Доступність посилання

ТОП новини

Як енергобаланс України залежить від «кримського питання»?


Росія і сепаратисти розблоковують постачання вугілля на українські ТЕС у відповідь на часткове припинення енергетичної блокади Криму

Київ – Україна отримуватиме імпортне вугілля з Росії для потреб енергетики за умови електропостачання Криму – подібні заяви лунають у Кремлі. Втім, представники енергетичної галузі наголошують, що насправді кримське питання мало впливає на енергобаланс України. Експерти з енергетики не виключають, що цієї зими Україні доведеться миритися з енергетичною залежністю від Росії та йти на поступки щодо Криму. Інші експерти закликають економити енергоресурси та постачати вугілля з інших напрямків, і бачать причину вугільної залежності від сепаратистів у корупції.

Крим потребує постачання з материкової України близько 1000 мегават електроенергії. Але нині працює лише одна з чотирьох ліній електропередач, що йдуть на півострів, а саме – від Каховської ГЕС до заводу «Кримський титан» Дмитра Фірташа і міста Арм’янськ. Вона здатна передавати лише п’яту частину від цих потреб, повідомляють в «Укренерго». Однак і ця лінія, яку відновили після вибуху та підключили 8 грудня, працює з перебоями: через аварії на території Криму електроенергії нею надходить менше в кілька разів, визнають в «Укренерго».

Російський президент Володимир Путін 2 грудня запевнив, що запустив першу чергу енергомосту з Росії до анексованого Криму. Однак на сході Кримського півострова, який мав живити енергоміст, залишаються відключення: частина експертів припускає, що кабель, прокладений морським дном, не витримує високого навантаження.

Наразі світло в Криму дають за графіком, з віяловими відключеннями, але їх менше, аніж було до відновлення енегропостачання з материкової України, повідомляє нинішня влада півострова. Російська МНС Криму звітує, що нині ситуація з енергетикою є «важкою», але «стабільною».

Пріоритетними об’єктами, електропостачання яких не можна переривати, на півострові визнали лікарні, дитсадки, пекарні та військові частини. Але звичайні кримчани повідомляють, що зазнають відключень усі соціально значущі об’єкти, на відміну від російських військових. Вдень відключень менше, ніж вночі: на це впливає сонячна генерація, створена українськими компаніями в Криму до його анексії.

Україна могла би зекономити вугілля на ТЕС під час блокади Криму, але не стала – Гончар

Аргументами Міненерго та низки українських політиків, які виступають за припинення енергетичної блокади півострова, є перевиробництво на атомних електростанціях, викликане блокадою та перебої з постачанням електроенергії на південь Херсонщини. Лідер Меджлісу кримськотатарського народу та депутат від БПП Рефат Чубаров заявив, що кримські татари призупиняють енергетичну блокаду на одній з чотирьох ЛЕП на два тижні, доки енергетики не оптимізують постачання Каланчакського і Чаплинського районів Херсонщини, які під час блокади живились від запасної гілки електропередач. Після цього, пропонує Чубаров, парламент має проголосувати за припинення електропостачання Криму, доки не укладуть контракт, де Крим визнаватимуть частиною України.

Лінія електропередач, пошкоджена під час енергоблокади Криму
Лінія електропередач, пошкоджена під час енергоблокади Криму

Від 11 жовтня, коли невідомі підірвали першу гілку на Крим, частину потужностей Запорізької та Південноукраїнської АЕС терміново зупиняли, оскільки в українській енергосистемі на півдні утворився профіцит приблизно в 1000 мегават.

Водночас, на думку експертів, відключати треба було Запорізьку ТЕС, розташовану поруч із Запорізькою АЕС і приєднану до тієї ж гілки, що живить Крим.

«У резерві краще мати маневрову (тобто теплову) генерацію, аніж неманеврову (атомну)», – говорить Михайло Гончар, президент центру «Стратегія 21», щодо рішення Міненерго зменшувати потужність саме атомних блоків на час блокади.

На атомній генерації паразитує теплова генерація: атомна генерація у нас державна стовідсотково, а теплова приватна, і там домінує ДТЕК, для якої пріоритет – заробляння грошей
Михайло Гончар

«З точки зору заробляння грошей тепловими компаніями, для них важливо, щоб їхня генерація максимально працювала, і в цьому випадку, я думаю, вони мало звертають увагу на те, що потрібно заощаджувати вугілля, – додає він. – Така практика в нашій енергосистемі, що на атомній генерації паразитує теплова генерація: атомна генерація у нас державна стовідсотково, а теплова приватна, і там домінує ДТЕК, для якої пріоритет – заробляння грошей».

Натомість у компанії ДТЕК відкидають можливість того, що якось впливали на це рішення диспетчерів.

Водночас частина енергетиків переконана, що відключення, а потім часткове підключення Криму до енергопостачання, майже не впливає на якість забезпечення українських споживачів. Про це, зокрема, сказав у коментарі Радіо Свобода колишній міністр енергетики України, а нині голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков:

На енергопостачання українських споживачів ніякого впливу блокада Криму не має
Іван Плачков

«На енергопостачання українських споживачів ніякого впливу блокада Криму не має. Наразі немає проблем, окрім того, що у двох районах Херсонщини знижена надійність постачання», – визнає енергетик.

За даними Інституту енергетичних стратегій, українська енергосистема разом виробляє 24 гігавати електроенергії, тоді як потреби Криму – близько одного гігавата. До початку блокади Криму імпорт електроенергії з Росії приблизно дорівнював потребам анексованого півострова і коливався від 0,8 до 1,2 гігавата.

Кремль і сепаратисти: вугілля в обмін на електроенергію до Криму

Росія відновлює постачання вугілля до України – заявив президент Росії Володимир Путін. Своє рішення він аргументував тим, що Україна частково відновила енергопостачання Криму.

Водночас подібну заяву зробили представники проросійських сепаратистів на Донбасі. Вони запевнили, що розблоковують постачання вугілля на українські ТЕС через відновлення енергопостачання Криму. Ідеться про постачання до 15 тисяч тонн вугілля на день – це п’ята частина від денної потреби України у вугіллі «антрацитових» та «пісних» марок.

Цю інформацію підтвердили у прес-службі компанії ДТЕК. Представники прес-служби розповіли Радіо Свобода, що перші кілька потягів з вугіллям вранці 11 грудня перетнули лінію розмежування і що домовленість про вивезення вдалось досягнути 9 грудня.

У ДТЕК не розглядають можливості імпорту вугілля з далеких країн через необхідність передоплати, на яку немає коштів, та через вищу ціну, пояснює не прикладі електростанцій Дніпропетровщини директор Придніпровської ТЕС Сергій Дегтяренко.

Як з економічного, так і з логістичного погляду вугілля українського видобутку – оптимальне рішення для теплової генерації
Сергій Дегтяренко

«Ми розраховуємо на відновлення постачань антрациту з наших шахт у Донбасі. ДТЕК зараз не постачає антрацит із далекого зарубіжжя. Як з економічного, так і з логістичного погляду вугілля українського видобутку – оптимальне рішення для теплової генерації. Його доставляння на ТЕС у рази швидше, ніж вугілля з далекого зарубіжжя, – наголосив Сергій Дегтяренко. – І головне – у генерації немає коштів для імпорту дорогого палива. Щоб імпортувати антрацит, потрібен 100% аванс, а це означає, що в теплової генерації мають бути гроші для його придбання. Зараз українські ТЕС працюють із від’ємною рентабельністю і в умовах колосальних боргів. Тільки перед генерацією ДТЕК на 1 листопада 2015 року ця цифра становить 6,8 мільярда гривень».

Попри це, поточного року уряд вже підвищував відпускні ціни на електроенергію для теплоелектростанцій, і нині вона становить 83 копійки за кіловат.

Якщо зосередити зусилля та осмислити ситуацію, то розв’язання можна знайти
Іван Плачков

Іван Плачков, зі свого боку, наголошує, що проблеми з вугіллям для ТЕС виникли два роки тому ще на початку конфлікту на Донбасі, коли про енергетичну блокаду Криму ще не йшлося. «Проблема з постачанням вугілля є вже два роки. Якщо зосередити зусилля та осмислити ситуацію, то розв’язання можна знайти», – наголошує Плачков.

Тим часом, чергова партія вугілля з Південно-Африканської Республіки прибула до України. 134 тисячі тонн розвантажені у порту «Південний», і перші вагони надійшли на Трипільську ТЕС на Київщині, повідомляє компанія «Центренерго». Наступне судно з африканським вугіллям має прибути в січні.

Вугілля з Південно-Африканської Республіки розвантажують у порту «Південний», 5 грудня 2015 року
Вугілля з Південно-Африканської Республіки розвантажують у порту «Південний», 5 грудня 2015 року

Україна має запаси вугілля на електростанціях менші, ніж два роки тому на цей період, тобто понад два мільйони тонн, свідчить статистика Міненерго. Однак міністр енергетики Володимир Демчишин говорить, що цього запасу електростанціям вистачить на місяць. До початку енергетичної блокади Криму міністр заявляв, що в разі виникнення проблем з трафіком вугілля, Україна за місяць встигне їх розв'язати. В Незалежній профспілці гірників, зі свого боку, вважають нормальним зимовий запас на ТЕС обсягом п’ять мільйонів тонн.

Саме часткове відновлення енергопостачання Криму вплинуло на трафік вугілля до України, визнає енергетичний експерт Юрій Корольчук. Але за його словами, повного відновлення енергопотоку до Криму вже навряд чи варто чекати, тож Україні треба переорієнтовувати свою енергосистему. Електромережі між регіонами в Україні є занадто слабкими, щоб було можна використати звільнені потужності для інших міст, пояснює Корольчук.

Разом із блокадою Україна втрачає важіль впливу на Крим, на ситуацію на анексованому півострові, і так само – аргумент у майбутніх судах щодо його долі
Юрій Корольчук

«Ми повинні фактично зменшити виробництво електроенергії на окремих АЕС та дещо збільшити – на теплових електростанціях, – пропонує Юрій Корольчук. – Це змушує переоцінити та переналаштувати роботу енергосистеми. Друга проблема: разом з блокадою Україна втрачає важіль впливу на Крим, на ситуацію на анексованому півострові, і так само – аргумент у майбутніх судах щодо його долі».

Юрій Корольчук наголошує, що попри мінімальне постачання струму на півострів, Україна навряд чи зможе відмовитись від постачання вугілля та електроенергії з Росії. Експерт прогнозує, що в пікові періоди споживання (під час сильних морозів) отримувати електроенергію та енергоносії з Росії доведеться.

Раніше Іван Плачков в одному зі своїх інтерв’ю заявляв, що 2015 року Україна отримала «небувалу досі» залежність від Росії: перетоки електроенергії довелось оформлювати як її імпорт, бо час від часу вони становили до 5% від загального обсягу українського споживання.

Якщо Крим не братиме електроенергію – ми зекономимо вугілля
Зиновій Буцьо

Між тим, голова інформаційного відділу компанії «Укренерго» Зиновій Буцьо засвідчив, що анексований Крим більшою мірою залежить від української енергетики, ніж вона від Криму.

«Я скажу як громадянин України: якщо Крим не братиме електроенергію – ми зекономимо вугілля. Це питання не до «Укренерго», а до Криму. Якщо вони (представники кримської влади – ред.) заявляють, що обійдуться без української електроенергії – вони можуть її не брати. Але потім, якщо вони її потребуватимуть, – то можуть і не отримати», – зауважив енергетик.

Корупціонери штучно прив’язують Україну до Росії та сепаратистів – аналітик

Головний ворог української енергетичної безпеки – «тотальна корупція» та «домовленості» української влади з верхівкою угруповань «ЛНР», «ДНР» та Росії, вважає керівник енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. За його словами, це робиться з метою наново узалежнити та прив’язати Україну до російських енергоносіїв.

Я думаю, що це корупційна змова, для того, щоб Україну прив’язати до інтересів «ЛНР», «ДНР» та Росії
Володимир Омельченко

«У нас достатньо електростанцій, які працюють на газовій групі вугілля, і вони не завантажені (у Міненерго наголошують, що таких – дві третини від сумарної потужності ТЕС – ред.). Вугілля газової групи у нас достатньо на підконтрольних територіях. Я думаю, що це корупційна змова, для того, щоб Україну прив’язати до інтересів «ЛНР», «ДНР» та Росії. Головна причина – не те, що неможливо вирішити проблему енергетичної безпеки і забезпечити електростанцію власним паливом, а саме проблема тотальної корупції, без подолання якої не можна розв'язати проблему енергетичної безпеки», – говорить Омельченко.

На думку аналітика, ця проблема впливає і на тему постачання електроенергії до Криму. Поновлення поставок електрики саме на завод «Титан» в Арм’янську, продукція якого є стратегічною сировиною для військово-промислового комплексу Російської Федерації, є яскравим свідченням наявності «договорняків» та корупційних схем у цій сфері, додає Омельченко.

«Україна не має постачати електроенергію (до Криму – ред.), вона має розірвати комерційний контракт. А якщо і постачати, то тільки як гуманітарну допомогу для соціальної сфери. Можливо, однією лінією. Створити гуманітарний фонд, підключити європейський партнерів, щоб Україна виглядала, як благодійник. І поставити в Криму міжнародних спостерігачів, які б контролювали те, щоб електроенергія йшла саме на соціальні об’єкти. Таким чином продемонструвати, що Україна є «гуманітарною країною» і не хоче нікого заморожувати взимку, але водночас вона не буде постачати електрику на військові бази Росії» – зазначив Омельченко.

Експерт додає, що відсутність дій влади у цьому напрямі робить Україну й надалі політично залежною від Росії.

Імпорт електроенергії з Росії, який був до початку енергоблокади Криму, приблизно дорівнював одному гігавату, тобто тому обсягу, який споживав анексований півострів.

Загальне енергоспоживання України, за даними Інституту енергетичних стратегій, становить 24 гігавати, а до анексії Криму та збройного конфлікту на сході держави воно сягало 53 гігават. Майже половину електроенергії наразі виробляють атомні електростанції, свідчать останні дані «Укренерго», приблизно стільки ж – теплові, тоді як продуктивність ГЕС не перевищує 7% від енергобалансу України – через низький рівень води в Дніпрі.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG