Прага – Один із найвідоміших акордеоністів світу Сервер Абкеримов дав благодійний концерт у Празі на знак підтримки українських політв’язнів, зокрема кримських татар. Виступ відбувся в рамках фестивалю CrimeanSOS, мета якого – розказати європейцям про воєнну операцію Кремля в Криму, порушення прав людини та життя на півострові зараз. Зароблені на фестивалі гроші передадуть на потреби українських заручників Кремля.
Сервер Абкеримов кілька років тому переїхав до Праги, а до того значну частину життя провів у Москві. Його часто називають «золотим акордеоном Росії», але політику Кремля щодо кримських татар він засуджує.
«Для мене справа честі хоч якимось чином висловити підтримку політичним в’язням. Я вважаю, що багато речей дуже несправедливі щодо них. Уже те, що вони (перебувають) у місцях позбавлення волі за досі не оголошеними звинуваченнями – для мене це кричущий факт порушення свобод людини», – говорить музикант перед концертом.
Дуже багато його родичів і найдавніші друзі дитинства Абкеримова залишились у Криму.
«Коли у 80-х роках я поїхав учитися до Москви, вони всі масово поверталися до себе на батьківщину. І зараз вони живуть у Криму, і, звісно, нікуди не збираються звідти їхати. І я від багатьох чув, що нехай навіть Крим буде тисячу разів випаленою землею – вони не поїдуть. Тому що їм їхати більше нікуди», – додає він.
Водночас, музикант утримується від гучних політичних заяв чи обговорень. «Моя політика – це музика, нею я можу розказати значно більше», – додає він.
«Ми говоримо про людей, долі, зруйновані родини»
Організатор фестивалю, росіянин Антон Литвин, сподівається привернути увагу до утисків прав людини на півострові і наводить чехам паралелі з радянською окупацією 1968 року.
«Я подумав, що треба щось протиставити тому сплеску негатива, що є зараз в Росії з приводу дворіччя анексії. Це буде особливо цінно, якщо фестиваль роблять росіяни. Треба розуміти. Багато росіян вважають захоплення й анексію Криму злочином, це альтернатива тій вакханалії, що офіційно організована на Василівському спуску (святкові заходи Кремля – КР)», – каже він.
Додає, що чехи у приватних бесідах переважно називають Крим «історично російським», хоч і «повернутим із певними порушеннями закону», каже він.
«Саме почувши такі версії від чехів, мені захотілось запросити людей, у першу чергу, кримських татар і українців. Щоб були живі свідки, які чітко, переконливо, а головне компетентно розкажуть історію Криму, і чи має до нього стосунок Росія», – пояснює Литвин.
«Ми говоримо про людей, долі, зруйновані родини», – наголошує організатор. У рамках усього фестивалю, не лише концерту Абкеримова, організатори збирають кошти на підтримку українських полів’язнів. Зокрема, співпрацюють із організацією КримSOS.
Що відбувається на фестивалі CrimeanSOS у Празі
Фестиваль CrimeanSOS триває в Празі з 17 до 19 березня. Зокрема, вже виступив глава Меджлісу Рефат Чубаров на філософському факультеті Карлового університету та в бібліотеці Вацлава Гавела, – модератором виступив головний редактор «Крим.Реалії» Володимир Притула.
Також відбулась прем'єра вистави «Заручини» від Театр.док (Москва). Це документальний спектакль за матеріалами процесу Олега Сенцова.
На підтримку полів’язнів дали благодійні концерти акордеоніст і композитор Сервер Абкеримов та контрабасист, учасник гурту «Чехомор» Тарас Волос.
Найактивніший день фестивалю припав на 19 березня. У рамках фестивалю відбулися хода та мітинг на підтримку кримських татар на площі Миру. Згодом лекція про депортацію кримських татар у 1944 році від історика Гульнари Бекірової. Панель для дискусії про свідчення анексії 2014 року з режисером Валерієм Балаяном. А також презентація книжок «Острів Крим» Василя Аксьонова та «Анексія. Острів Крим. Хроніки гібридної війни» Тараса Березовця.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію й анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».