Київ – Українські АЕС збільшили свою частку в енергетичному балансі України та позбулися тих недоліків радянського часу, які ставили під сумнів безпеку ядерної енергетики та зрештою призвели до Чорнобильської катастрофи. Так підводять підсумки розвитку галузі в період після Чорнобиля в уряді та в НАЕК «Енергоатом». Поліпшення безпеки ядерної генерації в Україні визнають і експерти, але вони також говорять про дефіцит коштів на розвиток цього сектору та про його значну залежність від російських технологій і ядерного палива. Екологи ж радять не інвестувати у збільшення ефективності «мирного атому», а натомість дбати про альтернативні джерела енергії та про енергоощадність.
Українська атомна енергетика забезпечує близько 60% виробництва електроенергії в Україні, хоча ще кілька років тому забезпечувала близько чверті українських потреб, свідчить статистика Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Така зміна відбулася через зменшення енергоспоживання в Україні та дефіцит вугілля для теплових електростанцій внаслідок збройного конфлікту на Донбасі, пояснюють в державному підприємстві НАЕК «Енергоатом». У цій ситуації саме ядерна енергетика змогла підвищити свою ефективність, стверджує президент цього підприємства Юрій Недашковський.
Але головною зміною, якої зазнала ядерна енергетика упродовж 30 років після Чорнобильської катастрофи, є не збільшення її частки в енергобалансі, а підвищення рівня безпеки «мирного атома», заявив Юрій Недашковський під час парламентських слухань до річниці аварії на Чорнобильській АЕС.
«Після Чорнобильської аварії для нас і для всієї світової спільноти стала очевидною необхідність міжнародного співробітництва у напрямку ядерної безпеки. У 1989 році була створена Всесвітня асоціація операторів атомних електростанцій, членом якої є і «Енергоатом». З того часу на всіх українських АЕС регулярно проводяться міжнародні партнерські перевірки, місії технічної підтримки та обмін досвідом, і в результаті впроваджуються найсучасніші практики забезпечення надійної роботи та безпеки ядерних реакторів», – повідомив Недашковський.
За його словами, в Україні вперше у світі проведена комплексна оцінка безпеки ядерної галузі держави за участі Єврокомісії, МАГАТЕ (Міжнародної агенції з атомної енергетики) та українського уряду. Оцінка підтвердила, що українські АЕС відповідають всім безпековим стандартам МАГАТЕ, стверджує Недашковський.
Президент «Енергоатому» запевнив, що з часу Чорнобильської аварії українська ядерна енергетика позбулася всіх недоліків радянського часу, які робили її безпеку вразливою.
«Із 2002 по 2010 рік ми реалізували три державні програми, і це дало змогу, відповідно до міжнародних рекомендацій, усунути всі дефіцити безпеки, притаманні всім редакторам радянського дизайну», – зазначає Юрій Недашковський. Він стверджує, що відтоді на українських АЕС не було жодної аварії чи нештатної ситуації, яка би загрожувала довкіллю та безпеці громадян.
Українські АЕС працюють здебільшого на російському паливі – Міненерго
Однією з особливостей української ядерної енергетики є її залежність від російського сервісу та від поставок ядерного палива з Росії, визнавав у березні в розмові з Радіо Свобода тодішній міністр енергетики України Володимир Демчишин. Так, за його даними, із 13 поставок паливних збірок, які відбулися на українські АЕС у 2015 році, 12 надійшли з Росії, одна – від американської компанії Westinghouse. У 2016 році кількість поставок західного палива зросте до п’яти, і продовжить збільшуватися у наступні роки, такими є плани Міненерго.
Атомна енергетика витягла на собі енергосистему і взимку 2014-15 року, і останньої зимиОльга Кошарна
Westinghouse, який має з Україною контракт на забезпечення її ядерним паливом, готовий збільшити виробництво паливних збірок до України в разі форсмажору, якщо з якоїсь причини російські паливні збірки не постачатимуться. Це, зокрема, підтвердила в розмові з Радіо Свобода Ольга Кошарна, директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю асоціації «Український ядерний форум» та експерт Центру Разумкова. Водночас, вона не вважає, що Росія нині зацікавлена згортати постачання ядерного палива задля тиску на Україну, оскільки експорт ядерних технологій залишається однією з найважливіших галузей російської економіки.
Минулого року західні паливні збірки використовувалися лише на Південноукраїнській АЕС, цього року Міненерго має намір переводити на них найбільшу в державі Запорізьку АЕС.
Українські АЕС змогли забезпечити від 55 до 57% виробництва електроенергії в Україні в умовах дефіциту вугілля для теплових електростанцій і збільшили свою ефективність, визнає Ольга Кошарна. При цьому ядерна галузь не має власних коштів навіть на ті інвестиційні проекти, які би могли зменшити енергетичну залежність України від Росії, наголошує експерт.
«Атомна енергетика витягла на собі енергосистему і взимку 2014-15 року, і останньої зими. Не було численних віялових відключень. Але ситуація є такою, що компанія «Енергоатом» відчуває фінансові проблеми. Коштів на розвиток галузі немає взагалі, – говорить Ольга Кошарна. – Найбільш пріоритетний інвестиційний проект – це будівництво централізованого сховища відпрацьованого палива для Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської АЕС. Закон для цього є. Техніко-економічне обґрунтування – є. Підрядник – є. Але в тарифі немає коштів на розробку проектно-кошторисної документації! Тому доводиться шукати на це кредитні кошти. А це проект національного значення, бо ідеться про енергетичну незалежність України від Росії», – стверджує Ольга Кошарна.
Україна щороку сплачує Росії значні суми за зберігання відпрацьованого палива, і економічно доцільніше – мати власні потужності для зберігання, з’ясувало Радіо Свобода.
Нові лінії електропередач збільшують ефективність АЕС – експерт
Українська ядерна енергетика, яка нині забезпечує більшість енергетичних потреб України, перебуває не в найкращому стані та потребує модернізації, визнає Роман Ніцович, енергетичний експерт «Діксі Груп». Водночас аналітик бачить і окремі позитивні кроки, які дають змогу збільшити ефективність «мирного атома» в Україні.
Більшість енергоблоків будувалися до здобуття Україною незалежності, і лише два – після. Є план робіт щодо продовження терміну використання українських ядерних енергоблоків ще на 20 роківРоман Ніцович
«Більшість коштів на модернізацію закладаються в тариф, за яким НАЕК «Енергоатом» продає вироблену електроенергію. І, аргументуючи тариф, підприємство пояснює, як модернізуватиме цим коштом генеруючі потужності, або ж повертатиме витрачений на це кредит. Але не варто сподіватися на радикальне поліпшення ситуації,– визнає експерт. – Більшість енергоблоків будувалися до здобуття Україною незалежності, і лише два – після. Є план робіт щодо продовження терміну використання українських ядерних енергоблоків ще на 20 років. У планах держави – також будівництво ще двох енергоблоків упродовж 10 років».
Але Роман Ніцович не впевнений, що уряд швидко знайде необхідні кошти, щоб ці енергоблоки збудували вчасно. Він нагадує, що наразі модернізація галузі відбувається переважно коштом західних кредитів, відсотки за якими закладають у тариф. Окрім того, за його словами, зараз коефіцієнт використання вже діючих потужностей є недостатньо високим. У цьому контексті експерт вважає розумним кроком будівництво нових потужних ліній електропередач, які з’єднуватимуть атомні електростанції та великі міста. Наприкінці 2015 року запустили першу з таких ліній – від Хмельницької та Рівненської АЕС до Києва.
Роман Ніцович не виключає, що уряд внесе зміни до енергетичної стратегії, яку «Укренерго» вже розробило, але уряд ще не затвердив. Не виключено, що в цей план внесуть побудову ліній від українських АЕС до Харкова та інших міст на сході України, оскільки в цьому регіоні немає жодного ядерного енергоблока, підсумовує експерт.
Між тим, на думку недержавних екологів, Чорнобильська трагедія не змусила українську владу переосмислити свої підходи до розвитку ядерної енергетики.
Витрати на утилізацію радіоактивних відходів цього сектору не покриваються тарифом на електроенергію від АЕС, а технологій їхнього остаточного знешкодження наразі немає, повідомляють в Національному екологічному центрі України (НЕЦУ).
У НЕЦУ виступають категорично проти будівництва двох нових енергоблоків в Україні, натомість радять урядові інвестувати в енергоефективність та в альтернативну енергетику.