Доступність посилання

ТОП новини

«Думається, було б доцільно ухвалити деякі рішення щодо проблеми кримських татар»


Сабріє Сеутова під час акцій кримських татар влітку 1987 року
Сабріє Сеутова під час акцій кримських татар влітку 1987 року

Масштабні акції кримських татар у Москві влітку 1987 року продемонстрували організованість і масовість національного руху, який переживав новий підйом. Подальші події розвивалися по висхідній.

2 серпня 1987 року в місцях проживання кримських татар відбулися мітинги, на яких вислані члени Ініціативної групи розповіли про події в Москві. У містах і районах компактного проживання кримських татар було оголошено, що міліції надані «додаткові повноваження» для наведення порядку. В узбекистанських містах Ташкент, Бекабад, Сирдар'я, Янгіюль в райкоми викликали кримських татар-членів партії, від яких вимагали підписання заяв із засудженням дій так званих «екстремістів» – Решата Джемілєва, Сабріє Сеутової, Фуата Аблямітова, Ескендера Фазилова. Багато хто з викликаних відмовлялися підписати таку заяву.

Через два дні в Узбекистані була створена офіційна робоча комісія з 11 осіб (її метою було сприяння роботі комісії Андрія Громико), яку очолив член ЦК КП Узбекистану Фікрет Сефершаєв. До комісії увійшли й інші особи, які користувалися довірою влади. На знак протесту проти створення робочої комісії у такому складі 9 серпня в Бекабаді був проведений мітинг, в якому брали участь близько 2 тисяч осіб.

Виступи та збори кримських татар відбувалися в цей період повсюдно.

Фуат Аблямітов
Фуат Аблямітов

За повідомленням ЦК КП України, 7 вересня 1987 року «в смт. Партизани Генічеського району Херсонської області о 20 годині на квартирі Мухтара Абдурахманова відбулося збіговисько (як вони називають, обласну нараду представників кримських татар), на якому були присутні близько 50 осіб і Генічеського, Новотроїцького та Іванівського районів Херсонської області... На збіговиську ухвалене рішення, якщо до 18 жовтня ц.р. урядовою комісією не будуть вжиті конкретні заходи з відновлення Кримської АРСР, провести в цей день масові мітинги і демонстрації в усіх населених пунктах області, де живуть кримські татари».

13 і 17 вересня 1987 року відбулися мітинги у Фергані. Другий з них був розігнаний міліцією із застосуванням пожежних водометів.

До зборів перед міськвиконкомом у Бекабаді кожної середи влада ставилася терпимо до 23 вересня 1987 року. У цей день будівля міськвиконкому була оточена міліцією. Коли кримські татари почали збиратися неподалік від входу в будівлю, міліція стала їх розганяти. У місті міліція зупиняла автомашини, що належать кримським татарам, розпитувала – хто, куди і навіщо їде. Кілька людей були затримані.

Подібні дії влади були цілком зрозумілі. Нині доступні офіційні документи кінця 1980-х років, які вельми красномовно показують, що влада не мала наміру вживати якихось кардинальних заходів для вирішення кримськотатарської проблеми.

Так, 16 вересня 1987 року в ЦК КПРС була спрямована «Записка», в якій містилися пропозиції членам Державної комісії з розгляду питань, що піднімаються кримськими татарами, і проект постанови ЦК КПРС. У Центральному Державному архіві громадських об'єднань України зберігся екземпляр цього документа, спрямований члену комісії, першому секретарю ЦК КПУ Володимиру Щербицькому.

Ескендер Фазилов
Ескендер Фазилов

Після короткої історичної довідки в документі говорилося: «Зараз у країні живуть близько 320 тисяч кримських татар, з них 260 тисяч – в Узбекистані, приблизно по 20 тисяч в Краснодарському краї і в Україні (в основному, в Херсонській та Кримській областях). Місцями їх компактного проживання є також Таджикистан, Киргизія, Казахстан – від 4 до 7 тисяч в кожній республіці. У цих районах переважна більшість сімей татар ґрунтовно вкоренилися». Далі перераховувалися успіхи – в розумінні влади – кримських татар: значна їх частина (понад 60 відсотків) живе у власних будинках, за достатком вигідно відрізняється від іншого населення, всім працездатним громадянам надана робота; вони нарівні з представниками інших національностей беруть участь у суспільно-політичному житті, висуваються на керівні посади.

Але, незважаючи на ці досягнення, є громадяни, які наявним станом справ незадоволені, – в документі вони названі «екстремістами»: «Разом з тим, в Узбекистані, Краснодарському краї, Кримській та Херсонській областях ініціатори екстремістських виступів намагаються, будь-що, зберегти гостроту автономістського руху. З їхнього боку робляться спроби обілити кримськотатарських націоналістів, спростувати повідомлення ТАРС. Триває надсилання колективних звернень на адресу центральних органів, ведеться збір грошей з татар, готуються акти можливих крайніх заходів тиску на органи влади (голодування, самоспалення). Є погрози фізичної розправи з тими, хто не поділяє думку екстремістів». Документ закінчувався незвично: «У зв'язку з можливістю нових широких виступів екстремістськи налаштованих осіб, вважали б за доцільне найближчим часом ухвалити деякі рішення щодо проблеми кримських татар».

Порушувалося в записці комісії і питання «про повернення татар до Криму». Згідно з пропозиціями Комісії: «Можна було б зняти обмеження на прописку в Криму татар, як й інших громадян, у разі природно створених обставин (переїзд до близьких родичів, направлення на роботу за розподілом, купівля домоволодінь, обмін житлоплощі і т.і.). При цьому оформлення прописки вирішувати в індивідуальному порядку, віддаючи перевагу ветеранам Великої Вітчизняної війни, людям, які мають заслуги перед країною».

Крім того, Раді Міністрів СРСР пропонувалося розглянути питання про скасування постанови від 15 серпня 1978 року №700, якою за порушення паспортних правил у Криму передбачене адміністративне вигнання або депортація. Замість цього можна було б ухвалити новий нормативний акт, що збігається з аналогічними актами, що обмежують прописку в інших курортних районах країни.

«Було б доцільно доручити Раді Міністрів Української РСР внести пропозиції до 1 грудня ц.р. про поетапне переселення в 1987-1989 роках певної групи татар у степові райони Криму. При розробці заходів доцільно передбачити створення декількох радгоспів, будівельних організацій, поповнення підприємств відсутньою робочою силою... Всю цю роботу організувати з таким розрахунком, щоб упродовж найближчих двох років з 57 тисяч сімей татар, які живуть за межами Криму, повернути близько 4 тисяч сімей або до 20-30 тисяч осіб».

Якщо порівнювати цей документ із директивами радянських часів, то 20-30 тисяч запланованих репатріантів «у степові райони Криму» можна вважати майже революційним рішенням. Щоправда, в цьому випадку репатріація розтягнулася б на добрий десяток років... – але це вже була не турбота влади. Головне, що ці декоративні рішення могли запобігти підйому руху і зрештою – як це вже було в 1967 році – дозволили б обдурити народ.

Решат Джемілєв
Решат Джемілєв

Деякі поступки робилися, як звичайно, в питанні «задоволення національно-культурних запитів». Визнавалося навіть, що «відносно кримських татар у післявоєнний період допущені факти утиску національних інтересів у розвитку культури, освіти, мови».

Пункт: «У зв'язку з можливістю нових широких виступів екстремістськи налаштованих осіб, вважали б за доцільне найближчим часом ухвалити деякі рішення щодо проблеми кримських татар» – був реалізований у доданому до записки проекті постанови ЦК КПРС «Про деякі пропозиції щодо вирішення питань, що піднімаються кримськими татарами».

У постанові ЦК містилася вказівка Раді Міністрів СРСР розглянути питання про скасування постанови від 15 серпня 1978 року №700 «Про додаткові заходи щодо зміцнення паспортного режиму в Кримській області». Але зовсім не з метою скасувати цей дискримінаційний документ, а для того, щоб ухвалити... новий «нормативний акт, що обмежує прописку громадян у курортній зоні Криму, аналогічно до інших курортних районів країни». Як бачимо, мотивації рішень змінювалися (в 1978 році – «зміцнення паспортного режиму», а в 1987 – якісь особливі потреби, нібито продиктовані статусом курортної зони), але суть їх залишалася колишньою – запобігти або принаймні максимально ускладнити процес повернення кримських татар до Криму.

15 жовтня 1987 року послідувало офіційне повідомлення про те, що в Кремлі відбулося засідання Державної комісії під головуванням Андрія Громико. У повідомленні багато говорилося про необхідність «більш повного задоволення культурних запитів кримських татар» і про «необхідність зваженого підходу до поставлених питань», але ні словом не згадувалося про повернення кримських татар на батьківщину до Криму і про відновлення національної автономії...

(Далі буде)

Гульнара Бекірова, кримський історик, член Українського ПЕН-клубу

XS
SM
MD
LG