Москва – Таганський суд Москви призначив на 17 серпня початок процесу в так званій «справі руферів» (молодих людей, які займаються екстремальним спортом на високих точках), яких звинувачують у «хуліганстві» та «вандалізмі». Майже рік тому, 20 серпня вранці 2014 року, в центрі російської столиці розфарбовали в кольори українського прапора зірку на шпилі висотки на Котельницькій набережній, а на найвищу точку будівлі встановили український прапор. Російські правозахисники називають справу політичною.
Четверо бейсджамперів (так називають тих, хто з парашутом стрибає з дахів будинків) – 34-річний Олександр Погребов, 26-річна Ганна Лепешкіна, 27-річні Олексій Широкожухов та Євгенія Короткова – провели під домашнім арештом уже майже рік. П’ятий фігурант справи – 23-річний руфер Володимир Подрєзов – практично стільки ж часу провів у слідчому ізоляторі. Всім п'ятьом висунули обвинувачення за статтями – «хуліганство» і «вандалізм».
Спочатку слідство вважало, що зірку на висотці перефарбували в синьо-жовтий колір і поставили на шпиль український прапор четверо бейсджамперів. Але після того, як у соцмережі з'явилось звернення київського руфера, відомого на ім’я Григорій Мустанг, який взяв на себе відповідальність за ці дії, версія слідства змінилась. Подрєзов стверджував, що незважаючи на знайомство з Григорієм Мустангом, він не знав про плани київського руфера. Пізніше він змінив свої свідчення, як і Кирило Ішутін, який проходить у цій справі свідком. Власне, на цьому і ґрунтується версія слідства, каже адвокат Олександра Погребова Ольга Лукманова.
«Основна доказова база тримається на свідченнях Ішутіна і Подрєзова, які в останній момент змінили свої свідчення і сказали, що хлопці були в курсі, були там присутні, знали про злочин, який готувався та здійснили стрибок, привертаючи увагу до зірки».
За словами Лукманової, слідство і суд зацікавлені в тому, щоб якомога швидше завершити розгляд цієї справи, оскільки одна з обвинувачених – Ганна Лепешкіна – в жовтні стане мамою. І якщо вона народить до винесення вироку, то зможе просити про його відтермінування покарання до досягнення дитиною 14-річного віку.
Нові політв’язні
Є ймовірність того, що руферам вдасться уникнути реальних термінів, сказав в інтерв'ю Радіо Свобода член Ради російського правозахисного центру «Меморіал» Сергій Давідіс.
«На жаль, наша система побудована так, що зворотного ходу вона не дає, тобто слідство і суд у більшості випадків неспроможні сказати, що помилились і визнати когось невинуватим. Саме звинувачення абсурдне: стрибком із даху о 6 годині ранку вони хотіли привернути увагу до фарбування зірки. Яку увагу таким чином можна привернути? Не кажучи вже про те, що людина, яка пофарбувала зірку і вивісила прапор, прямо заявила, що робила це сама! Ніяких інших доказів немає. Є чиста фальсифікація та залучення невинуватих людей», – сказав Давідіс.
Давідіс звертає увагу на те, що прапор України не заборонений у Російській Федерації і тому ця справа є суто політичною. У квітні цього року правозахисний центр «Меморіал» визнав п'ятьох фігурантів цієї справи політичними в'язнями.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода