Доступність посилання

ТОП новини

Не сезон: Алушта, початок літа


Алушта, 1 червня 2015 року
Алушта, 1 червня 2015 року

Уже традиційно «розгорнув» літній сезон у найближчому до Сімферополя приморському регіоні – Алушті (ближча на декілька кілометрів Миколаївка з її «екстремальними» пляжами в рахунок не береться). Добирались туди в обідню пору в суто «бюджетний» спосіб, за 55 рублів, тобто стареньким «шкодівським» тролейбусом №51 «Сімферополь-Алушта». Попередніми роками у вихідні в нього на центральному Сімферопольському автовокзалі, зазвичай, протиснутись було просто неможливо. Тому нічого не залишалось, як їхати на автостанцію «Курортна» і вистоювати чергу за квитком. Цього разу «рогатий» був напівпорожній. А до кінцевої ж зупинки доїхали лише п’ятеро пасажирів, включно зі мною (переважна більшість зійшла ще до Перевального).

Сама Алушта у перший день літа теж не вирізнялась велелюдністю. Жодного масового скупчення народу в барах і кафе, парку, біля атракціонів, на пляжах. Центральну набережну і майданчик перед ротондою теж перетинали одиниці. Напевно, ще й тому, що ще торік із них прибрали всі торгові намети, включно із сувенірними. На центральному комунальному пляжі нарахував декілька десятків любителів сонячних ванн. І в рази менше тих, хто вплав розсікав морські хвилі чи взагалі лише мочив у них ноги, хоча температура води була досить прийнятною, приблизно 17-18 градусів. Здебільшого плюхкалась у воді лише малеча. Аналогічна картина спостерігалась і на пляжах, закріплених за санаторіями і пансіонатами ледве не до самого Професорського кутка, куди, за визначенням влади, прохід має бути взагалі-то обмежений. Не ганяли прибережною акваторією гідроцикли, «банани», прогулянкові катери, що, як для мене особисто, це мало радше очевидний плюс.

Водночас, не було видно на пляжних «картах» і рятувальників, хоча напередодні російський міністр МНС Володимир Пучков запевнив, що всі пляжі в Криму атестовані й заходи безпеки на них – на рівні «світових стандартів». Цікаво, вочевидь, було спитати пана міністра, а хто їх, стандарти, власне, зможе оцінити? Адже, по-перше, з-за «бугра» навряд чи хтось сюди приїде, а по-друге, пільговикам, яким дістануться путівки в Крим безкоштовно, як-то, кажуть фіолетово. «У Криму з нуля сформована потужна служба порятунку на воді, створені органи управління та підрозділи, які отримали нові катери російського виробництва, водолазне обладнання, – лише констатував Пучков. – Вживаються всі заходи зі створення комфортних умов для відпочинку з одного боку, з іншого – для забезпечення безпеки».

Єдиний комфорт для потенційних відпочивальників усе ж кинувся в очі. Якщо, звісно, до такого комфорту віднести туристичні вказівники білого кольору на коричневому тлі. Як відомо, вони давно прижились у Західній Європі, а в Алушті, схоже, лише цьогоріч. Утім, їхня «зона дії» обмежується тільки містом, де справжньому поціновувачу старожитностей і такого подібного запропонувати фактично нема чого. Хоча, можливо, на міський центр розваг, алею мистецтв чи, скажімо, пам’ятник першому уряду Тавриди хтось і «клюне». На все інше, тобто на поїздки до знаних місцевих пам’яток природи й архітектури, доведеться розщедритись із власної кишені.

Торік сезон був слабенький. Екскурсантів було приблизно вдвічі менше у порівнянні з 2013 роком
Антоніна, кримчанка

Наприклад, 12-годинна екскурсія з Алушти до Севастополя із сумісним відвіданням Балаклави або ж Херсонеса обійдеться в 1500 рублів. Майже в півтора рази дешевше вийде, приміром, кінна прогулянка в районі Демерджі. Антоніна, яка вже 16-й сезон поспіль пропонує приїжджаючим неподалік ротонди ці та інші тури, особливо наголошує, що розцінки залишились на рівні 2014 року. Які сподівання в неї на нинішній сезон? «Думаю, – зізнається жінка, – що він буде не гірший, ніж торік. Адже авіарейсів до Сімферополя стало більше, поромів через Керченську протоку теж. Торік сезон був слабенький. Екскурсантів було приблизно вдвічі менше у порівнянні з 2013 роком».

На інший традиційний туристичний продукт – від смаколиків, сувенірів до футболок із зображенням Володимира Путіна в різних ракурсах – ціни теж залишились начебто незмінними. Щоправда, дещо не на багато, але все здорожчало. Наприклад, за традиційну «пляжну» пахлаву і трубочку зі згущеною просять 70 рублів (торік 50 рублів). Чебуреки, шаурму і маленький стаканчик дрібних креветок на самій набережній пропонують відповідно за 50-60, 100-110 і 100 рублів.

І тим не менше, цінова політика в Алушті не зазнала кардинальних змін, стверджує і реалізатор кримських масел, глини, трав і чаю Ірина. Однак вона теж не бачить хороших шансів у цьогорічного літнього сезону. «Цей рік буде складним, – каже жінка, – допоки не буде мосту (через Керченську протоку, – авт.), нічого доброго не буде. Так, літаків дали багато, але чи полетять ними всі бажаючі без винятку? Хтось не переносить сам політ, у когось бракує грошей. Раніше на травневі свята у нас було повно людей. Нині ж ці свята пройшли гірше, ніж будь-коли. Раніше мій товар брали здебільшого приїжджі з України. Росіяни теж беруть, але їх дуже мало. Узимку я працювала в санаторії «Київ». Він був забитий виключно росіянами – з Москви, Пітера, Воронежа».

Мені здається, що у нас буде краще, хоча місцева влада нас душить
Світлана, підприємець

Ще відвертішою вийшла розмова із власницею намета з сувенірами з дерева Світланою. Вже близько двадцяти років, відтоді як жінку, бібліотекаря за освітою, звільнили з одного відомчого санаторію, це її головний бізнес. «Я оптиміст, – зізнається жінка, – хоча розумію: краще не буде, бо не ходять потяги. У нас така ситуація, що працюємо на старому товарі. Відповідно, робитимемо меншу націнку, щоб якось вижити. Місто хотіло нас послати на конкурс із землі, яка б тоді для нас зросла у 6 разів. Але поки чиновники відмовились від цієї ідеї. Торік в Алушті було багато донецьких і луганських. Ми їх тоді допікали, мовляв, чому не залишились захищати свою ДНР, а лише вивозили звідти дорогі автомашини. А вони нам: «Нехай воюють професіонали». Зараз донецьких майже немає. Мені здається, що у нас буде краще, хоча місцева влада нас душить. Певною мірою вона нудьгує за… Україною. Бо весь час нам каже: ви ж розумієте, куди ви прийшли – в Росію. Місцеву владу теж утискають. А нам доводиться лавірувати. На чиюсь допомогу не розраховуєш. Знаєте, таке враження, що Україна нас віддала. Як можна забрати у мене моє – я не віддам. Просто вигризу своє. Отже, люди хотіли, щоб їх забрали».

Ось такий неоднозначний глас народу. А тепер дещо офіційної статистики. За словами начальника відділу з санаторно-курортного комплексу і туризму Алушти Валерія Петровського, у 2014 році в регіоні Великої Алушти функціонувало 71 з 83 оздоровниць: 19 санаторіїв і лікувальних закладів, 7 дитячих таборів, 6 готелів, пансіонатів 39, баиз відпочинку. Їх заповнюваність у середньому становила 50-55%, зокрема, санаторіїв, лікувальних установ – 42%, дитячих таборів – 84%, готелів – 58%, пансіонатів, баз відпочинку – 37%. У них оздоровились 122 449 організованих відпочивальників, що на 43% менше, ніж 2013 року (213 803 осіб). Сума платежів до бюджету всіх рівнів за 9 місяців склала 270,2 млн руб.

Звісно ж, лише час покаже, чи вдасться вийти Алушті на минулорічні показники, особливо щодо дитячих таборів, де заповнюваність торік була найвищою. Відомо, що станом на 2 червня 2015 року Крим поки не отримав жодної копійки з федерального бюджету субсидій на оздоровлення дітей, про що проінформувала начальник управління додаткової освіти, виховної роботи, організації відпочинку дітей та їх оздоровлення міністерства освіти, науки і молоді Криму Наталія Наумова. Тоді як минулого року ця сума сягала 670 млн рублів. «Цього року міністерство на неї (субсидію, – авт.) чекає, але поки не отримало», цитують її слова «Новини Криму».​

XS
SM
MD
LG