Київ – МЗС України 8 вересня провів міжнародну онлайн-акцію на підтримку незаконно ув’язнених українців у Росії. Всі українські дипломатичні установи дружно оновили титульні фото своїх сторінок у соціальних мережах, розмістивши на їхньому місці зображення кінорежисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка. Паралельно з цим зовнішньополітичне відомство ініціювало твіттер-шторм із закликом звільнити українських політв’язнів. Дипломати закликали міжнародні організації та дипломатів інших країн, а разом із ними і всіх небайдужих взяти участь в акції у соціальних мережах.
Українські посли не надто активно долучились до міжнародної онлайн-акції на підтримку політичних в’язнів. Її початок дописами з персональних сторінок у Twitter підтримали лише два українські дипломати – посол України у Франції Олег Шамшур і посол у Фінляндії Андрій Олефіров.
Твіти посла – це джерело для місцевих ЗМІ – Олефіров
Андрій Олефіров переконаний, що дипломати обов’язково мають активно користуватися соціальними медіа та доносити через них позицію своєї країни. Якщо дипломат активний у Facebook, Twitter, то поступово журналісти, які висвітлюють події в його країні, посилатимуться на нього все частіше, пояснює дипломат. Це створює своєрідний баланс до всюдисущих кремлівських тролів, російських англомовних новин та незбалансованих проросійських репортажів іноземних журналістів.
«Буквально після одного мого твітта щодо репортажу з Криму, в якому йшлося, що українці туди нібито тікають від війни у своїй країні, до мене звернулися п’ять різних ЗМІ, і через них я зміг донести українську позицію. Або інший приклад: є один маргінальний представник недержавного сектору Фінляндії, який стверджує, що треба підтримувати «Новоросію». Він уже абсолютно маргінальний, зокрема, і завдяки моїм твіттам. Мені на дописи в Twitter відповідають провідні ЗМІ», – розповів український амбасадор у Фінляндії.
За словами Андрія Олефірова, нинішня онлайн-акція МЗС має нагадати ще раз, що українці ув’язнені владою Росії незаконно і що повторювати заяви Росії про «українських терористів» не припустимо, – це політв’язні. Крім того, це ще один метод публічного тиску на російську владу.
Тим часом інші українські дипустанови обмежились формальним перепощуванням тематичного зображення Олега Сенцова та Олександра Кольченка, запропонованого МЗС спільно з громадськими активістами.
Інші креативні зображення поневолених у Росії Олега Сенцова та Олександра Кольченка запропонували в соцмережах посольства України у Великобританії та Ватикані.
Український МЗС закликав використовувати в соціальних мережах хештеги: #LetMyPeopleGo, #FreeSavchenko, #FreeSentsov, #FreeKolchenko.
Координатор проектів Центру громадянських свобод, волонтер «Євромайдан SOS» Олександра Романцова брала участь у розробці цієї інформаційної компанії. Саме волонтери «Євромайдан SOS» запропонували хештег #LetMyPeopleGo. Олександра пояснює, що він стосується всіх українських громадян, ув’язнених у Росії за політичними мотивами.
Епохальні слова з пісні американського джазового музиканта Луї Армстронга Let my People Go історично символізують звільнення єврейського народу з єгипетської неволі. Звідси – широке поле для символічного узагальнення.
«Суть цього хештегу в тому, що, на жаль, це системна проблема. Це не персональна ненависть до Савченка, Кольченка, Сенцова. Це системна тактика Російської Федерації утримувати громадян України за політичними мотивами. Наразі таких людей не один і не два – їх десять», – наголошує Олександра Романцова.
З-поміж закордонних інституцій першим до твіттер-шторму приєдналось МЗС Литви.
Український рок-музикант і композитор Тарас Чубай перепостив допис посла з особливих доручень МЗС Дмитра Кулеби у Facebook із поясненнями мети онлайн-акції, закликавши ширшу аудиторію повторити це. Результати можна побачити нижче.
Втім, як відзначає Олександра Романцова, за допомогою таких онлайн-акцій вдається залучати через соціальні мережі лише українсько- та російськомовну аудиторію.
«Частіше на наші інформаційні акції реагують ті, хто є російськомовними чи українськомовними. Або ж в їхньому оточенні є люди, які володіють цими мовами й пояснюють їм усе. Але все ж таки ми відзначаємо, що в міжнародному інформаційному просторі все ще важко донести інформацію про те, що це така системна проблема», – каже волонтер.
Українські дипломати позиціонують нинішню онлайн-акцію як частину «масштабного світового марафону» й обіцяють продовження.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода