Доступність посилання

ТОП новини

Кримських татар перетворюють на «діаспору»


Сімферополь, 11 березня 2016 року
Сімферополь, 11 березня 2016 року

Спеціально для Крим.Реалії

Ліквідація представницького органу кримських татар на анексованому півострові близька до завершення. Хоча остаточне рішення, з формальної точки зору, має постановити Верховний Суд Росії, заборона Меджлісу – справа вирішена. І тут виникає питання, чи обмежаться окупанти забороною національних структур, чи розгорнуть репресивну машину проти всього народу. На жаль, прогнози негативні. Кремль і його підлеглі розпочали бурхливу пропагандистську кампанію з деморалізації корінного населення і взяли курс на фактичну ліквідацію його національної ідентичності.

Політична динаміка така, що питання полягає лише в тому, коли розкрутиться черговий маховик і наскільки він буде масовим. Раніше глава «держкомітету» Криму з міжнаціональних відносин Заур Смирнов заявляв, що нинішній склад Меджлісу «втратив моральне право» представляти корінне населення. Завтра пан Смирнов за вказівкою кремлівських начальників повідомить, що деякі соціальні верстви або окремі родини «втратили моральне право» називатися кримськими татарами. Інших способів догодити московським господарям у колабораціоністів немає. Так зване свято, присвячене дворіччю підписання президентом Володимиром Путіним «указу про реабілітацію», провели вбого, а кримські татари його ніяк не сприйняли. За задумом організаторів, ці урочистості мали стати таким собі символом єднання корінного населення і російської влади, яку вони повинні любити лише за фактом її існування.

«Кримнаш» перетворюється на маленьку пародію на Північну Корею

«Кримнаш» перетворюється на маленьку пародію на Північну Корею. Чиновники зганяють підвідомчий люд на «святкування» чергової річниці підписання якогось підзаконного акту. У КНДР, наприклад, був завод, названий на честь «верстата №26», за яким нібито працював «великий керівник» Кім Чен Ір під час студентської практики на Пхеньянському текстильному комбінаті. На честь промислового агрегату назвали цілий робітничий рух, який мав популяризувати зразкове ставлення до техніки і матеріалів.

Якщо послухати пана Смирнова, то можна почути, що всі проблеми кримських татар випарувалися в квітні 2014 року з підписанням «реабілітаційного» указу

Тепер професійні кримські татари на службі Москви, озброївшись «указом про реабілітацію», намагаються переконати світову спільноту, що корінне населення буцімто погоджується із захопленням частини української території. Фантастична дурість, але в путінській Росії давно сформувалася своєрідна бюрократична культура, в якій розв’язання проблем зводиться до прийняття гучних, але беззмістовних документів. Як приклад, рівно чотири роки тому Дмитро Медведєв, будучи президентом, з помпою затвердив якийсь «план із боротьби з корупцією». Вже за півроку стало очевидно, що він не працює. Коли журналісти і бізнесмени ставили питання з приводу хабарництва, кремлівські функціонери лише розводили руками: «Яка ще корупція? Ми ж спеціальну програму прийняли». Тому, якщо послухати пана Смирнова, то можна почути, що всі проблеми кримських татар випарувалися в квітні 2014 року з підписанням «реабілітаційного» указу.

Така подача інформації розрахована лише на внутрішнього споживача. У Києві та Вашингтоні чудово розуміють, що до чого. Тиск на громадянські свободи в Криму потрапив до уваги американських офіційних осіб. У Державному департаменті США закликали Москву скасувати нещодавнє рішення про внесення Меджлісу до переліку організацій, підозрюваних в екстремізмі. Путінський ад'ютант Дмитро Пєсков у звичній хамській манері назвав репресії проти корінного населення «внутрішньоросійською справою».

Громадську думку готують до того, що кримські татари – «зайві люди» на території «російського» півострова

Одночасно із цим громадську думку готують до того, що кримські татари – «зайві люди» на території «російського» півострова, їхнє походження нібито ніяк не пов'язане з Кримом. Вельми показовою в цьому плані є стаття, опублікована на сайті казенного інформаційного агентства ТАСС. В «аналітичному» матеріалі журналісти детально розбирають, чому Меджліс є вкрай небажаною організацією. Цікава деталь – у тексті кримські татари кілька разів названі «діаспорою». Тобто варіант з авторської помилкою виключений. Політичні експерти та журналісти пам'ятають, скільки зчинилося галасу, коли колишній прем'єр Криму Анатолій Могильов обізвав кримських татар цим словом. Для російської «влади» такий підхід став нормою.

Не варто вважати, що це думка окремого журналіста. Є старий перевірений спосіб дізнатися, що саме зараз турбує адміністрацію російського президента. Досить зайти на сторінку ТАСС або РИА «Новости» і подивитися, які тексти «висять» у розділі головних публікацій. На момент написання цього тексту, матеріал ТАСС про «діаспору» кримських татар був четвертим у рейтингу наразі найбільш популярних.

У Криму з подачі «прокурора» Наталії Поклонської намагаються зварганити якийсь «багатонаціональний російський народ», включивши до нього і кримських татар

У новинах від кримськотатарської редакції так званого «Первого крымского» телеканалу Меджліс називають «громадським об'єднанням», співвітчизників, підозрюваних у зв'язках із «Хізб-ут-Тахрір», таврують «терористами», виправдовуючи незаконні обшуки і затримання. І справа не лише в горезвісних «Вікнах Овертона». Більшовики 70 років створювали «нову історичну спільність» – так званий радянський народ. У них майже вийшло. У Криму з подачі «прокурора» Наталії Поклонської намагаються зварганити якийсь «багатонаціональний російський народ», включивши до нього і кримських татар. На першому етапі ліквідовують національні структури, на наступному – витиснуть усіх незгодних або посадять політично активних. У результаті спробують зліпити покірну масу з обов'язковими ритуалами поклоніння адміністративному апаратові.

Сергій Стельмах, політичний оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG