«Правий сектор» звернувся до міського голови Києва Віталія Кличка з проханням заборонити акцію ЛГБТ-спільноти «Марш рівності» для «уникнення провокацій, конфліктних ситуацій і неприємностей будь-якого характеру». Заява «Правого сектора» спровокувала гострі дискусії у соцмережах – думки розділилися.
У рамках форуму ЛГБТ «КиївПрайд2015» 6 червня у Києві заплановано провести «Марш рівності». Організатори наголошують, що це мирна маніфестація на підтримку ідеї необхідності дотримання прав людини, незалежно від сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності чи будь-яких інших ознак. Організатори заходу звернулися до міського голови Києва Віталія Кличка та міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з вимогою подбати про безпеку учасників заходу.
5 червня президент України Петро Порошенко заявив, що виходити на марш є конституційним правом кожного громадянина України, і висловив упевненість, що, якщо акція відбудеться, то правоохоронні органи зможуть гарантувати її безпеку.
Тим часом 2 червня «Правий сектор» звернувся до міського голови Києва Віталія Кличка з проханням звернутися до суду щодо заборони акції ЛГБТ-спільноти для «уникнення провокацій, конфліктних ситуацій і неприємностей будь-якого характеру».
«Пане Кличку, сьогодні у вкрай тяжкий для Батьківщини час, коли багато воїнів, які виступають проти цього антихристиянського явища, перебувають на ротації в Києві та можуть не сприйняти ЛГБТ-парадів. Для уникнення провокацій, конфліктних ситуацій і неприємностей будь-якого характеру, просимо Вас звернутися до суду з проханням заборонити цей захід заздалегідь», – йдеться у зверненні організації.
Мер Києва Віталій Кличко, у свою чергу, закликав політичні сили і громадські організації не створювати чергового протистояння навколо «Маршу рівності», також звернувся до організаторів акції з пропозицією утриматися від проведення заходу.
«Сьогодні, коли на Сході України триває війна, проводити масові заходи, які до того ж мають неоднозначне сприйняття в суспільстві, не на часі. У нас зараз один ворог – військова агресія на Сході», – сказав він.
«Зважаючи на це, в нинішніх умовах існує небезпека провокацій у столиці. Тому я звертаюся до організаторів утриматися від проведення таких заходів. Безпека у місті сьогодні передусім», – додав мер.
Думки користувачів соцмереж стосовно «Маршу рівності» та заяв «Правого сектора» розділилился
Активні обговорення ситуації навколо «Маршу рівності» та заяв «Правого сектора» у соціальних мережах тривають уже кілька днів. Гарячий тон дискусії забезпечують найрізноманітніші позиції користувачів соцмереж – одні підтримують «Правий сектор» у їхніх поглядах, інші засуджують нетерпимість до ЛГБТ-спільноти у заявах руху і підтримують проведення «Маршу рівності», дехто ж узагалі вважає, що обидві сторони у конфліктній ситуації мали б поводитися інакше.
Провідник руху «Правий сектор», народний депутат України Дмитро Ярош розмістив на своїй сторінці у Facebook допис, у якому зазначив: «У той час, коли суспільство мало б об’єднатися навколо протидії московській агресії, організації так званих «ЛГБТ» нарощують масштаби своєї діяльності. …Це – не просто робота, спрямована на моральний розклад українського народу, але й плювок на могили тих, хто загинув у боротьбі за Україну, а також на живих захисників Вітчизни».
Заява лідера «Правого сектора» набрала більш ніж півтисячі поширень, проте, як зауважила одна з користувачок Facebook, усі коментарі під нею було видалено.
«Раз почистили коментарі, значить було багато заперечень. …Не можна бажати лікувати своїх важко поранених побратимів у західних лікарнях і не прислуховуватись до наукових досліджень тих самих західних лікарів про гомосексуалізм», – відзначив інший користувач соцмережі.
Підтримав ідею щодо заборони проведення заходу і народний депутат України Володимир Парасюк, який заявив: «Я пропоную підігнати великий військовий Урал і забрати їх на схід. Я вважаю, що потрібно, щоб геї захищали нашу державу, адже вони тут теж живуть. Наразі висловлювати свої позиції під час війни – недоцільно».
Тим часом один із представників «Правого сектора» Віталій Коломієць на своїй сторінці назвав правозахисників, що обстоюють право ЛГБТ-спільноти на проведення «Маршу рівності», лицемірами:
Ось також деякі з численних коментарів тих, хто виступає проти проведення заходу:
«В Україні нема жодної нетерпимості до ЛГБТ, а є бажання відстояти право дитини виростати у природньому подружжі вільною від сексуальних збочень і насильства з боку одностатевої «пари».
«…я і мої діти мають право на нормальний розвиток, а масове «шествіє» цих, прости Господи, меншин порушує це право, завдасть їм моральної шкоди!»
Проте більшість противників «Маршу рівності», коментуючи дописи на цю тему, у своїх висловах менш стримані і часто не добирали слів.
Натомість інші користувачі соцмереж закликають до толерантності.
«Орієнтація – це природній механізм. Не хвороба, не збій. Бо, щонайменше, від хвороби людина страждає і помирає. Від орієнтації – ні. І обговорення на тему: «чи мають вони право?», «чи можна їм?» і «чи ми це допустимо?», звучать на рівні: чи можна людям бути блондинами, якщо більшість – брюнети? Чи можна існувати у суспільстві, маючи зелені очі, якщо у більшості вони чорні? Хіба можуть люди з зеленими очима виховати нормальних чорнооких дітей? Вони ж їм нав’язуватимуть свій колір! І тому подібне», – зазначає користувачка Facebook Ніка Колонюк.
«Коли в Київ приїжджав Елтон Джон натовпу зібралося на Майдані кількасот тисяч. Наче було не кисло. Тут з'являється Правий сектор, […] і оголошує геїв ворогами людства, не менше».
«Скажу за гей-паради. Це лакмусовий папірець оцінки суспільства. Знаєте, суспільство, в якому поширена гомофобія не заслуговує називатись європейським, а країна – розвиненою. Бо розвинена спільнота – це люди, які нарешті дотямили, що сексуальні смаки жодним чином не корелюються з оціночною шкалою особистості»
«Права людини – завжди на часі!»
У відповідь на погрози у бік ЛГБТ-спільноти українські правозахисники, журналісти та деякі політики розгорнули стихійну інформаційну кампанію «Права людини – завжди на часі!».
Ще після звернення «Правого сектора» до Віталія Кличка Міжнародна правозахисна організація Amnesty International в Україні закликала владу та правоохоронців гарантувати безпеку проведення акції ЛГБТ-спільноти 6 червня.
«Провівши Марш рівності, представники ЛГБТ-спільноти не тільки зможуть реалізувати своє фундаментальне право на мирні зібрання, але й публічно заявити про проблеми, з якими вони стикаються щодня. Влада повинна дослухатись до них та нарешті порушити змову мовчання щодо проблеми дискримінації геїв, лесбійок, бісексуалів та трансгендерних людей», – заявила директор представництва Amnesty International в Україні Тетяна Мазур.
«Правий Сектор вільний мати будь-які погляди, бо ми живемо в демократичній країні. Але іменем Христа закликати чинити насильство – наруга над іменем Христа», – зазначає на своїй сторінці у Facebook Аля Шандра, координатор Euromaidan Press (українська англомовна інтернет-газета про події в Україні).
«Ще до здобуття Україною незалежності, 17 травня 1990 року Генеральна асамблея Всесвітньої організації охорони здоров’я, членом якої була і є Україна, скасувала гомосексуалізм як хворобу (розлад). Починаючи з цієї дати «гомосексуалізм» поступився місцем соціальному явищу під назвою «гомосексуальність» – зазначає голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик на своїй сторінці у Facebook.
«Четвертий рік поспіль Прайд відкриває осередки гомофобної інфекції на тілі української державності як скальпель хірурга», – пише на своїй сторінці Святослав Шеремет, співкординатор Національної коаліції проти дискримінації.
Активісти Національної коаліції проти дискримінації в рамках кампанії «Дискримінація обмежує. Протидій!» поцікавились у народних депутатів, чи знають вони, що в Україні вже три роки існує закон, що забороняє дискримінацію (Закон Україні «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»).
Міжнародний форум ЛГБТ «КиївПрайд2015» проводиться за підтримки українських та європейських активістів. Його започаткували у 2012 році, тоді проведення акції заблокували радикали. У 2013 році «Марш Рівності» вдалося провести, минулого ж року організатори скасували захід у зв’язку із заявою столичної міліції про неможливість гарантувати безпеку активістам.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода