14 липня Іран і шість світових держав (Великобританія, Китай, Франція, Німеччина, Росія і США) досягли історичної ядерної угоди, яка передбачає скасування міжнародних санкцій щодо Тегерана в обмін на обмеження його ядерної програми. Переговори в австрійській столиці тривали 18 днів.
Угода відкриває нові можливості на шляху до того, щоб покласти край кризі, яка тривала понад 10 роківМохаммад Джавад Заріф
Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф, виступаючи на брифінгу у Відні, де була підписана угода, назвав її досягнення «історичним моментом» і «новою сторінкою надії». Однак він зазначив: «Ми знаємо, що ця угода буде об’єктом пильної уваги. Але те, що ми оголошуємо сьогодні, – це не тільки домовленість, це добра домовленість. І добра вона для всіх сторін, і для міжнародної спільноти загалом. Ця угода відкриває нові можливості на шляху до того, щоб покласти край кризі, яка тривала понад 10 років».
Якщо Іран порушить домовленості, всі санкції будуть відновленіБарак Обама
Президент США Барак Обама, виступаючи у Білому домі у вівторок уранці, заявив: «В міру виконання Іраном умов угоди будуть скасовуватися санкції, які були запроваджені з боку Сполучених Штатів, Ради безпеки ООН через ядерну програму Ірану. Однак, якщо Іран порушить домовленості, всі санкції будуть відновлені».
Верховний представник ЄС із закордонних справ Федеріка Моґеріні заявила, що угода може «відкрити шлях до нового розділу міжнародних відносин».
Іран отримає «джекпот», на нього посипляться сотні мільярдів доларів, які дозволять йому продовжувати свою агресію і терор в регіоні і в світіБенджамін Нетаньяху
Ізраїль натомість назвав досягнення угоди «історичною помилкою». Прем’єр-міністр Нетаньяху так прокоментував сьогодні у Єрусалимі подію: «Ми, звичайно, стурбовані, що бойовики ісламської держави Іран отримають вірний шлях до ядерної зброї. Багато з обмежень, які повинні були перешкодити цьому, будуть зняті. Іран отримає «джекпот», на нього посипляться сотні мільярдів доларів, які дозволять йому продовжувати свою агресію і терор в регіоні і в світі».
Радіо Свобода звернулось до виконавчого директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса з проханням прокоментувати значення цієї угоди.
Як мінімум, ми бачимо один із небагатьох позитивних результатів тривалого переговорного процесу між, відверто кажучи, ворогамиІгор Семиволос
– Я вважаю, що, без сумніву, ця угода ставить крапку в тривалому періоді нестабільності, який був пов’язаний з реалізацією Іраном ядерної програми, яка могла перетворитися на виробництво ядерної зброї. Тут можна визначити декілька пунктів цієї угоди: сам факт того, що сторонам, які значною мірою на початку переговорів перебували дуже далеко від досягнення якогось спільного рішення, вдалося досягти, можна сказати, історичного рішення; другий момент пов’язаний з тим, що у цьому регіоні, як мінімум, ми бачимо один із небагатьох позитивних результатів тривалого переговорного процесу між, відверто кажучи, ворогами.
– Ізраїль називає це «великою помилкою історичних масштабів», тобто також історичною, але помилкою.
– В принципі, позиція Ізраїлю була цілком передбачуваною. Оскільки прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху вже до цього часу доволі чітко дав зрозуміти, що будь-яка угода з Іраном, яка, звісно, залишає за ним певні опції ядерної програми, буде неприйнятною для Ізраїлю. Про це він говорив під час свого візиту до Сполучених Штатів Америки. І дискусія, яка відбувалася між прем’єр-міністром Ізраїлю і президентом США, вона саме стосувалася того, що ізраїльтяни абсолютно впевнені у тому, що Іран не буде виконувати умови угоди, а – відповідно – економічний тиск, який обмежував можливості Ірану в регіоні, буде знятий. Тобто цей рівень недовіри – відома проблема на Близькому Сході, вона якраз була дуже класично продемонстрована позицією ізраїльського керівництва.
– Але ж якщо Тегеран не буде дотримуватися умов цієї домовленості, то країни Заходу можуть повернути санкції протягом 65 днів…
– Це абсолютно зрозуміло. Тут цілком різні рівні уявлень про проблему. Якщо для країн Заходу достатньо мати певні процедури і механізми контролю за цими процедурами, які не дозволять Ірану мати ядерну зброю, то для Ізраїлю, який вважає, що Іран є природним ворогом Ізраїлю в цьому регіоні, цього недостатньо. І це можна зрозуміти.
І ми знаємо, що, наприклад, президент Сполучених Штатів Америки Барак Обама значною мірою обумовлював успіх цих переговорів тим, як він може потім доповісти про результати, де не останнє місце займає гарантія безпеки Ізраїлю. Це серйозна частина дискусії, яка ще відбудеться.
Мені здається, що цими заявами Ізраїль дещо піднімає планку тих майбутніх переговорів ізраїльсько-американськихІгор Семиволос
Мені здається, що цими заявами Ізраїль дещо піднімає планку тих майбутніх переговорів ізраїльсько-американських. Тобто тут вже, скоріше, вони будуть вимагати від американців більш активного втручання або одночасно й гарантій для захисту Ізраїлю. Це виглядає, як одна із таких тактичних «уловок», яку використовують ізраїльтяни для того, щоб «видавити» від американців конкретні гарантії.
– Наскільки ця угода важлива для України?
– Найочевидніші речі, які у всіх на слуху та які очікуються впродовж наступного півроку, – це те, що Іран вийде на міжнародний ринок з великою кількістю нафти, і це значною мірою може вплинути на ринки і світову ціну на нафту, що, без сумніву, для України вигідно, а для Росії не вигідно.
Враховуючи цю доволі пряму залежність і стан економіки від ціни на нафту, це однозначно допоможе Україні у війні з Росією.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода