До кінця року резервний фонд Російської Федерації зменшиться на 2 трильйони рублів, російський прем’єр-міністр радить своїм співгромадянам готуватись до підвищення пенсійного віку, а в Криму через борг у понад мільярд рублів – служба автомобільних доріг припиняє проектно-пошукові роботи з будівництва трьох доріг до так званого Керченського мосту. Все це – питання державних грошей або ж бюджету, з якого росіяни оплачують загарбницьку політику свого уряду. Про те, яку суму щороку Російська Федерація прямо чи опосередковано витрачатиме на Крим і скільки насправді грошей із тих мільярдів дійде до півострова – обговоримо з економічним експертом Борисом Кушніруком.
– Половину видатків російського бюджету складають гроші на пенсію та на армію. Як довго може існувати держава з такою структурою бюджету?
– Доволі довго, залежно від того, як довго можна буде забезпечувати цей бюджет за рахунок надходжень від експорту нафти та газу – головних російських експортних статей. Тому, на сьогодні, беручи данні за січень-серпень цього року, то загальне падіння експорту склало 31%, а якщо брати по експорту нафти – там падіння складає 38%. Зрозуміло, що ситуація з падінням доходів залежить від експорту, який формулює до половини податкових надходжень російського бюджету.
За такої моделі, яка існує в Росії, наступний рік буде останнім, коли уряд матиме ті резерви, які в нього є, щоб забезпечити стабільність
Очевидно, якщо буде цей вичерпаний ресурс, тоді за його рахунок можна забезпечувати таку структуру споживання і такі можливості, які були у Росії. Можна передбачити, що наступний рік також буде важкий. У російському уряді, де люди достатньо професійні, розуміють, що за таких умов, за такої моделі, яка існує в Росії, наступний рік буде останнім, коли уряд матиме ті резерви, які в нього є, щоб забезпечити стабільність. Бо, умовно, за рахунок того «жирка», який накопичувався попередніми роками, у них є можливість забезпечувати стабільну ситуацію з виплатами пенсій, зарплат, фінансуванням силовиків. А ось, що буде наприкінці 2016 року, 2017 року – оце питання.
– От втрата російського бюджету – майже третина. А за рахунок чого взагалі поповнюється російський бюджет?
– На сьогоднішній момент ні з чого, окрім тих резервів, які є. По-перше, є резерви уряду. По-друге, для зовнішньої торгівлі ще є золотовалютні резерви «Центробанку». Це ті ресурси, за яких Росія може існувати. Залучати кошти на міжнародному ринку для них буде важкувато, бо Росія стає все менш передбачуваною. Скажемо, на один-два роки Росії будуть готові надати кошти, хоча я би вже не ризикнув, а довгостровий випуск паперів на 5-10 років – буде надзвичайно проблематично залучити на зовнішніх ринках для фінансування внутрішніх потреб.
– Тобто, Російська Федерація наразі не може розраховувати на значні вливання інвесторів чи на конкретну допомогу міжнародних фондів?
– Формально вона зможе звернутись навіть до Міжнародного валютного фонду як її член, але враховуючи небажання міняти саму філософію російської економіки, в тому числі фінансування силовиків, щоб тримати жорстку ситуацію і всередині країни і загрожувати світу, – зрозуміло, що за таких умов їм скажуть: скоротіть. А вони скажуть, що скорочувати не будуть. Зрозуміло, що за таких умов грошей не буде. Тут питання полягає в тому, що коли наші громадяни кажуть, що Захід не реагує, не бачить агресію Росії, то Захід реагує. Але він це робить без емоцій, повільно, і крок за кроком буде дотискати Росію. Скільки на це потрібно буде часу? Рік, два, три – вони вміють чекати. Китай взагалі може чекати століттями, якщо він ставить перед собою якісь цілі. Потрібно навчитись робити своє, не розраховуючи на те, що хтось знищить твого ворога і тобі залишиться сказати, що ти переміг. Ні, у нас вистачає своїх завдань, більш ніж достатньо. У тому числі з економічної частини. А ситуація з бюджетом у нас об’єктивно гірше, ніж у Росії.
– Тим не менш, ми зараз розуміємо, що вже майже 2 роки Крим перебуває під контролем Російської Федерації, яка зараз фінансує життя на півострові. Бюджет Криму на 2016 рік планується в розмірі понад 140 мільярдів рублів. Із них Крим може заробити не більше 20 мільярдів – це менше п’ятої частини. Але федеральний центр уже пропонує кримчанам зменшити апетити. Чому?
Усе дуже легко: девальвується рубль – і в результаті від експорту надходить більше коштів і в бюджеті з'являється більше коштів, щоб фінансувати потреби російського бюджету
– Очевидно, що це буде стосуватись не лише Криму, але і всіх суб'єктів Російської Федерації. І виплати бюджетні – вони будуть скорочуватись, особливо ті, які будуть стосуватись капітальних видатків. Будівництво мостів і все інше стане другорядним відносно до того, щоб виплачувати пенсії, стипендії і соціальні витрати. Тому Російський Уряд буде намагатись усі нетермінові видатки відкласти. Крім того, є такий механізм, про який казав пан Путін. Усе дуже легко: девальвується рубль – у результаті від експорту надходить більше коштів і в бюджеті з'являється більше коштів, щоб фінансувати потреби російського бюджету. Щоправда, він забув сказати, а може і не розуміє, що при цьому громадяни стають біднішіми. Знову, я би сказав так, що на 2, 3, 4 роки Росія матиме ресурси для того, щоб виживати.
– Щоб вижити, однозначно, цих ресурсів вистачить Російській Федерації, а значить і Криму, який перебуває під її контролем. А про розвиток навіть не йдеться?
– Безперечно, йдеться лише про поточне функціонування.
Фрагмент телепрограми «Крим.Реалії» – спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу новин «24»