Доступність посилання

ТОП новини

Чим ФСБ відповість на аксьоновські «дражнилки»


Сімферополь – Гучний корупційний скандал, що вибухнув у Криму минулого тижня, фактично переріс у відкрите протистояння між місцевою владою і силовиками. Голова республіки Сергій Аксьонов повідомив про те, що кримінальні справи стосовно високопосадовців мають «замовний характер» з метою «очорнити імідж Криму», щоправда, він не назвав конкретних імен. У правоохоронних органах ситуацію не коментують. Тим часом, політики та експерти вважають, що Аксьонов своїми резонансними висловлюваннями нагадує президента Чечні Рамзана Кадирова, але в боротьбі, яка розгорнулась, на їхню думку, ризикує втратити посаду.

Андрій Скринник
Андрій Скринник

Резонансні затримання співробітниками ФСБ міністра промислової політики Криму Андрія Скринника, а потім керівника управління Федеральної податкової служби на півострові Миколи Кочанова дали привід говорити про корупційний скандал на півострові.

Нагадаємо, щодо Скринника Головне слідче управління Слідчого комітету Росії порушило справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 33 і ч. 4 ст. 159 Кримінального кодексу Росії («пособництво у вчиненні шахрайства»). Відносно Кочанова порушили кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого п. «Б» ч. 4 ст. 291 Кримінального кодексу Росії («давання хабара посадовій особі за вчинення завідомо незаконних дій чи незаконної бездіяльності у великому розмірі»).

Після проведення слідчих заходів міністра промислової політики відпустили, і він продовжив роботу. Тоді як щодо Кочанова обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту терміном на два місяці. Розслідування кримінальних справ триває.

Аксьонов: Проти нас була замовна робота

Спочатку перші особи республіки утримувались від будь-яких коментарів, обмежуючись загальними фразами. «Недоторканних у нас немає. Ніхто не має права порушувати закон. Це стосується не лише Андрія Скринника, а всіх без винятку, включно з керівництвом республіки. Ми ж домовилися, що правила діють для всіх», – говорив, зокрема, Сергій Аксьонов минулого тижня.

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

Проте за кілька днів голова республіки вибухнув одкровеннями. У вівторок, 7 липня, під час засідання Ради міністрів Аксьонов сказав, що кримінальна справа, порушена стосовно Скринника, не має під собою реальних підстав. «Ми розібралися в деталях у цій ситуації. Абсолютно надуманий матеріал, не відповідає дійсності», – наголосив він, повідомляє «Крым Медиа».

За його словами, ця ситуація є елементом кампанії з метою «дестабілізації ситуації і виставлення Криму як особливо корумпованого регіону».

«Проти нас була замовна робота, яка спрямована саме на те, щоб очорнити імідж республіки. В цьому особисто ми розібралися. Для мене нічого незрозумілого не залишилось. Просто люди, які думають, що вони дуже розумні, повірте, ми всіх навчимо. А то у нас тут з'явилися деякі діячі, які приїхали з материка і щось розповідають тут, що кримчани всі безглузді, ідіоти, з'явились певні герої, які щось хочуть змінити, при цьому виплескуючи позицію в публічну площину. Цього не буде, я вам гарантую. У мене була розмова двічі в п'ятницю з Володимиром Володимировичем (Путіним. – прим. авт.), з Олександром Васильовичем Бортниковим (головою ФСБ. – прим. авт.) і з колегами. Повірте мені, ми з ситуацією впораємося», – зазначив Аксьонов.

Він також запевнив, що спільно з повноважним представником президента в Криму Олегом Белавенцевим і головою Держради Володимиром Константиновим буде особисто перевіряти правомірність кожного затримання того чи іншого чиновника.

У нашій особі ви отримаєте підтримку і ніхто не буде з вас знущатися
Сергій Аксьонов

«Нікого з вас ніхто нікому не дозволить незаконно затримувати, щось робити, проводити якісь слідчі дії, пов'язані саме з тим, що ви якимось чином припустились незначних помилок у частині ухвалення рішень, що стосуються саме питань стикування українського та російського законодавства, – запевнив колег Аксьонов. – Наші чиновники – це такі ж громадяни, і ніхто не буде наших чиновників робити жертвами. Гарантую кожному з вас, що він отримає захист, якщо ми, колеги, які тут сидять, будемо розуміти, що ви дії вчинили ненавмисно, що не призвели до шкоди для держави, і не працювали на власну кишеню. У нашій особі ви отримаєте підтримку і ніхто не буде з вас знущатися».

Аксьонов не став називати конкретних імен і прізвищ тих, хто міг ініціювати «замовну роботу». Разом із тим ще минулого тижня в російських виданнях з'явилися публікації, які частково проливають світло на можливу причину порушення кримінальних справ. За інформацією видання РБК, після корупційних скандалів у Криму у відставку можуть відправити профільного міністра Олега Савельєва. Обговорюється питання про ліквідацію Мінкриму. За контроль над фінансовою допомогою республіці борються інші чиновники.

За інформацією джерела видання, навколо Криму останнім часом йшла боротьба кількох груп впливу – повпреда президента в Кримському федеральному окрузі Олега Белавенцева, якого вважають другом і членом команди міністра оборони Сергія Шойгу (працював у його команді в МНС, Московської області та Міноборони), і віце-прем'єра Дмитра Козака, який опікується Кримом в уряді. У свою чергу, Савельєв близький до голови Ощадбанку Германа Грефа (разом працювали в Центрі стратегічних розробок і Мінекономрозвитку). Отримати серйозний вплив у регіоні йому не вдалось, тому більш могутні чиновники постійно боролися за його повноваження.

Савельєвим був незадоволений саме Козак, і він домовляється з керівництвом країни про те, щоб взяти на себе контроль над регіоном

Джерело, близьке до влади регіону, каже, що за розформування відомства виступає саме Белавенцев – він нібито хотів би володіти великими можливостями в розподілі коштів, що йдуть на розвиток суб'єкта федерації.

Співрозмовник, близький до Кремля, стверджує, що Савельєвим був незадоволений саме Козак, і він домовляється з керівництвом країни про те, щоб взяти на себе контроль над регіоном.

Кримський спікер захотів звільнитися

Володимир Константинов
Володимир Константинов

Спікер Держради Володимир Константинов наголосив, що в ЗМІ «Крим піддався дуже серйозній атаці». «Всі наші вороги тільки й чекали на ці всі прецедентні речі, коли людину затримують і ще немає ніяких матеріалів, ще не зрозуміло, що відбувається. Засоби масової інформації наповнені словами «корупція», «корупційна команда», «найбільш корупційна команда». Після того, як я прочитав, що ми – найбільш корупційна команда за всю історію Криму, звісно, цього мені захотілося написати заяву і взагалі піти і більше ніколи тут не з'являтися. Тому що це чистої води інформаційна брехня», – цитує Константинова прес-служба Держради Криму.

Після того, як я прочитав, що ми – найбільш корупційна команда за всю історію Криму, мені захотілось написати заяву і взагалі піти і більше ніколи тут не з'являтися
Володимир Константинов

Він додав, що сьогодні та команда «реально найчистіша і найчесніша з усіх, які я в своєму житті бачив в Криму». «Інша справа, що сам світ не ідеальний, ситуація, в якій ми перебуваємо, виняткова і унікальна взагалі для всього пострадянського простору. Жоден регіон Російської Федерації не зрівняється з тими завданнями і проблемами, з якими стикається Крим. І, безумовно, можливі помилки, і відразу спекулювати на цій темі ні в якому разі не можна», – підкреслив спікер Держради.

Константинов також зазначив, що «ми розвалили всі корупційні схеми, які були тут у цій будівлі (Рада міністрів Криму. – прим. авт.) всі українські роки в галузі будівництва, земельних, майнових відносин.

«Усі силовики вибудовували схеми збору грошей знизу доверху. Все це геть пронизало країну Україну. Мільярди розкрадалися. Сьогодні в Криму цього вже немає, і в цьому наша перемога. Так, на низовому рівні, можливо, є якісь проблеми. З цим треба боротися. Потрібно, щоб все суспільство повернулося обличчям до цієї проблеми, щоб змінився менталітет кримчан, щоб перестали не тільки брати, але й платити», – сказав спікер.

У правоохоронних органах Криму, які ініціювали порушення кримінальних справ відносно VIP-чиновників, заяви влади республіки вважали за краще не коментувати.

Політолог: Замовник – російська влада

Політики та експерти, опитані виданням Крим.Реалії, по-різному поставились до заяв Аксьонова про те, що проти кримської влади «була замовна робота».

Костянтин Калачов
Костянтин Калачов

Керівник «Політичної експертної групи» Костянтин Калачов вважає, що Аксьонов, виступаючи з такими заявами, «перегинає». «Публічні конфлікти з силовиками – не найкращий спосіб розв'язання проблем. Аксьонов демонструє політичну недосвідченість. Подібні питання і проблеми вирішуються кулуарно», – сказав Калачов.

Якщо Кадиров дійсно незамінний, то незамінність Аксьонова під сумнівом
Костянтин Калачов

За його словами, «замовник» може бути лише один – російська влада, яка хоче, щоб Крим жив за російськими законами. «Недоторканних немає і ніхто не хоче перетворення Криму на чорну діру, де будуть зариті мільярди. Країна перебуває в складному економічному становищі, грошей у країні все менше. Зрозуміло, що в цій ситуації спроби спіймати золоту рибку в каламутній воді будуть зупинені», – зазначив Калачов.

На його думку, своїми діями в Криму силовики дають зрозуміти, що в Російській Федерації жодна територія не може жити за своїми окремими законами. «Спроби Аксьонов в чомусь копіювати Кадирова (президент Чечні Рамзан Кадиров. – прим. авт.) можуть створити йому проблеми. Якщо Кадиров дійсно незамінний, то незамінність Аксьонова під сумнівом», – підкреслив Калачов.

Леонід Грач
Леонід Грач

Екс-спікер парламенту кримської автономії Леонід Грач вважає, що влада республіки намагається протиставити себе правоохоронній системі Росії.

«Це великий наклеп, бо Аксьонов висловився так, що він мало не розмовляв на цю тему (порушення кримінальної справи відносно Скринника, – прим. авт.) із президентом Росії. Це заява, що порочить самого Володимира Путіна. Скринник, та й сам Аксьонов не того поля ягоди, щоб Путін брав під своє крило і захист.

Скринник, та й сам Аксьонов не того поля ягоди, щоб Путін брав під своє крило і захист
Леонід Грач

По-перше, це понти, як прийнято в певних кримінальних колах, надувати щоки і робити з себе грізну людину. По-друге, вони бояться, що Скринник, дійсно, заговорить і назве речі своїми іменами, з точки зору того, а хто ж у Бахчисарайському РайПО (події навколо підприємства стали основою кримінальної справи, – прим. авт.) все це робив? А там є розпорядження уряду на цю тему. Воно протизаконне», – сказав Грач.

На думку політика, вищим посадовим особам республіки «все одно доведеться відповідати». «Корупційний вал настільки великий, настільки це зачепило людей, якщо брати ситуацію на Центральному ринку на вулиці Козлова, коли вночі прийшли і розламали торгові точки, а чужі речі кудись забрали, що все це рвоне. Так далі бути не може», – вважає екс-спікер.

«Я хочу сказати Аксьонову, що він ніколи не стане Кадировим, а Крим ніколи не стане Чечнею», – підсумував Грач.

Омельчук: У Росії не все прощається

Кримський політолог Леонід Кузьмін вважає, що люди, які прийшли до влади після подій «Кримської весни» «не зовсім чесні і прозорі».

Леонід Кузьмін
Леонід Кузьмін

«Головна особливість полягає в тому, що це не протистояння силовиків і чинної кримської влади, а внутрішнє протистояння у силовиків. Ті кримчани, які перейшли на службу Росії, в очах російських колег виглядають неадекватно. Затримання чиновників – справа рук людей, які відряджені до кримського Главку ФСБ», – сказав він.

Інший кримський політолог Дмитро Омельчук сумнівається в тому, що за порушенням кримінальних справ може стояти «замовник». «Наша кримська бюрократія, яка звикла грати за українськими правилами, ніяк не може перелаштуватись на російські правила. Відмовитися від старих методів і прийомів ведення справ дуже важко, але в Росії не все прощається, що прощалося в Україні», – зазначив він.

Омельчук прогнозує, що нинішнє загострення ситуації завершиться розміном другорядних фігур в органах влади, а потім затихне.

«Звільнення перших осіб поки точно не буде, цей шум – попередження з боку Москви Сімферополю, щоб трошки спокійніше себе поводили», – додав політолог.

За його словами, офіційна Москва не зацікавлена сьогодні в тому, щоб «змінювати в Криму своїх людей, оскільки вони ще мають кредит довіри».

XS
SM
MD
LG