Доступність посилання

ТОП новини

Олег Панфілов: Як «Грузинська мрія» виявилася блефом


Бідзіна Іванішвілі
Бідзіна Іванішвілі

Спеціально для Крим.Реалії

Не можу бути точно впевненим, але 1 квітня зі свята перетворилося на жалобу – в цей день «Грузинська мрія» остаточно розпалася і відновленню, зважаючи на останні події, не підлягає. Збіг із всесвітнім днем дурня звичайно ж випадковий, але певним чином символічний. Якщо порівнювати створення в листопаді 2011 року коаліції, свідомо неживої, з подібними політичними інноваціями такої властивості, то Грузія переплюнула всіх. Ще не було прикладу, коли політична коаліція з шести карликових партій змогла протриматися чотири роки. Тепер за нею можна проводити «келехі» – поминки по-грузинськи.

У 2011 році російський олігарх Бідзіна Іванішвілі, який за шість років до того спішно покинув Росію і влаштувався на історичній батьківщині, оголосив, що він «залишає бізнес» і йде в політику. Тоді ця новина вразила багатьох, насамперед жителів Грузії, які ніколи не бачили Іванішвілі – ні живцем, ні на фотографіях – той вів таємний спосіб життя, не давав інтерв'ю і на людях не показувався. Щоправда, за ним тягнувся шлейф з усіляких чуток – про неймовірне багатство в сім з половиною мільярдів доларів, про те, який він меценат, витрачає гроші на реставрацію історичних пам'яток, виплачує стипендії діячам культури.

Згодом з'ясувалося, що платив Іванішвілі не всім, а переважно радянській інтелігенції. Стали з'являтися сумніви в тому, що четвертий за обсягом капіталу в Росії олігарх зміг заробити ці мільярди самостійно. Коли Іванішвілі став публічною людиною і жителі Грузії почули його грузинську мову, то здивуванню не було меж – він говорив примітивною сільською говіркою. Виявилося, що і російською він говорить не краще. Про інші мови взагалі не йдеться.

Опоненти розводили руками, коли їх питали про «капітали» Іванішвілі – як можна при такому рівні освіти говорити про здібності бізнесмена, швидше за все, він «хранитель общака», грошей партнерів, деякі з них досі на слуху – Аркадій Гайдамак, Віталій Малкін. Нещодавня історія з рахунками швейцарського банку Credit Suisse частково підтверджує припущення. Як і декларації Іванішвілі в період його прем'єрства, які викликають подив і в яких не було ніяких 7,5 мільярдів, там взагалі не було мільярдів.

Міхеїл Саакашвілі
Міхеїл Саакашвілі

У 2012 році ситуація в Грузії загострювалася: президент Саакашвілі був уже «кульгавою качкою», його конституційний термін закінчувався в наступному році. У Кремлі не тільки згадка, але й саме існування Міхеїла Саакашвілі викликало лють, на його адресу лунали погрози та побажання блатною фенею, властивою Володимиру Путіну. Росія з 2006 року робила декілька спроб повалити ненависного Саакашвілі. У 2006 році депортацією грузинів з Росії і забороною на імпорт вина, води і фруктів Кремль намагався викликати невдоволення населення. У 2007 році – спроба перевороту Бадрі Патаркацишвілі. У 2008 році – війна. У 2010 спроба перевороту опозиційними рухами так званих «кліточників». У 2011 році – спроба перевороту Ніно Бурджанадзе. Було зрозуміло, що Путін не упустить можливість влаштувати нові хвилювання, тепер після парламентських виборів.

«Єдиному національному рухові», партії Саакашвілі, яка провела за 9 років кардинальні реформи державного устрою, можна було протистояти тільки створенням нової політичної сили

Як можна було протистояти «Єдиному національному рухові», партії Саакашвілі, яка провела за 9 років кардинальні реформи державного устрою? Створенням нової політичної сили. У Грузії ліберальний закон, що дозволяє без зволікань реєструвати політичні партії і рухи, яких в країні вже більше ста. Іванішвілі почав збирати коаліцію, запрошуючи карликові партії, які самостійно не мали жодних шансів увійти до парламенту – «Соціал-демократи за розвиток Грузії», Консервативна партія Грузії, «Промисловість врятує Грузію», Республіканська партія Грузії, «Наша Грузія – вільні демократи», «Національний форум». Коаліція зайняла більшість місць у парламенті, щоправда, не добравши до конституційної більшості кілька голосів.

Вся передвиборча кампанія «Грузинської мрії» була збудована за перевіреною в Росії технологією – обман, брехня, страшенна брехня. Зараз дивитися передвиборні ролики або репортажі 2012 року смішно і страшно, неможливо було уявити, чому кандидати від «Грузинської мрії» так відверто брехали, обіцяючи підвищити розмір пенсій і зарплати, знизити тарифи на комунальні послуги та компенсувати іпотеку. 9-й телеканал, що належить Іванішвілі, цілодобово показував цю брехню, одночасно називаючи злочинцями уряд Саакашвілі. Фіналом передвиборної кампанії став показ художнього фільму «Віники» – про тортури в грузинських в'язницях і репортажі про загибель 10-місячної Барбари Рафальянц, яку нібито вбили прихильники Міхеїла Саакашвілі.

Ніч на 2 жовтня 2012 року була найстрашнішою для Іванішвілі, коли ЦВК Грузії оголосив його коаліцію переможцем у парламентських виборах. Російський олігарх був блідим і розгубленим, у нього не було навіть «тіньового кабінету», як не було взагалі передвиборної програми. Міністрів стали спішно збирати – кого з партій коаліції, кого зі старої гвардії Шеварднадзе. Економічний блок уряду змогли зібрати лише через кілька місяців. Ніхто з грузинської еміграції не відгукнувся на заклик Іванішвілі.

Бідзіна Іванішвілі презентує новий грузинський уряд після виборів, 2012 рік
Бідзіна Іванішвілі презентує новий грузинський уряд після виборів, 2012 рік

Переказувати всі перипетії діяльності «Грузинської мрії» немає сенсу, оскільки через кілька місяців у суспільстві стало зростати невдоволення, з'явилися питання до влади – де всі блага, які були обіцяні в передвиборну кампанію? З кожним місяцем напруга зростала, особливо коли стала знецінюватися національна валюта – ларі, стали рости ціни на продукти першої необхідності, а міністри та їхні заступники виписували собі величезні премії. За перші два роки з уряду добровільно пішли 11 заступників міністрів, продовжилася чехарда з перестановками Головного прокурора Грузії і голови МВС.

Згодом виявилося, що «Грузинська мрія» не виконала не тільки економічні обіцянки, вона стала переслідувати політичних опонентів, ніби виконуючи прямі вказівки Кремля з переслідування Саакашвілі та його команди реформаторів. В Євросоюзі арешти і суди, переслідування самого Саакашвілі сприйняли як загрозу демократії та політичні репресії. У коаліції йшла внутрішня боротьба: прозахідні політики розуміли, що Іванішвілі виконує чужі побажання, що ставить Грузію в двозначне становище, коли понад 70 відсотків населення з 2008 року, з першого референдуму і досі бачать свою країну в складі Євросоюзу і НАТО.

Розвал «Грузинської мрії» почався в листопаді 2014 року зі звільнення міністра оборони Іраклі Аласанія, лідера партії «Вільні демократи»

Розвал «Грузинської мрії» почався в листопаді 2014 року зі звільнення міністра оборони Іраклі Аласанія, лідера партії «Вільні демократи». Слідом за Аласанія зі своєї посади пішла голова МЗС Майя Панджикідзе, а через день – міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Алексі Петріашвілі. Першою з коаліції вийшла партія «Вільні демократи», найбільш прозахідний рух у коаліції.

Чим менше залишалося до чергових парламентських виборів, тим більше виникало скандалів. Тепер було чітко видно, що в оточенні Іванішвілі є політики проросійської орієнтації, як правило, це люди похилого віку, багато з них були пов'язані з Едуардом Шеварднадзе – «червоні директори», люди, які ненавидять демократію, бачать розвиток Грузії разом із Росією, незважаючи на окуповані 20 відсотків території країни. Їхні погляди мало відрізняються від поглядів Ніно Бурджанадзе, яка не увійшла в коаліцію, продовжуючи свою діяльність самостійно, періодично відвідуючи Москву.

Ніно Бурджанадзе під час президентської кампанії, 2013 рік
Ніно Бурджанадзе під час президентської кампанії, 2013 рік

Швидше за все, радикальні «мрійники» стали розуміти, що майбутнього у них не буде, настрій суспільства почав кардинально змінюватися. «Грузинська мрія» ставала схожою на персонажів байки Івана Крилова «Щука, лебідь і рак», коли одні тягнуться до Москви, інші на Захід, а треті хочуть просто мати владне крісло і стабільний заробіток плюс вплив. 1 квітня все обвалилося. Після кількох скандалів, серед іншого з раптовою появою в інтернеті зйомок прихованою камерою сексуальних розваг видних діячів «Грузинської мрії», коаліція стала стрімко розвалюватися. Зрозуміло, що міністр юстиції і заступник головного прокурора Грузії спробували звинуватити в цьому Міхеїла Саакашвілі, але це вже звучить смішно.

Слідом за Республіканською партією, яка першою з членів коаліції оголосила, що на майбутні вибори піде самостійно, таке ж рішення озвучив лідер «Народного форуму» Губаз Санікідзе. На цьому тлі «Грузинська мрія» була змушена повідомити також про самостійний шлях. Невідомо досі, що робитимуть дві карликові партії – консерватори і промисловці, «червоні директори». За словами одного з лідерів промисловців, депутата парламенту Грузії Зураба Ткемаладзе, вони ще не вирішили, в якому форматі візьмуть участь у виборах. «Існують партії різних політичних напрямків – праві, ліві, центристи, ліберали тощо. Однак у них є щось спільне. З лібералами ми ніколи не співпрацюватимемо», – наголосив Ткемаладзе.

«Грузинська мрія» – збанкрутіла політична сила

Виконавчий секретар опозиційної партії «Єдиний національний рух» Серго Ратіані вважає, що правляча коаліція «Грузинська мрія» фактично розпалася і лише формально зберігає єдність. «Грузинська мрія» є збанкрутілою політичною силою. Те, що вони формально зберігають єдність, це нічого не змінює... Якщо «республіканці» не виходять з коаліції, це означає тільки одне – вони виконують останнє замовлення Іванішвілі, щоб хоча б формально не допустити розпаду коаліції», – повідомив Ратіані в ефірі телеканалу «Руставі 2». Інший лідер «Єдиного національного руху» Гіоргі Вашадзе переконаний, що «у «Грузинської мрії», як незалежної політичної сили, немає достатніх ресурсів для перемоги у виборах».

Так чи інакше, «Грузинська мрія», швидше за все, вже не буде правлячою партією після виборів у жовтні цього року. Можливо, з'явиться вже нова коаліція з прозахідних партій, у яких одна мета – в Євросоюз і в НАТО. «Грузинська мрія» залишиться в історії Грузії як коаліція періоду застою, коли все економічне, громадське та політичне життя країни застигло і чотири роки перебувало в коматозному стані.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Олег Панфілов

    Професор державного університету Ілії (Грузія), засновник і директор московського Центру екстремальної журналістики (2000-2010)

XS
SM
MD
LG