Торгівлю на сімферопольському шкільному базарі жвавою не назвеш. Покупці не товпляться біля прилавків, біля деяких яток і зовсім порожньо. Продавці привітно зустрічають кожного потенційного клієнта.
«Я сама – вчителька молодших класів, – каже жінка за прилавком із канцтоварами. – Вийшла підзаробити, самі розумієте, час такий. Тож я вам точно скажу, скільки й чого потрібно брати».
Олівці, фломастери, гумки, ножиці, ручки, фарби, циркулі тут не лише російські, але й імпортні. А ось зошити, щоденники, тести, альбоми – виключно виробництва Росії. Найдешевші зошити – 12 аркушів із простою обкладинкою – 6 рублів. Із малюнком на обкладинці – вже вдвічі дорожчі. Спеціалізовані зошити для старшокласників обійдуться в 30-40 рублів за штуку. На кожній – назва дисципліни, на першій і останній сторінці – підказки. Найдорожчі зошити – на пружинах – по 50-60 рублів.
«Портфоліо російського школяра» з триколором на обкладинці коштує 400 рублів. Щоденник із двоголовим орлом – 200
Спецпропозиція для нерозчарованих патріотів – паперова продукція з російською атрибутикою. «Портфоліо російського школяра» з триколором на обкладинці коштує 400 рублів. Щоденник із двоголовим орлом – 200. Ціна щоденників коливається від 60 рублів – у ненадійній паперовій обкладинці до 400 – у шкіряній. Заощадити можна і на пеналі, якщо не купувати, наприклад, триярусний за 700 рублів, а взяти звичайний за 200.
Ранці на сімферопольському шкільному базарі китайські. Найдорожчі – до 3 тисяч рублів – ортопедичні, з жорсткою спинкою. М'які рюкзаки – близько півтори тисячі.
«Стиснутись» у витратах можна і на шкільній формі. Купити, наприклад, костюм для хлопчика по акції за 1500 рублів виробництва сімферопольської фабрики. Поруч костюми того ж підприємства, але вже по 3,5-4 тисячі. Різниця – на етикетці. На дорогих товарах написано «Зроблено в Криму», на акційних – «Зроблено в Україні».
«Україна, АР Крим, м. Керч» усе ще красується на етикетці шкільної форми для дівчаток а-ля Радянський Союз. Проте ціни вже російські
«Це ще минулорічні запаси, – пояснює продавець. – Тому й дешевше. А нові костюми – вже за російськими ГОСТами, з урахуванням усіх зборів і податків».
«Україна, АР Крим, м. Керч» усе ще красується на етикетці шкільної форми для дівчаток а-ля Радянський Союз. Проте ціни вже російські. Чорна сукня з мереживними комірцями – 1300 рублів, білий фартух – 1100.
Для тих, хто не страждає на «совкову» ностальгію, є і турецькі, і польські вбрання. Сарафани по півтори тисячі, блузки, спідниці – до тисячі.
«А це не санкційний товар? – жартуючи запитує мама школярки. – Можна носити таке, що не спалять»
«Це залишки, – відповідає продавщиця. – Те, що завезли ще до санкцій».
Українського взуття на шкільному ринку майже немає. Російські туфлі коштують 1150-1500 рублів залежно від матеріалу. Ціна спортивних костюмів теж «танцює» від якості. Синтетичний обійдеться в середньому 1800 рублів, бавовняний – вдвічі дорожче. Костюм виробництва Туреччини з написом «Росія» на грудях і двоголовим орлом на рукаві коштує 3500 рублів.
Батьки, яким «пощастило» споряджати дітей до школи в російському Криму, ходять від одного кіоску до іншого – прицінюються. Жінка з довгим списком необхідного записує ціни на кожну позицію. Крім канцтоварів, форми і ранця в переліку – банти, гольфи, панчохи.
«Дочка в перший клас іде. Хочу порахувати, скільки грошей треба на все, «вліземо» ми у відкладені 10 тисяч рублів чи ні. Якщо ні, подивимось, від чого можна відмовитись», – каже вона.
«15 тисяч мінімум потрібно, якщо з нуля все купувати, – відповідає продавщиця. – Син у 4-й клас іде, я вже зібрала все, витратила 10 тисяч. Але я рюкзак новий не купувала, брюки з минулого року залишились і спортивна форма».
Сильно витратитись доведеться батькам, яким треба зібрати в школу відразу декілька дітей. Мама двох дівчаток намагається заощадити на одязі – молодшій доведеться доношувати форму за старшою. Але якщо в родині хлопчик і дівчинка, наряджати до школи потрібно обох.
«Доньці купили ранець, але вона в перший клас іде, а син буде ходити зі старим рюкзаком, інакше ще 3 тисячі треба викласти, – розповідає мама двох дітей. – Економимо на чому тільки можна. Якщо для обох дітей все нове купити, то це три мої зарплати треба».
Деякі батьки ще навіть не приступали до шкільних закупівель.
«Минулого року 15 тисяч витратила на шкільну екіпіровку, – розповідає мама другокласника. – Костюм, дві сорочки, двоє брюк, туфлі в дірочку, закриті туфлі, спортивна форма, кросівки, ранець і канцтовари. Цього року навіть уявити боюсь, скільки грошей треба. Сподіваюся, що не встиг вирости з одягу. Ближче до вересня приміряємо, тоді зрозуміємо, що треба докупити».
За оцінками продавців, цього року ціни на шкільне приладдя в Криму зросли на 50-70%.