Спеціально для Крим Реалії
Так названий російський «керівник» Севастополя Сергій Меняйло, виступаючи на економічному форумі в Ялті, вирішив блиснути красивим словом. Він запропонував створити на півострові зону «підвищеного комфорту для бізнесу», яка стане якоюсь подобою офшору. Керівництво не оцінило його фантазії, запропонувавши зайнятися розвитком кримської ВЕЗ.
«Я б не став говорити «офшор», з одного боку, а, з іншого боку, на сьогоднішній момент ми можемо вже амнезувати дію на території Криму і Севастополя Вільної економічної зони. Є певні результати, але підсумки роботи показують, що потрібно шукати механізми для надання додаткової можливості зростання економіки. Потрібні додаткові пільги і преференції для залучення як інвестора, так і капіталу», – сказав севастопольський «губернатор».
Звісно, Сергій Меняйло висловив дурну пропозицію. Представник російського президента в анексованому Криму Олег Белавенцев поквапився спростувати слова підлеглого. Він повідомив журналістам, що жодний офшор на півострові не потрібен і «влада» має думати, як залучати інвесторів у рамках російської Вільної економічної зони (ВЕЗ).
Крим перебуває під санкціями, інвестиції й технології сюди не прийдуть, а у самої Росії ледве вистачає коштів на виконання соціальних зобов'язань. Так що про жодний розвиток не йдеться
Ще в перший рік окупації Кремль створив на папері нібито особливі умови для залучення інвестицій на півострів. До кінця минулого року стало очевидно, що ефективність російської ВЕЗ у Криму вкрай невисока. У Держдумі кинулися писати новий закон. За задумом авторів, документ має відкрити перед анексованим півостровом можливість самостійно заробляти гроші, але і це є справжнісінькою утопією. Крим перебуває під санкціями, інвестиції й технології сюди не прийдуть, а у самої Росії ледве вистачає коштів на виконання соціальних зобов'язань. Так що про жодний розвиток не йдеться.
Спеціально для пана Меняйла і йому подібних «управлінців» ми зараз доступно пояснимо, яким чином Москва може створити на захопленому півострові «зону підвищеної комфортності» для іноземного бізнесу. Отже, офшор – це не стільки юридичний термін, скільки політична й економічна категорія. Її вживають для опису країни, що пропонує суттєві пільги компаніям, зареєстрованим на її території. Їх звільняють від сплати податків і щорічної здачі фінансової звітності. Основним надходженням до бюджету є держмито за реєстрацію підприємств і щорічне продовження документів. Саме тому офшори – це, як правило, невеликі острівні держави, що живуть на прибутки від «оформлення документів».
Система влаштована таким чином, що підприємцям не обов'язково виїжджати на місце для реєстрації компанії. У Росії та інших країнах діє мережа фірм-посередників, які займаються оформленням необхідної документації. Реальним власникам не обов'язково вказувати особисті відомості. Візувати документи можуть уповноважені особи – так звані підписанти.
Теоретично Москва може таке влаштувати на захопленому півострові. Для цього потрібно провернути низку «дрібниць». Перше – ухвалити закон, що анулює «приєднання» Криму і Севастополя до Росії. Формальних підстав більш ніж достатньо. Президент Володимир Путін може «раптово» побачити, що територію відрубали з порушенням російської конституції. Слухняний парламент за тиждень розробить і ухвалить необхідні зміни, а ТВ буде цілодобово славити чергову «многоходовочку» вождя: знову всіх «переграв», застав американців зненацька, зараз вони «від страху» скасують санкції.
Панові Меняйлу, у разі створення офшору, доведеться пістолетом або добрим словом заганяти іноземних підприємців до Криму. Адже таких зон у світі багато, і конкуренція серед них висока
Друге – перетворити Крим на якусь «бананову республіку». Адже з кремлівської точки зору, півострів входив до складу Росії як «незалежна держава». Москва обнуляє ситуацію до початку березня 2014 року, коли місцевий нелегітимний парламент проголосив кримський «суверенітет». Далі російська влада має всіма правдами і неправдами змусити або вмовити Київ, Вашингтон і Брюссель визнати кримську «незалежність». Як вони це будуть робити, сказати важко. Але якщо їм потрібний офшор, то нехай вже прямо зараз розробляють політичний і дипломатичний порядок денний для міжнародних переговорів.
Припустимо, сталося диво: всі визнали незалежність півострівної «держави», а на її території сформувалися власні органи влади. І лише після цього можна починати створення офшору, ухвалюючи необхідні правові акти, але це не фінал. Далі панові Меняйлу доведеться пістолетом або добрим словом заганяти іноземних підприємців до Криму. Адже таких зон у світі багато, і конкуренція серед них висока. А надійність офшору обернено пропорційна рівню конфіденційності.
Створення «офшору» в Криму на кшталт перспективи легалізації проституції в Москві
У будь-якому випадку, створення «офшору» в Криму на кшталт перспективи легалізації проституції в Москві. Не встигнуть чиновники ухвалити потрібний пакет документів, як силовики (поліція, слідчі органи, прокуратура тощо) перегризуть один одному глотки за контроль над новим видом бізнесу. На дворі криза, санкції, знаєте, а напівкримінальні прибутки завжди були ласим шматком для системи державного рекету. На півострові чиновники і «правоохоронці» можуть влаштувати грандіозну битву за право «кришувати» контори, що займаються оформленням документації для відкриття офшорного підприємства.
З вищесказаного стає зрозуміло, що жодний «податковий рай» на анексованому півострові неможливий через низку об'єктивних причин. І не дивно, що Олег Белавенцев роздратовано відреагував на слова Сергія Меняйла про офшор. Окупанти багато розповідають про нібито перспективи економічного зростання в Криму, прекрасно розуміючи, що саме російська анексія є основна причина деградації Криму.
Сергій Стельмах, політичний оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції