Сімферополь – Протистояння кримської влади і федеральних силовиків може призвести до зміни всієї системи управління республікою. У ЗМІ заговорили про ліквідацію найближчим часом Міністерства у справах Криму. Потім може з'явитися рішення про скасування Кримського федерального округу і внесення його до Південного ФО. Представники влади не мають жодної інформації про підготовлювані зміни. Спостерігачі вважають, що скасування відомства і Кримського федерального округу – це логічний крок офіційної Москви в нинішній ситуації.
Відкритий конфлікт між кримською владою і федеральними силовиками, які ініціювали порушення кримінальних справ відносно міністра промислової політики Криму Андрія Скринника, а потім керівника управління Федеральної податкової служби на півострові Миколи Кочанова, переріс у нову фазу.
Голова республіки Сергій Аксьонов, який раніше виступив із жорсткими заявами, суть яких звелась до того, що сформована обстановка є елементом кампанії з метою «дестабілізації ситуації і виставлення Криму особливо корумпованим регіоном», від слів перейшов до справи. У середу, 8 липня, Аксьонов своїм розпорядженням створив комісію із забезпечення захисту прав осіб, що мають державні посади у Республіці Крим, посади держслужби та муніципальної служби в Криму.
До її складу увійшли повноважний представник президента Росії в Кримському федеральному окрузі Олег Белавенцев, сам Аксьонов, голова Держради Володимир Константинов, міністр юстиції Олег Шаповалов, голова комітету з протидії корупції Криму Олександр Акшатін, віце-прем'єр – керівник апарату Ради міністрів Лариса Опанасюк, її заступник в апараті уряду Ольга Дугаренко і начальник головного управління апарату Радміну з представництва у судових органах влади та взаємодії з правоохоронними органами Антон Латишев.
Спеціальну комісію створили «з метою недопущення дискредитації авторитету державної влади», вона буде постійним органом.
«Комісія здійснює розгляд питань, пов'язаних із обґрунтованістю порушення кримінальних справ, проведення слідчих дій відносно осіб, які обіймають державні посади у Республіці Крим, посади державної цивільної служби Республіки Крим і муніципальної служби в Республіці Крим», – ідеться в розпорядженні, повідомляє «Крыминформ».
Аксьонов доручив органам державної влади негайно інформувати комісію про виявлені факти дискредитації чиновників і призначити відповідальних за це осіб
Аксьонов доручив органам державної влади негайно інформувати комісію про виявлені факти дискредитації чиновників і призначити відповідальних за це осіб на рівні заступників керівників. Комісія розглядатиме обґрунтованість порушення кримінальних справ і проведення слідчих дій, а при встановленні їх необґрунтованості – інформувати президента Росії.
Примітно, що через добу документ про створення комісії з офіційного порталу Ради міністрів зник. Деякі спостерігачі припустили, що Аксьонов «погарячкував» із вказаним розпорядженням, а юристи зовсім оголосили про неправомірність такого кроку, який може стати підставою для притягнення до відповідальності.
Козак проти Белавенцева?
Представники силових структур уже який день поспіль утримуються від будь-яких коментарів, незважаючи на заяви і дії Аксьонова. Між тим, у центральних російських ЗМІ з'явилась інформація про ліквідацію міністерства у справах Криму, яке створили в березні минулого року для інтеграції півострова в економічну, фінансову, кредитну та правову систему Російської Федерації. Серед причин ліквідації називають виконання міністерством свого завдання.
У той самий час, за інформацією джерела газети «Ведомости», скасування міністерства може стати початком зміни всього порядку управління Кримом. «У травні, за словами співрозмовника, поважний представник президента в Кримському федеральному окрузі Олег Белавенцев пропонував наділити його посадою віце-прем'єра (як повпреда на Далекому Сході Юрія Трутнєва), що спричинило б перетікання до нього низки повноважень від віце-прем'єра російського уряду Дмитра Козака, який опікується регіональним розвитком. Вслід за цим у Криму була порушена серія антикорупційних справ. Не можна виключати, що вже у вересні буде скасоване і саме повпредство (Крим передадуть до Південного федерального округу), додає співрозмовник», – пише газета.
У прес-службі відомства ситуацію не коментують. У Кремлі також не підтвердили і не спростували повідомлення про ліквідацію міністерства. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков закликав дочекатися указу Володимира Путіна.
«У разі, якщо відповідний указ буде підписаний главою держави, ми повідомимо, як ми це робимо завжди. Заздалегідь підписання будь-яких указів ми не анонсуємо», – сказав він журналістам, повідомляє «РИА Новости».
Шувайников: Крим є Крим
Представники кримської влади, до яких звернулися Крим.Реалії, поки не мають жодної інформації про можливу ліквідацію Міністерства у справах Криму. «Поки на офіційному кримському рівні ця інформація не проходить. Я не можу щось підтвердити або спростувати», – сказав голова комітету Державної ради Криму з інформаційної політики, зв'язку і масових комунікацій Сергій Шувайников.
Депутат висловив думку, що, можливо, вказане міністерство «певну роль вже зіграло». «В принципі. всі ці функції можна було б замкнути на який-небудь із відділів одного з міністерств в уряді Росії, а все інше передати до Криму», – висловив думку Шувайников.
Що стосується скасування Кримського федерального округу і передачі півострова до Південного федерального округу, то в розвиток такого сценарію голова комітету з інформполітики не вірить. «Я думаю, що швидше за все цього не відбудеться, тому що Крим є Крим, тут свої особливості. Кримський федеральний округ збережеться як самостійна структура», – додав він.
Грач: Величезні витрати за рахунок платників податків
Екс-спікер кримського парламенту, перший секретар комітету кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач, навпаки, виступає за скасування і Міністерства у справах Криму, і Кримського федерального округу. Політик вважає, що настав період, коли «Москві потрібно виправити свої помилки».
Ніякої автономії в Криму сьогодні немає. Є Республіка Крим просто за назвою, яка нічого не говорить, є статут республіканського утворення, який на жодні повноваження не тягнеЛеонід Грач
«Ніякої автономії в Криму сьогодні немає. Є Республіка Крим просто за назвою, яка нічого не говорить, є статут республіканського утворення, який на жодні повноваження не тягне. А все інше почало з'являтись на шляху проходження. Придумали нікому не потрібне Міністерство у справах Криму, якого, природно, потрібно позбутися, тому що воно нічого не вирішувало і не вирішує. Величезні витрати на утримання міністерства упродовж року йшли за рахунок платників податків», – наголосив Грач у коментарі для Крим.Реалії.
Також «величезні витрати», за словами політика, потрібні для представництва президента Росії в Криму. «Кримський федеральний округ – це маленьке утворення і ніяке не федеральне. Представництво президента в Криму – це абсолютно порожнє місце з точки зору повноважень і впливу щодо захисту конституційних прав як громадян, так і держави. Воно портфельне і високо витратне. За чинним законодавством, воно ніяких рішень ухвалювати не може. Навіщо цей федеральний округ, який нічого із себе не являє?» – обурився Грач.
«Москва, може, не з власної волі все це робила. Склалась нова ситуація і так далі, але вже час минув, уже побачили, що розпалюються пристрасті, побачили, як перегинаються ці повноваження. Потрібно скасувати і Кримський федеральний округ, і представництво президента», – додав Грач.
Політолог: Крок відчаю кримської влади
Експерти вважають, що ліквідація Міністерства у справах Криму і Кримського федерального округу в нинішній ситуації цілком логічна.
За словами політолога Ростислава Туровського, антикорупційна кампанія в Криму може мати далекосяжні наслідки. «Все це, ймовірно, приведе до більш жорсткого порядку управління територією, оскільки стратегія альянсу зі сформованими місцевими елітами, які продемонстрували лояльність, а в обмін отримали занадто великий контроль над ресурсами і в інтересах населення цим контролем не скористалися, не спрацювала».
Тому розформування міністерства – лише епізод у реформуванні всієї системи управління Кримом, яке відбудеться восени, припустив експерт в коментарі «Вєдомостям»: «Повпредство буде посилене і може частково замінити місцеве керівництво – в будь-якому випадку зовнішнє управління посилюватиметься».
Політолог Костянтин Калачов, коментуючи для Крим.Реалії можливі зміни, зазначив, що республіці пропонується жити за загальними правилами і бути таким же російським регіоном, як і всі інші.
Перетворювати Крим на державу в державі, наділяти кримську владу розширеними повноваженнями, що перевищують повноваження їхніх колег в інших регіонах, я думаю, до планів Кремля не входитьКостянтин Калачов
«Особлива увага – це важливо, але особлива увага не передбачає особливих прав. Розвиток Криму є безумовним пріоритетом. Цілком очевидно, що буде приділятися дуже велике значення, але перетворювати Крим на державу в державі, наділяти кримську владу розширеними повноваженнями, що перевищують повноваження їхніх колег в інших регіонах, я думаю, до планів (офіційної Москви. – прим. авт.) не входить. Власне кажучи, в перспективі після закінчення перехідного періоду Крим має жити за загальними правилами і законами. Тому я цілком припускаю, що Крим увійде до складу Південного федерального округу», – сказав Калачов.
Що стосується Міністерства у справах Криму, то, за словами політолога, у відомства є певний функціонал. «Коли він буде реалізований і виконаний, можливо, відомство буде ліквідоване. Але поки, напевно, про це говорити дещо передчасно», – пояснив експерт.
Створення Аксьоновим комісії із захисту прав кримських чиновників політолог назвав «кроком відчаю». «Якщо йдеться про спроби голови Криму відстояти своїх, то це цілком логічно. Будь-який керівник, який претендує на повагу і авторитет, має демонструвати готовність захистити своїх, але в певних межах. А те, що має вирішуватися кулуарно, не привертаючи уваги, напевно, не треба виносити на широкий загал», – вважає Калачов.
У Російській Федерації свої правила, свої закони, і публічні бодання з силовиками не вітаютьсяКостянтин Калачов
На його думку, в нинішній ситуації кримську владу підвело те, що у неї виявилось недостатньо політичного досвіду життя в російських умовах. «Зате є досвід, набутий у ті часи, коли Крим входив до складу України. Зрозуміло, що там коридор можливостей був більшим. Публічність при розв'язанні тих чи інших проблем не створювала якихось наслідків, які вона може створювати зараз. У Російській Федерації свої правила, свої закони, і публічні бодання з силовиками не вітаються», – сказав Калачов.
Більше того, додав він, вищий керівник зобов'язаний вміти розв'язувати питання, не виносячи сміття з хати.