У Сімферополі у «справі 26 лютого» в понеділок відбулись одразу два судові засідання – у «Верховному суді» окупованого Криму й Київському райсуді Сімферополя. На лаві підсудних були Ахтем Чийгоз, Мустафа Дегерменджі, Алі Асанов, Арсен Юнусов, Ескендер Емірваліев і Талят Юнусов. Останнього засудили на 3,5 років умовно. Верховний суд Криму оголосив перерву в розгляді справи до 15 січня.
Судове засідання у «Верховному суді» окупованого Криму тривало шість годин. За цей час колегія суддів оголошувала кілька перерв. Біля будівлі «Верховного суду» зібрались десятки людей, проте на перше засідання у «справі 26 лютого» пускали вибірково. Пристави пояснювали це відсутністю місць у залі. Серед охочих потрапити до зали була Діляра Сєітвєлієва, вона прийшла підтримати співвітчизників. Жінка розповіла, що допоки люди не наробили галасу, родичів узагалі не хотіли пускати.
Це було жахливо спостерігати, як дітям політв’язнів не дали навіть подивитися на батьків. Ми стали кричати, тільки тоді пропустили ще кілька людей – тільки ріднихДіляра Сєітвєлієва
«Було жахливо спостерігати, як дітям політв’язнів не дали навіть подивитись на батьків. А жінок не пропускали здоровенні бугаї, вони не дали можливості навіть просто побачити в’язнів, я вже не кажу про те, щоб запустити до зали суду. Потім ми почали кричати, не тільки жінки. Нашому обуренню не було меж. І тільки тоді пропустили ще кілька людей – тільки рідних», – розповіла Діляра Сєітвєлієва.
Заступника голови Меджлісу кримських татар Нарімана Джеляла так само не пустили на засідання. Про подробиці він дізнався після закінчення засідань від адвокатів. В інтерв’ю Радіо Свобода він розповів, що захисники підсудних Алі Асанова і Мустафи Дегерменджі просили звільнити підопічних під підписку про невиїзд або під домашній арешт. Суд ці клопотання відхилив. Адвокат Ахтема Чийгоза звернувся до суду із проханням припинити засідання у так званій «справі 26 лютого», розповів Наріман Джелял.
Крим, навіть із точки зору Росії, перебував під юрисдикцією України. Тому займатися цією справою повинні правоохоронні органи УкраїниНаріман Джелял
«Було клопотання захисту Ахтема Чийгоза. Зокрема, адвокат Олександр Лісовий заявив, що вимагає взагалі припинити розгляд цієї справи, тому що події 26 лютого відбувались на території України. Крим, навіть із точки зору Росії, перебував під юрисдикцією України. І тому займатися цією справою повинні правоохоронні органи України. Однак, суд заявив, що наразі не має змоги розглянути це клопотання, і що Україна не розслідує події того часу. Тому вони змушені, бо серед постраждалих є громадяни Росії, і мають право розглядати цю справу», – зазначив Джелял.
У Київському райсуді Сімферополя ще одному обвинуваченому у «справі 26 лютого» Таляту Юнусову винесли вирок. Його засудили до 3,5 років умовно. Голова представницького органу кримських татар Рефат Чубаров, назвав суд над учасниками мітингу 26 лютого «ганебним судилищем».
Ці суди незаконні, це не суд, а розправа над кримськими татарами, які виступали на захист територіальної цілісності й суверенітету УкраїниРефат Чубаров
«Їх визнаватимуть винними. Ахтема визнають одним із організаторів цих подій. Алі Асанова й Мустафу Дегерменджі – «співучасниками». Я думаю, що вони отримають по всій повноті, яка передбачена статтею 212 Кримінального кодексу Росії. Всі розуміють, що ці суди незаконні, що це є не суд, а розправа над кримськими татарами, які за часи суверенітету України виступали на захист територіальної цілісності й суверенітету України. Які захищали свою землю, які не хотіли, щоб туди вторглися чужі війська», – пояснив голова Меджлісу Рефат Чубаров.
Фігурантів справи російські слідчі звинувачують в участі в «масових заворушеннях» 26 лютого 2014 року, які виникли півтора роки тому біля кримського парламенту. В результаті багатотисячного мітингу, за участю прихильників територіальної цілісності України та активістів партії «Русское единство», двоє людей загинули, десятки отримали поранення. Слідчий комітет Росії порушив за цим фактом кримінальну справу.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода