Якось тихо і непомітно пройшло в Севастополі повідомлення про те, що проект закону про міський бюджет зняли з порядку денного. Було це наприкінці вересня і вся увага була зосереджена на сирійських подіях.
Обговорюючи проект закону «Про виконання міського бюджету міста Севастополя за 2014 рік і про використання коштів резервного фонду уряду Севастополя в перехідному періоді 2014 року» на сесії активно сперечались голова постійної комісії з бюджету В'ячеслав Аксьонов, губернатор Сергій Меняйло і заступник прокурора Севастополя Володимир Агапов.
Тихий шкандаль
Доповідь заступника директора департаменту фінансів Ірини Нестерової, яка відзвітувала про витрачання бюджетних коштів за 2014 рік, як і зазвичай буває з фінансовими питаннями, що не була зрозумілою для більшості депутатів. А порушила спокій інформація, озвучена головою профільної комісії В'ячеславом Аксьоновим. Депутат із посиланням на висновок контрольно-рахункової палати Севастополя заявив про відсутність повних відомостей від 26-ти головних розпорядників коштів міської скарбниці.
«Контрольно-рахункова палата дала лист: вона не може підтвердити дані, оскільки не отримано інформацію від частини головних розпорядників: управління освіти і науки, управління капітального будівництва, управління містобудування та архітектури і багатьох інших», – заявив депутат.
Аксьонов поцікавився у Нестерової – чи вважає вона можливим затвердити звіт про бюджет без підтвердження інформації від головних розпорядників?
Законодавчі акти, ухвалені в Севастополі минулого року, не передбачали відстеження витрат бюджету контрольно-рахунковою палатоюІрина Нестерова
Ірина Нестерова повідомила, що законодавчі акти, ухвалені в Севастополі минулого року, не передбачали відстеження витрат бюджету контрольно-рахунковою палатою, оскільки сам орган створили тільки в квітні 2015 року. До того ж, звітність головних розпорядників – це звіти ліквідованих виконавчих органів влади, оскільки «між Севастопольською державною міською адміністрацією та органами уряду не встановлена процедура правонаступництва».
Ось тобі, бабусе, і Юріїв день!
Порадившись, депутати зняли питання з порядку денного. Коли його розглядатимуть і як викрутяться з цього юридичного казусу, невідомо.
Тим часом, питання звіту за витрачені в «перехідний» період фінансові кошти стосуються не лише міського бюджету, адже правонаступниками організацій, що діяли 2014 року не є, наприклад, Пенсійний фонд, податкова служба, митниця і багато інших, великі й малі відомства. Відповідно, і звітувати перед ними ніхто не буде.
Де гроші?
У квітні 2015 року виконувач обов'язків директора департаменту фінансів Володимир Штоп, доповідаючи про виконання бюджету Севастополя за 2014 рік, заявив, що «бюджет перехідного періоду 2014 склав 27 мільярдів 634 мільйонів рублів, виконаний на 101 відсоток уточненого завдання. Додатково до бюджету міста надійшло понад 300 мільйонів рублів».
Штоп додав: «У структурі дохідної частини бюджету переважали трансферти з федерального бюджету, надані на розв'язання першочергових соціальних і економічних питань міста. Ці кошти в загальному обсязі надходжень були отримані у вигляді фінансової допомоги з федерального бюджету Російської Федерації».
Він нагадав, що бюджет Севастополя 2014 року дістав у трансфертів 19,4 мільярдів рублів із бюджетів міст Москви, Володимира, Рязані і Краснодарського краю. «Безоплатні надходження склали близько 5 мільярдів рублів – це субсидії, цільові та інші міжбюджетні трансферти», – підсумував він.
Двадцять сім із великим гаком мільярдів рублів були освоєні, але ким і як – невідомо
Іншими словами, двадцять сім із великим гаком мільярдів рублів були освоєні, але ким і як – невідомо. Або більше 600 мільйонів доларів, за середнім курсом долара.
При цьому всі діяли в перехідний період структури, у тому числі розпорядники фінансових коштів, юридично ліквідовані. За відомостями, отриманими від джерела в уряді Севастополя, знищена і велика частина документації.
Сайти органів і організацій, що діяли в перехідний період, закриті. Частина розміщеної на них інформації доступна в архівах пошукових систем.
Але документально відновити повну картину фінансової діяльності в Севастополі в 2014 році, мабуть, неможливо. До того ж, не варто забувати, що в перехідний період діяло українське законодавство. А по ньому як тепер звітувати?
Кінці в воду
Про продовження «перехідного періоду» Москву просили і голова Криму Сергій Аксьонов, і губернатор Севастополя Сергій Меняйло. Клянчили додатково рік – Кремль не погодився, далі мріяли про три місяці відстрочки – теж відмова. Хіба що терміни перереєстрації кримських підприємств були продовжені до 1 березня 2015 року. Але користі з цього владі – жодної.
Причина наполегливих прохань стала особливо зрозумілою лише тепер: безконтрольність витрачання коштів. Контроль, власне, був, але можливостей для махінацій в перехідному гармидері набагато більше.
Скандали, пов'язані з розкраданнями бюджетних коштів, у Севастополі минулого і нинішнього року виникали регулярно
Скандали, пов'язані з розкраданнями бюджетних коштів, у Севастополі минулого і нинішнього року виникали регулярно, але були пов'язані, в основному, з діяльністю різних «кишенькових» фірм і підрядних організацій. А от члени уряду та заступники губернатора чомусь змінювались досить регулярно.
У грудні 2014-го зі своєї посади пішов заступник губернатора і директор департаменту міського господарства Андрій Атаманцев, який протримався на цій посаді кілька місяців.
22 червня був звільнений заступник голови міста Денис Добряков, який курирував питання міського господарства. Причини відставки не були озвучені. Примітно, що за законом про держслужбу, для звільнення потрібні підстави або, як альтернатива, серйозний проступок.
Пролобійований Добряковим на посаду керівника управління капітального будівництва Олег Кизименко (з «донецьких») був затриманий правоохоронними органами.
З посади директора департаменту містобудування та архітектури звільнився Ігор Малоземов, пішов з посади голова департаменту кадрової політики, регіональної безпеки та протидії корупції Гай Юрченко.
Список можна продовжувати, а про причини масових звільнень чиновників можна гадати, але на міських форумах відкрито обговорюють їхні «успіхи в освоєнні фінансових коштів» і заморські країни, в яких вони ховають свої чималі фінанси.
З досвіду останніх півтора років можна стверджувати, що Слідчий комітет буде, як завжди, імітувати бурхливу діяльність. Прокуратура, в свою чергу, не побоїться заводити кримінальні справи на «стрілочників», а в ФСБ ніби все знають, але без команди згори до активних дій ще не приступають.
У цьому Севастополь тепер нічим не відрізняється від решти Росії, де влада краде і жирує, а народ у патріотичному екстазі мріє надерти дупу проклятим піндосам і разом із Новоросією приєднати ще й сакральні території «Новосірії».
Геннадій Кравченко, кримський оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції