Доступність посилання

ТОП новини

Купівля «Фороса» Татарстаном – політичний реванш Кремля


У ЗМІ не вщухає обговорення нещодавнього придбання оздоровниці, що належить українському олігархові Ігорю Коломойському – санаторію «Форос» – федерацією профспілок Республіки Татарстан. Журналісти мусують тему зв'язку татарстанської федерації з підприємством «Татнафта», у якої давні рахунки з українським бізнесменом.

Навіщо федерації профспілок Татарстану кримський санаторій «Форос», який вже майже два роки не приймав туристів, і будівля якого прийшла у занедбаний стан? Звідки в цієї організації 1,429 млрд рублів (близько 18 млн доларів США) на покупку оздоровниці? Видання «РБК-Татарстан» опублікувало інтерв'ю з главою федерації профспілок РТ Тетяною Водоп'яновою. Ім'я спонсора, який виділив гроші на придбання санаторію, Водоп'янова називати відмовилася.

«Вкладення, в будь-якому випадку, знадобляться чималі. Зараз будемо визначатися. Воднораз все зробити не вийде. Кошти на купівлю виділив спонсор, але називати джерело фінансування – це зайве», – цитує РБК главу федерації профспілок Татарстану.

У ЗМІ активно обговорюється можливий зв'язок федерації профспілок Татарстану з ВАТ «Татнафта». Тут на думку спадає історія восьмирічної давнини, коли Ігор Коломойський, маючи тільки один відсоток в АТ «Укртатнафта», зміг «привласнити» найбільший в Україні нафтопереробний завод у Кременчуці. Саме тоді «Татнафта» втратила належні їй акції АТ «Укртатнафта» і Кременчуцький НПЗ. Це одне з найбільших підприємств ыз виробництва нафтопродуктів в Україні, яке контролює третину національного ринку. Експерт у сфері енергетики, який вивчав це питання, Валентин Землянський впевнений, що з юридичної точки зору до Коломойського в цьому питанні причепитися неможливо.

«Там була довга юридична гра. Тобто вигравалися суди, подавалися позови і, умовно кажучи, татарстанські акціонери видавлювалися поступово. Спочатку розмивалася частка Татарстану. Це відбувалося не за один день і не шляхом рейдерського захоплення. Я не вважаю, що це було законно, там є дуже багато питань», – повідомив експерт в інтерв'ю Крим Реалії.

Валентин Землянський вважає, що теперішнє придбання санаторію Ігоря Коломойського федерацією профспілок Татарстану – це політичний реванш Кремля українському олігархові.

Це можна назвати помстою пану Коломойському з боку Кремля, з боку Путіна. Це не помста з боку акціонерів або власників «Татнафти», це суто політичний реванш із боку російської адміністрації президента
Валентин Землянський

«Є претензії з боку Росії до Коломойського, так. У Кремля є особиста неприязнь до Коломойського, тому що такі питання, як з Кременчуцьким НПЗ вирішувалися на президентському рівні, це завжди були питання політичного виміру. Особливо з ситуацією з «Укртатнафтою», оскільки вона створювалася за рішенням президентів Татарстану і України. Наскільки мені відомо, на політичному рівні це питання вирішені не були, тобто Янукович не пішов на переговори з Путіним щодо питання повернення татарської сторони для участі в акціонерному капіталі «Укртатнафти». Це можна назвати помстою пану Коломойському з боку Кремля, з боку Путіна. Це не помста з боку акціонерів або власників «Татнафти», це суто політичний реванш із боку російської адміністрації президента», – заявив Землянський.

У 2008 році «Татнафта» через міжнародний арбітраж висунула до України позов з вимогою відшкодувати 520 млн доларів збитків за захоплення Кременчуцького НПЗ. Пізніше сума позову була збільшена до 2,4 млрд доларів. У 2014 році Україна програла спір з ВАТ «Татнафта» і подала апеляцію.

Російська адміністрація Криму кілька разів намагалася організувати аукціон з продажу ялтинського санаторію Ігоря Коломойського. У 2015 році аукціон з продажу «Фороса» переносили кілька разів. «Націоналізовану» оздоровницю вдалося продати тільки 3 лютого. Претендентів було лише двоє – ТОВ «Акар» з Севастополя і «Федерація профспілок Республіки Татарстан».

Як заявляла влада російського Криму, гроші від продажу «Фороса» підуть на компенсацію жителям півострова, які мали вклади на понад 700 тисяч рублів у «ПриватБанку» та інших українських банках, що припинили роботу на півострові після анексії Криму Росією. Глава російської адміністрації півострова пообіцяв, що компенсації почнуть виплачувати протягом місяця.

Влада російського Криму заявляла, що гроші від продажу «Фороса» підуть на компенсацію жителям півострова, які мали вклади на понад 700 тисяч рублів у «ПриватБанку» та інших українських банках, що припинили роботу на півострові після анексії Криму Росією

Санаторій «Форос» належав українському олігархові Ігорю Коломойському. Восени 2014 року рішенням Держради російського Криму санаторій у числі інших активів Коломойського (загалом 43 об'єкти) був «націоналізований».

Коментарів Ігоря Коломойського щодо торгів, які відбулися в Криму, немає. Раніше український мільярдер заявляв, що планує домагатися від Росії компенсації в розмірі 2 млрд доларів США за «націоналізацію» його кримського майна.

Верховна Рада України офіційно оголосила початком тимчасової окупації Криму й Севастополя Росією 20 лютого 2014 року. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію й анексію Криму незаконними й засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова й називає це «відновленням історичної справедливості».

XS
SM
MD
LG