З дня загибелі виповнюється 15 років в Баренцевому морі російського атомного підводного човна «Курськ». За півтора десятиліття кількість питань, що стосуються цієї трагедії, не зменшилась. Одне з них соціологи нещодавно поставили росіянам. За даними соцопитування «Левада-Центру», тільки третина з опитаних (35%) вважають, що влада не вжила всіх заходів для порятунку моряків «Курська».
10 серпня 2000 року субмарина «Курськ» вирушила на навчальне завдання недалеко від Кольської затоки для пуску крилатої ракети.12 серпня перед навчальної атакою судно перестало виходити на зв'язок. Наступного дня підводники виявили затонулий «Курськ» на глибині 108 метрів. Згодом розслідування встановило, що аварія сталася внаслідок вибуху торпеди.
Загинули всі 118 членів екіпажу. За деякими даними, частина екіпажу протягом декількох годин, а можливо і днів після вибуху, залишалась живою, але російське керівництво відмовилось приймати допомогу зарубіжних рятувальників. Мати одного з моряків «Курська» Лідія Панаріна каже, що відповіді на питання чи могли тоді – 2000 року врятувати підводників, родичі загиблих досі не отримали.
«Звягінцев – це водолаз – казав, що можна було врятувати хлопців. Але у нас не було суден, які могли б опуститися, а ті, що були, вони в такому стані перебували, що не могли опуститися. Ну і потім нам, мабуть, не хотіли говорити правду», – розповідає вона.
До річниці загибелі «Курська» соціологи «Левада-Центру» провели опитування, яке показало, що частка росіян, упевнених в тому, що влада вжила всіх заходів для порятунку моряків «Курська», за останні роки зросла. Зараз так вважають 40% респондентів, 2010 року їх було 34%, а 2000 року – лише 23%.
Інфографіка:
Трагедія підводного човна «Курськ»
Російський атомний підводний човен вважався непотоплюваним, але 12 серпня 2000 року в ньому загинув весь екіпаж – 118 моряків.
Вона потонула
Офіційна версія загибелі Курська – техногенна катастрофа. Голова Клубу підводників Санкт-Петербурга і в минулому капітан атомного підводного крейсера Ігор Курдін – прихильник подібної версії. Всі інші він вважає як мінімум некоректними. Зокрема, й ту, що нібито ракету по «Курську» випустив якийсь американський човен.
«Так, у районі навчань Північного флоту були присутні три іноземні підводні човни: дві американські «Мемфіс» і «Толедо» та англійська «Сплендид». Припустимо, що один із американських човнів, як стверджують деякі експерти, атакував «Курськ». Взагалі не зрозуміло, чому «Курськ» і з якої радості?! Я знаю багатьох американських командирів підводних човнів – повірте, божевільних серед них немає. І система блокувань зброї зроблена таким чином – і у нас, і у них – що командир може самостійно ухвалити рішення, але є купа порогових значень, які не дадуть йому це зробити», – стверджує Ігор Курдін.
Загибель підводного човна «Курськ» стала першою за роки президентства Володимира Путіна катастрофою з великими людськими жертвами. Виступаючи через 3 тижні після трагедії в шоу Ларрі Кінга на СNN, на запитання ведучого, що сталося з субмариною, Путін відповів: «Вона потонула».
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода