Київ – Віктор Янукович від сьогодні – не президент України. У четвер набирає чинності закон, ухвалений народними депутатами ще 4 місяці тому. Цей документ має не лише символічне значення, адже позбавляє Януковича пенсії, охорони та інших можливих пільг. Крім того, на думку політологів, це може вплинути на можливості Інтерполу у його справі. Активісти, однак, звертають увагу на те, що розслідування діяльності колишньої влади всередині країни практично немає.
«Хочу нагадати що лишаюся не лише єдиним легітимним президентом України, але й верховним головнокомандувачем. Я не припиняв своїх повноважень достроково, я живий!» – так говорив Віктор Янукович понад рік тому. У четвер, 18 червня, він офіційно припиняє бути «легітимним»: відповідний закон, ухвалений кілька місяців тому, опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради.
Цей документ має і процедурне, і політико-символічне значення, але ухвалений і оприлюднений він пізніше, ніж варто було. Про це каже в коментарі Радіо Свобода політолог Володимир Фесенко.
Людина, яка зганьбила звання президента України, не повинна його використовувати далі. А тим більше, мати пільги і привілеї – це пенсія, державна охорона, президентська бібліотекаВолодимир Фесенко
«Оскільки Янукович був усунений від влади, зганьбив це звання, то тут змикається юридичний процедурний аспект і політико-символ: людина, яка зганьбила звання президента України, не повинна його використовувати далі. А тим більше, мати пільги і привілеї – це пенсія, державна охорона, президентська бібліотека», – каже він.
Експерт додає, що новий, «непрезидентський» статус Януковича може вплинути і на міжнародні інституції, на кшталт, Інтерполу, у базі розшуку якого фігурує колишній український політик.
«Інтерпол, як стало зрозуміло зараз, не хоче розглядати справи з політичним контекстом, там, де є ознаки політичного конфлікту. Може, зараз буде більше можливостей у цих справах, бо знімається частина політичного контексту. Треба нашим правоохоронним органам і ГПУ, і СБУ, і МВС побудувати таку юридичну стратегію, яка б дозволяла звертатися до міжнародних судових інституцій (міжнародного кримінального суду), шукати людей закордоном зокрема за допомогою Інтерполу», – зауважує Фесенко.
Імітація діяльності ГПУ?
Що ж до розслідування діяльності Віктора Януковича всередині країни, то нещодавно стало відомо, що Генеральна прокуратура склала йому повідомлення про підозру у заволодінні резиденцією «Межигір’я». Однак член Громадського люстраційного комітету Карл Волох вважає, що такі дії прокуратури не мають ніякої практичної користі. За словами експерта, масштабні зловживання колишньої влади не розслідуються взагалі.
Це – імітація роботи. Я маю в руках список справ, які порушені лише СБУ і передані для розслідування ГПУ. Тут супергучні справи, по яких не робиться абсолютно нічого. Я вже не кажу про справу конституційного перевороту, яку не розслідують, МайданКарл Волох
«З’явився скандал по ГПУ у справах, які вони закрили по «БРСМ», де був вибух і пожежа. А їм треба показати, що вони щось роблять. От вони витягують всяке таке, що не матиме жодного результату. «Межигір’я» і так фактично в державній власності, – каже активіст. – Це – імітація роботи. Я маю в руках список справ, які порушені лише СБУ і передані для розслідування ГПУ. Тут супергучні справи, по яких не робиться абсолютно нічого. Я вже не кажу про справу конституційного перевороту, яку не розслідують, Майдан».
Справжні ж розслідування й використання механізму заочного засудження могли б сприяти замороженню активів екс-президента, пояснює він.
Раніше генпрокурор Віктор Шокін заявляв, що буде робити все від нього залежне, щоб колишні високопосадовці були покарані згідно з чинним законодавством.
Останні звістки про Януковича стосуються другого оскарження рішення суду про запровадження Євросоюзом санкцій щодо нього. А саме – замороження активів сімʼї Януковичів на території ЄС. Віктор Янукович наполягає, що не причетний до витоку грошей із країни.
Віктор Янукович – фігурант кількох кримінальних справ, зокрема його підозрюють у причетності до масових убивств мітингувальників під час Євромайдану.
З 12 січня 2015 року Янукович знаходиться в розшуку Інтерполу за обвинуваченням у незаконному заволодінні майном і розкраданні (запит України від березня 2014 року щодо винесення Януковичу підозри в зловживанні владою і масових вбивствах був відхилений як політичний).
19 січня Печерський районний суд Києва виніс постанову про обрання для Януковича запобіжного заходу у вигляді арешту, що дає можливість слідчим Генпрокуратури вимагати його екстрадиції з території Росії.
Водночас Янукович у своїх заявах продовжував говорити, що є легітимним президентом України, оскільки в країні, за його словами, відбулося військове захоплення влади.
Оригінал публікації на сайті Радіо Свобода