Доступність посилання

ТОП новини

Цензура по-кримськи, або Японська приказка для російської влади


Суботній ранок 30 січня затьмарився для мене, коли я не змогла зайти на цікавий мені новинний сайт «События Крыма». Виявляється, його попросту заблокували для кримчан на вимогу «Роскомнагляду». Сайт включили до Єдиного реєстру доменних імен, покажчиків сторінок сайтів мережі Інтернет і мережевих адрес, що дозволяють ідентифікувати сайти в мережі Інтернет, що містять інформацію, поширення якої в Російській Федерації заборонено. Особисто я на цьому сайті не бачила жодних матеріалів, що б закликали до екстремізму й тому подібному. Зрозуміло, що головна причина – це публікація сайтом правди, яка не збігається із «правдою», яку подає кримчанам «команда переможців».

Ось так просто й невигадливо закрили доступ до інформації альтернативної тією, що подають підконтрольні владі ЗМІ. Як кажуть, інтерпретуючи відому приказку, «немає сайту – немає проблем». Чи мудре це рішення з боку російської влади? Впевнена, що ні. Розумна людина завжди знайде способи отримати доступ до інформації, що її цікавить, у тому числі щодо Криму. Тільки тепер багатьох користувачів «Событий Крыма» може занести на реально ворожі Росії й екстремістські сайти. І хто від цього виграє?

Ось, наприклад, мудрі японці кажуть інакше: «Якби не було конкуренції, ми б її придумали».

Мудрі правителі не ховають голову в пісок, як страуси від проблем. Вони вивчають і моніторять ці проблеми, щоб зменшити негативні наслідки від них

Узяти той же сайт «Крим.Реалії». Так, тут засуджується позиція Росії щодо Криму. Але де ще Кремль може отримати стільки інформації від кримських громадських діячів і активістів про реальну ситуацію у Криму? Не те, що підносять усілякі «Крыминформы», «Крымские газеты» і «Крымские известия», а вільна думка вільних духом людей? Адже це дорогого вартує! Мудрі правителі не ховають голову в пісок, як страуси від проблем. Вони вивчають і моніторять ці проблеми, щоб зменшити негативні наслідки від них.

Навряд чи є ще такий популярний ресурс, як «Крим.Реалії», де кримські активісти можуть озвучувати конструктивну критику. У провладних ЗМІ це вже неможливо. Згадаймо приклад журналістки «Кримської газети» Ольги Крамної, яка втратила роботу після того, як наважилась озвучити свою громадянську позицію, що не збіглась із позицією влади, у прямому ефірі телеканалу «ИТВ» у програмі «Виклик» за участю опального директора ялтинського зоопарку «Казка» Олега Зубкова. А тому чи не є «Крим.Реалії» тієї самою, поцінованою мудрими японцями, здоровою конкуренцією в інформаційному полі?

І, на мій погляд, конструктивна критика дій деяких високопоставлених персон російської влади у Криму їм йде тільки на користь. Узяти, приміром, Наталію Поклонську. Останніми місяцями головний прокурор Криму в манері, невластивій для високопоставленого російського працівника правоохоронних органів, почала давати багато волі своєму язичку.

На початку осені минулого року вона почала піаритись на темі розслідування вбивства царської сім'ї Романових. «Про злочини забувати не можна. У кожному разі на темряву потрібно пролити світло. Нехай результатом цього розслідування буде істина. Щоб надалі ні в кого не було жодних приводів для спекуляцій», – заявила Поклонська. А потім ще частенько зверталася до цієї теми. Тоді вже люди почали сміятись у соцмережах над зацікавленістю Прокурорші цією справою давно минулих років.

Прокурорша так старалась у своїх публічних звинуваченнях Зубкова, що сколихнула справжню хвилю громадського обурення з боку багатотисячних прихильників «царя звірів» із усіх куточків Росії й не тільки

Однак, наприкінці минулого року свій інтерес Наталія Поклонська звернула до підприємця Олега Зубкова. Всі її сторінки і фан-групи в соцмережах заповнились суцільними висловлюваннями Поклонської на адресу відомого власника кримських зоопарків. Усе це надто вже схоже на піар із її боку й заказуху з боку «переможців». Прокурорша так старалась у своїх публічних звинуваченнях Зубкова, що сколихнула справжню хвилю громадського обурення з боку багатотисячних прихильників «царя звірів» із усіх куточків Росії й не тільки. Тоді я написала статтю «Поклонська позбавила росіян від табу на критику Криму», опубліковану на сайті «Крим.Реалії». Вже не знаю, моя стаття чи сукупність подібних їй, але, о диво, головна прокурор Криму прикусила свій язичок і перестала робити собі дурний піар на Зубкові.

«А те, що стосується Зубкова, я навіть не хочу коментувати. Він просто не гідний того, щоб про нього говорити. Просто є рамки закону, однакові для всіх незалежно від прізвища. Адже там не одна й навіть не дві кримінальні справи. Фактів набагато більше, але говорити про них я не буду без остаточного судового рішення», – нещодавно різко поміняла свою риторику головний прокурор Криму.

Ну, хіба не на користь пішла конструктивна критика молодій генеральші? Зробила правильні висновки чи розумні люди в оточенні підказали – неважливо. А якщо б ніде їй було правду про себе прочитати, так взагалі могла би стати ходячим анекдотом у народі.

Так що, панове високопоставлені російські чиновники, пам'ятайте про приказки японців. Переконана, серед вас є більш далекоглядні люди, ніж ті, що в «команді переможців». А коли задумаєтеся про закриття чергового «екстремістського» сайту, проаналізуйте всі «за» і «проти» об'єктивно. Це буде вам же на благо!

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG