ЄС Омер Челік (Ömer Çelik) при цьому не спростував, як вважають у Москві, а підтвердив прихильність європейського курсу своєї країни.
26 травня під головуванням президента Реджепа Тайїпа Ердогана відбулося перше засідання Ради Національної Безпеки за участі нових міністрів. За підсумками зібрання були опубліковані ключові рішення. Туреччина звернулась із закликом до Чеської Республіки, Швеції, Німеччини і Франції переосмислити рішення про дозвіл на Партії Сирійський Демократичний Союз (PYD) відкрити свої офіси на території Європи. В заяві РНБ укотре підкреслюється, що у зв’язку з погрозами, що виходять із боку ІДІЛ (ДАЕШ), Туреччина наполягає на створенні зони, закритої для польотів, а також зон безпеки на території Сирії. Блоку НАТО необхідно вжити відповідних заходів на Варшавському саміті 8-9 липня. Також Рада підтвердила прихильність лінії, спрямованій на очищення державного апарату від прибічників Гюлена й так званої «паралельної держави». Боротьбу проти Робітничої Партії Курдистану буде рішучо продовжено. Рада засудила зростання настроїв расизму проти ісламу в європейських країнах і США, обговоривши можливі заходи, що можуть бути вжиті у відповідь.
Біналі Йилдирим буде особисто головувати на всіх засіданнях Координаційної економічної ради
Цього року священний для мусульман місяць Рамадан перед Ніччю Приречення припадає на червень і липень. У Туреччині називають цей період Рамазан, він триватиме тут із 6 червня по 5 липня. Піком стане ніч із 30 червня на 1 липня – 27-а ніч Рамазана, Ніч Могутності, коли пророку Мухаммаду відкрилася перша сура Корану. Пост завершиться пишним Святом Солодощів чи Шекер Байрами.
У період посту ділове життя на Сході майже завмре. Правовірні, занурюючись у спілкування зі Всевишнім, окрім регулярних молитов кожного дня мають поститись від сходу сонця й до його заходу. Відповідно до канонів, удень не можна не лише їсти, палити й віддаватися пристрастям, але й пити, а також проводити розважальні й масові заходи. Як правило, зупиняється ведення бойових дій і війни.
Тим часом, із нового уряду з'явилася пропозиція про перше рішення про склади профільних координаційних рад. Біналі Йилдирим буде особисто головувати на всіх засіданнях Координаційної економічної ради. Згаданий, спеціально створений 2009 року, орган оперативного керування економікою державного рівня проводитиме засідання майже щотижнево. Раніше цей напрямок був довірений віце-прем’єру Мехмету Шімшеку (Mehmet Şimşek), який залишився в команді і продовжить кураторство над Скарбницею й Центробанком.
Трудолюбиві турки навіть під час Рамазану планують зосередитись на вирішенні економічних завдань
Трудолюбиві турки навіть під час Рамазану планують зосередитись на вирішенні економічних завдань. Наполегливість у досягненні цілей здатна привести Туреччину до втілення в життя заявлених Реджепом Ердоганом так званих «безглуздих проектів». Коник Біналі Йилдирима – інфраструктурні транспортні рішення.
Введення в дію третього автомобільного мосту через Босфор і мосту через Ізмітську затоку Мармурового моря, підводний перехід під Босфором для автомобілів у доповнення до гілки залізниці Мармарай, а також паралельний Босфору судноплавний канал, власний літак, танк, автомобіль і багато іншого, напевно, дозволять анатолійським тиграм отримати додаткові бонуси для нового економічного стрибка. В цих планах і мріях є місце лише дружбі, добросусідству та взаєморозумінню.
Як бачимо, новий кабінет у Анкарі не матиме широких вікон у бік Москви. Двері в Європу й НАТО не будуть закриті, а, скоріше, навпаки, будуть відремонтовані та розширені. При цьому планується величезне прибирання сміття і проведення практичного євроремонту.
Очікування в Росії «чуда повалення чинного президента Реджепа Тайїпа Ердогана» й дестабілізація Анталії не мають під собою основи, незважаючи на всі задіяні нею сили.
Стабільність у Туреччині й чорноморському регіоні потрібна Європі, а стабільність на Близькому Сході – всьому світові.
Рудольф Медведь, оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції