Доступність посилання

ТОП новини

Фейгін: для Путіна Савченко – цінний депозит, яким можна торгувати


Надія Савченко
Надія Савченко

Адвокат засудженої в Росії української військової Надії Савченко Марк Фейгін заявив в інтерв'ю Радіо Свобода, що логічно обміняти його підзахисну на військовосліжбовців ГРУ Росії Олександра Александрова і Євгена Єрофеєва, затриманих у зоні АТО на Донбасі. Про готовність до такого обміну говорив раніше президент України Петро Порошенко. Також Фейгін вважає, що інформація про обмін Савченко на групу росіян, у тому числі Віктора Бута й Костянтина Ярошенка, які відбувають покарання у США, про що повідомив «Інтерфакс» із посиланням на поінформовані джерела, «цілком може бути вкидання з боку Кремля». Посол Сполучених Штатів в Україні Джефрі Пайєт назвав таку пропозицію «смішною», а речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що нічого про це не чув. Але також Фейгін додав, що йому «абсолютно все одно, на кого обміняють Савченко. Головне – щоб вона опинилася на волі».

Віктор Бут відбуває 25-річний термін у в'язниці США за спробу змови з метою вбивства американських громадян шляхом продажу зброї колумбійським повстанцям із угрупування FARC. Костянтин Ярошенко засуджений американським судом до 20 років ув'язнення за спробу доставити велику партію кокаїну до США.

Марк Фейгін і Надія Савченко
Марк Фейгін і Надія Савченко

– Я двічі був у США, в Держдепі, в Конгресі обговорював можливість допомоги з боку Сполучених Штатів у звільненні Савченко. Конкретних прізвищ ніколи не звучало. Це по-перше. По-друге, я і з боку тих, із ким спілкувався, ніколи не чув про таку можливість. Цілком може бути, що це вкидання з боку Кремля, щоб запропонувати в публічному просторі таку схему. Я б не виключав, що ця інформація стала публічною без попередньої домовленості. Але мені абсолютно все одно, на кого обміняють Савченко! Я як адвокат зацікавлений, щоб вона якомога швидше вирушила додому. З моєї точки зору, дійсно, була логічною пропозиція Петра Порошенка обміняти Савченко на російських військовослужбовців Єрофєєва й Александрова. Ну, судіть самі: вони потрапили в полон у селищі Щастя, це за декілька кілометрів від Стукалової Балки, де потрапила в полон до батальйону бойовиків «Заря» сама Савченко. Одні й ті ж військові дії на сході України, на Донбасі. В результаті військових дій потрапляють у полон ті й інші.

Як я припускаю, це Іванов, голова Адміністрації президента, заявив про можливість обміну на Бута і Ярошенка і якийсь список неназваних осіб, непублічний список. Мабуть, це співробітники російських спецслужб, які в США також притягнуті до відповідальності або навіть засуджені
Марк Фейгін

Більш ніж логічно обміняти Савченко на Єрофєєва й Александрова. Однак, як я розумію, у Кремлі великого ентузіазму через цю публічну пропозицію Петра Порошенка не помічено. Мабуть, Кремлю набагато цікавіші інші особи, про яких неназване джерело «Інтерфаксу» заявило. Як я припускаю, це Іванов, голова Адміністрації президента, заявив про можливість обміну на Бута і Ярошенка і якийсь список неназваних осіб, непублічний список. Мабуть, це співробітники російських спецслужб, які у США також притягнуті до відповідальності чи навіть засуджені. Я найближчим часом буду зустрічатись із представниками США, які мають відношення до переговорів, і спробую у них дізнатися.

– Ви згадали, що були в США, звертались за підтримкою у справі Савченко. Я добре пам'ятаю Ваші слова одразу після винесення їй вироку про те, що якби захист Савченко не зробив свідомо цей процес публічним, то, судячи з усього, її доля вилилася б у ці 22 роки у в'язниці, на які вона зараз засуджена російським судом. Але, як видається, підтримка повинна була полягати в тому, що американські офіційні особи чинили б тиск на Кремль. І тут раптом виникає питання про обмін людей, що утримуються в американській в'язниці. Взагалі, хоч трохи юридичну процедуру Ви уявляєте, яка зробила б подібний обмін законним?

– По-перше, різні речі обговорювались і різні ідеї. Вони обговорювались не публічно, але це не означає, що звучали якісь конкретні пропозиції: а ось давайте Савченко на Бута поміняємо. Ні, так ніколи це не звучало. Дійсно, я наполягав на цій підтримці. Міжнародний тиск вилився, до речі, у дзвінок президента Обами президентові Путіну з вимогою звільнити Савченко. Це – немало для таких людей. Але ж українські в'язні в Росії – це ж не одна Савченко, є ще Сенцов і Кольченко, які вже в колоніях, є Солошенко, є Виговський, є Литвинов, якого зараз за розбій судять, швидше за все, винесуть обвинувальний вирок. Тобто багато зворотних прикладів, коли немає публічності справи – і ми бачимо, чим це закінчується. Це закінчується терміном, і про цих людей не говорять, цих людей ніби немає. Зрозуміло, ця тактика публічності не скрізь працює. І сама людина повинна бути налаштована на це, це теж дуже важливо. А справа Савченко була приречена на публічність, і просто правильна артикуляція – моя і моїх колег – вона дала той ефект, що справа Савченко не може закінчитись нічим, крім як чимось поза процесуальної процедури. Обмін чи щось подібне. Чому?

Проблема вся не в американцях, проблема не в українцях, а проблема в кремлівському керівництві, конкретно в Путіні. Тому що він сприймає Савченко, як якийсь цінний депозит, яким можна торгувати, політичний, звичайно, депозит
Марк Фейгін

Тому що проблема вся не в американцях, проблема не в українцях, а проблема в кремлівському керівництві, конкретно в Путіні. Тому що він сприймає Савченко як якийсь цінний депозит, яким можна торгувати, політичний, звісно. Яка законна процедура може бути? Є кілька видів процедур, які, безумовно, є процесуально законними. Але можлива їхня реалізація тільки за певної політичної волі. Нагадаю вам, що свого часу була гучна історія про нелегалів, там Чапман була серед них. Серед цих американських нелегалів – російських співробітників спецслужб глибоко впроваджених – громадяни США були, свого часу туди відправлені російськими спецслужбами. Ну, й Обама їх просто віддав, хоча їх притягли до відповідальності.

Є секретні укази, згідно з якими відбуваються обміни шпигунів. Є процедура помилування взаємного, щоб забезпечити можливість відправлення – одних туди, а інших сюди. Є якісь інші процедури, які, скажімо так, технічно можна вирішити. В Росії так точно, тому що Росія – це країна, де якщо чогось дуже хочеться, то можна. Закон тут – дуже пластична річ. Ми знаємо приклади, коли в порушення закону людей звільняли, якщо хтось цього хоче. Приклад Васильєвої: вона через місяць перебування в колонії була звільнена умовно-достроково, хоча є умова щодо Кримінально-виконавчого кодексу Росії, що треба півроку відбути, щоб подати на УДЗ, перебуваючи в колонії. Є така умова, така норма. Але нічого, через місяць її спокійно звільнили! Ви бачили демонстрації, протести з цього приводу? Тому якщо сильно захочуть, то зроблять. Інше питання – наскільки еквівалентний обмін, наскільки політично можливо здійснити такий обмін. Це поки питання переговорів, мені здається. Просто так Савченко ніхто не звільнить.

– У пресу просочилась інформація, що Савченко збираються міняти й на Бута, й на Ярошенка. Один відбуває термін за спробу змови з метою вбивства американських громадян шляхом продажу зброї колумбійським повстанцям, інший – за спробу доставити велику партію кокаїну до США. Такий обмін є еквівалентним?

– Та він точно не еквівалентний! Проблема тільки в гуманітарному інтересі. Якби США пішли на це, вони б керувалися гуманітарними принципами, а влада в Росії, в Кремлі керувалася б цинічними принципами політичної торгівлі. Зрозуміло, що це не рівноцінно. Одні виходять із порятунку життя, а інші – з інтересів. І це було завжди! Згадайте, як Каддафі віддавав невинних болгарських медсестер. Там теж, знаєте, була еквівалентна історія. Але у великій політиці подібного роду поведінка вдаряє найбільше, між іншим, по тих, хто керується прагматичними інтересами, а не гуманними принципами. Тому в якомусь сенсі, якби такий обмін відбувся, мені здається, що Росія би від цього втратила більше, а Америка набагато менше, якби віддала цих наркоторговця й торговця зброєю. Це мій особистий погляд, дещо суперечливий. З одного боку, дійсно, особи, які скоювали злочини, проти невинної Савченко. А з іншого боку, якщо керуватись гуманними принципами, як адвокат, я хочу, щоб невинна людина не відбувала 22-річного покарання. Краще врятувати невинного ціною випуску на свободу винного, ніж навпаки – пожертвувати життям невинної людини заради так званого торжества справедливості. Це не я сказав, це Достоєвський сказав.

XS
SM
MD
LG