На автостанції «Курортна» в Сімферополі стовпотворіння. Довгі черги до кас тягнуться з ранку до вечора. І так уже місяць. З того часу, як на автовокзалах стали встановлювати нове програмне забезпечення, як того вимагає російське законодавство. А воно вимагає знати кожного пасажира в обличчя і на ім'я. Тому квитки на автобуси тепер продають лише за паспортом. Касирам необхідно внести відомості про кожного пасажира в комп'ютер. Той надсилає інформацію на сервер для обробки. І тільки після цього людина може стати щасливим власником квитка до Джанкою, Сак або Октябрського, наприклад. Хоча в «Кримавтотрансі» стверджують, що паспорт потрібен лише для купівлі квитка до Севастополя і за межі Криму.
Спочатку черги пояснювали віддаленістю серверів і нестачею касових апаратів. До того ж, касирам знадобився час, щоб освоїти нову техніку і правила. Люди по кілька годин юрмилися біля кас, автобуси йшли напівпорожніми. 9 червня «голова Криму» Сергій Аксьонов доручив перевірити роботу кримських автостанцій. Створили навіть спеціальну комісію.
«З'ясуємо, хто це організував, чому не передбачили можливість, щоб людям «продавали квитки» безпосередньо в автобусах, або поставили додаткові вікна. Необхідно терміново знайти оптимальний варіант розв'язання питання», – сказав Аксьонов.
Чи знайшла спецкомісія винних, невідомо – про результати перевірки не повідомляли. 15 червня підприємство «Кримавтотранс» повідомило про закупівлю та встановлення 166 касових апаратів. «Націоналізований» автоперевізник відзвітував: робота автостанцій налагоджена, черги зменшились, швидкість продажу квитків збільшена.
Набагато більший потік пасажирів минулими роками на «Курортній» обслуговувала пара кас, не збираючи великих черг. Тепер кас додали, а черги до них не зменшуються
На центральному автовокзалі Сімферополя черг ми дійсно не побачили. Але найбільш затребуваною автостанцією в столиці півострова завжди була «Курортна» – поряд із залізничним вокзалом. І навіть при тому, що поїзди до Крим не ходять, пасажирів тут чимало. Зараз, звісно, більше місцевих, які їдуть з навчання, з роботи, з ринків і лікарень. Приїжджих небагато. Їх легко визначити за рюкзаками, валізами та маршрутами, які цікавлять – до моря. Набагато більший потік пасажирів (з урахуванням тих, хто приїжджав потягами) минулими роками на «Курортній» обслуговувала пара кас, не збираючи великих черг. Тепер кас додали, а черги до них не зменшуються. Мами з маленькими дітьми на руках, пенсіонери та нечисленні відпочивальники сумують на спеці в очікуванні квитка. Як раптом касирки зачиняють перед пасажирами віконця, оголошуючи: «Комп'ютери «зависли», чекайте хвилин 10».
«Це вже вдруге, поки я стою, – обурюється пенсіонерка. – Цілу годину вже стою, не можу додому виїхати».
«Я в п'ятницю їхав, те ж саме було», – підтримує жінку студент.
Обговорення перериває голос у гучномовці: «Пасажири, які бажають виїхати до Сак таким-то рейсом, запрошуються в автобус такий-то». Частина людей мчить до зазначеного автобуса. Касир забезпечує квитками їх на місці. Паспорт уже ніхто не вимагає. В останні хвилини перед відправленням «неврахованих» пасажирів встигають набрати й самі водії. Куди йдуть гроші, залишається тільки здогадуватись. Трапляються і принципові – без квитків не беруть.
«Сказали йти до автобуса, а водій без квитка не пускає, – скаржиться жінка. – А де я візьму квиток, якщо їх не продають? У них там знову все зламалось».
Кому на руку черги і технічні проблеми в касах, то це таксистам. Вони невтомно снують площею в пошуках пасажирів.
Поки в касах наводять російський порядок, гроші йдуть повз касу
«У черзі простоїте години дві, поки квиток купите, а зі мною за цей час уже на місці будете», – вмовляє таксист пару молодих людей із рюкзаками.
Не стояти в черзі і доїхати до місця призначення на таксі обійдеться в 3-4 рази дорожче. Квиток на автобус до Севастополя, наприклад, коштує 110 рублів. Місце в таксі – 400-500.
Водії автобусів теж не втрачають часу і, перекрикуючи таксистів, перед відправленням зазивають пасажирів. 10 хвилин, анонсовані касирами, в підсумку тривають щонайменше півгодини. За цей час із автостанції встигає вирушити кілька автобусів у різних напрямках. Скільки там «зайців» і кому вони заплатили за проїзд, уже не розбереш. І так кожного дня. А поки в касах наводять російський порядок, гроші йдуть повз касу.