Доступність посилання

ТОП новини

Хадіджа Ісмаїлова: «Я не зламаюсь, навіть якщо мене засудять до 15 чи 25 років»


Хадіджа Ісмаїлова
Хадіджа Ісмаїлова

Останнє слово азербайджанської журналістки-розслідувача Хадіджі Ісмаїлової в суді Баку перервали. На моменті, коли вона заговорила про корупційні інтереси президента Азербайджану Ільхама Алієва, прокурор закликав зупинити її. Слухання перенесли на 1 вересня. Ісмаїлову звинувачують в економічних злочинах. Проте в своїй промові вона заявила, що влада у такий спосіб мститься їй за журналістські розслідування.

Всі звинувачення сфабриковані, одного зі свідків намагалися підкупити, а сама справа має політичний характер. Про це заявила в своїй промові в залі суду азербайджанська журналістка Ісмаїлова, яка співпрацює з Радіо Свобода.

Я платила податки з кожної заробленої копійки. Ті звинувачення не мають нічого спільного з моїми прибутками
Хадіджа Ісмаїлова

«Мене звинувачують у податкових злочинах. Я платила податки з кожної заробленої копійки. Ті звинувачення не мають нічого спільного з моїми прибутками», – заявила вона.

Офіційно її звинувачують в ухиленні від сплати податків, використанні службового становища, наклепі та незаконній підприємницькій діяльності. Утім Хадіджа вказала на те, що податкові інспектори, які свідчили проти неї, не бачили жодного документа з її підписом, а робили висновки з даних прокурора.

«Звинувачення на адресу людини, яка розслідувала шляхи, якими родина президента виводила через офшорні рахунки вкрадені гроші, зловживала державними повноваженнями та ухилялась від сплати податків – дуже смішні», – каже вона.

«Алієв розтринькував державний бюджет, а зиск із цього мала його родина» – журналістка

Хадіджа акцентує на тому, що справа проти неї взагалі «шита білими нитками»: «Поки тривало слідство, ми бачили, що слова свідків вибивали під тиском, або їх підписували, не читаючи. Одному свідку запропонували хабаря. Ну що це за держава?» – Сказала вона.

Кілька разів її промову зупиняли, утім давали врешті продовжити. Зовсім наприкінці, коли Ісмаїлова заговорила про інтерес президента держави Ільхама Алієва в її справі, прокурор почав вимагати, щоб суд заборонив їй продовжувати. Зокрема, вона заявляла, що «герой статей Алієв розтринькував державний бюджет, а зиск із цього мала його родина».

Хадіджа розслідувала корупційні угоди чиновників із підставними фірмами, через які уряд Баку заробляв на золотих копальнях

«Зовсім не випадково, що звинувачують саме мене», – сказала Ісмаїлова. Її журналістські розслідування були дійсно резонансними в Азербайджані. Зокрема, вона вголос говорила про порушення під час виборчого процесу, на якому втретє обрали президентом Алієва. Також описала, як родина глави держави заробила на будівництві концертного комплексу для конкурсу «Євробачення», яке країна приймала 2012 року. Хадіджа розслідувала корупційні угоди чиновників із підставними фірмами, через які уряд Баку заробляв на золотих копальнях.

Раніше цього місяця державний прокурор вимагав для журналістки 9 років позбавлення волі. «Я не зламаюсь, навіть якщо мене засудять до 15 чи 25 років», – сказала журналістка в суді.

Матір Хадіджі, Ельміра Ісмаїлова, коментуючи судове слухання, заявила, що промову її доньки перервали, бо вона чесно розповідала про результати своєї роботи як журналіста. «Прокурор і суддя зупинили її наприкінці, вони не хотіли слухати. Вона могла і більше розповісти», – сказала мати.

Правозахисники на боці Ісмаїлової

Ісмаїлова не скоїла злочинів, у яких її звинувачують. У цьому переконаний Алі Керімлі, голова «Народного фронту Азербайджану». Він також назвав суд над нею «шоу», адже він відбувався за зачиненими дверима, а Хадіджа не могла себе захищати.

Через її влучні антикорупційні розслідування високопосадовці мстяться їй
Алі Керімлі

«Через її влучні антикорупційні розслідування високопосадовці мстяться їй. Звинувачення проти неї сфабриковані. Хадіджа Ісмаїлова накликала на себе гнів влади, адже вона захищає права людей», – сказав політик.

Арешт Хадіджі Ісмаїлової викликав широке засудження з боку міжнародних правозахисників і західних урядів. Напередодні Комітет захисту журналістів закликав владу Азербайджану зняти всі звинувачення з підсудної та звільнити її негайно і без жодних умов.

«Влада Азербайджану має покласти край цьому знущанню з правосуддя», – заявила координатор програм Європи й Середньої Азії цієї правозахисної організації Ніна Оґнянова.

Також на початку травня неурядова організація «ПЕН-центр» у Нью-Йорку заочно вручила Хадіджі Ісмаїловій нагороду як в’язневі сумління.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG