Спеціально для Крим.Реалії
Як за командою, навесні з Росії до Криму поїхали на гастролі російські артисти, що дуже нетипово для цієї пори року.
У березні в Криму відзначилися: балет Алли Духової Todes з програмою «Казка для дітей і дорослих»; Московський незалежний театр із виставою гоголівського «Вія»; Найк Борзов презентував альбом «Молекула»; народна артистка Росії Валентина Тализіна представила свою нову книгу, Московський театр ростових ляльок «Софіт» показав дитячу шоу-виставу «Неправильні вітаміни».
Не обійшлося і без скандалів. Один з лідерів російської рок-групи «Воскресенье» Андрій Сапунов не поїхав разом з колективом в Крим, який вважає окупованим. «Воскресенці» пояснили відсутність колеги просто: «Наш товариш, Андрій Сапунов, не поїхав у ваш окупований Крим». При цьому було незрозуміло, чи то тільки Сапунов так вважає, чи це думка всього колективу.
Дуже ймовірно, що багато гастролерів вирушають на півострів за рознарядкою Мінкульту Росії.
Квітень теж обіцяє бути не нудним для кримчан. Вже оголошено про гастролі співака Стаса П'єхи, гумористки Клари Новикової, групи «Бутырка», рок-групи «Пикник», рок-музиканта і співака Володимира Кузьміна. Московський театр покаже «Майстра і Маргариту» з Ольгою Кабо в головній ролі.
У травні – ще більше. З уже проанонсованих заходів відомо про виступи рок-групи «Кукрыниксы», Сергія Галаніна і групи «Серьга», співачки Ірини Дубцової, рок-групи «Сурганова і Оркестр».
Загалом, насичене культурне життя. До 2014-го таке бувало тільки в розпал курортного сезону, з червня до вересня, коли знаменитості їхали містами і селами на так званий «чес». Навесні 2015-го особливої активності теж не спостерігалося. Зараз – наче прорвало.
Паралельно з артистами кремлівські політтехнологи намагаються затягнути до Криму іноземних бізнесменів і політиків – згадаймо нещодавні візити на півострів підприємців з Греції, Італії і Тунісу.
Всіма силами російські управителі намагаються зробити легітимною анексію Криму в очах світової спільноти: «Ось, мовляв, всі визнають приєднання півострова до Росії – і чужі бізнесмени, і свої артисти».
Однак іноземних виконавців на анексовану територію затягнути не вдається. Пару концертів у минулому році дав старий американський рокер Джо Лінн Тернер. «Це знакова подія в культурному житті Криму. Концерти Джо Лінн Тернера в Криму будуть прикладом для артистів усього світу, які з різних причин не наважуються відвідати Крим», – говорили організатори.
Але «подвиг» Тернера західних виконавців не надихнув, як і східних, до речі, теж. До того ж, у рок-співака друга дружина – росіянка, що багато що пояснює в його любові до Росії. Він навіть говорив, що готовий переїхати до Російської Федерації. А буквально через місяць зізнавався в любові до Білорусі, і так само мріяв виїхати туди на ПМЖ.
Тут варто згадати, що в березні 2015 року МЗС України заборонив сербському музикантові і композитору Горану Бреговичу в'їзд в країну, його концерт у Києві був скасований. Це стало реакцією на концерт Бреговича в Севастополі.
Чи відреагують МЗС і Мінкульт України на дедалі частіші візити російських акторів на анексовану територію? Чи заборонять їм в'їзд в країну?
На мій погляд, ця процедура має бути відпрацьована до автоматизму: сьогодні виступ у Криму, завтра – нота МЗС і заборона на в'їзд.
Геннадій Кравченко, кримський оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції