Спеціально для Крим.Реалії, рубрика «Погляд»
Сімферополь – І в Криму, і в Москві знов заговорили про гральну зону. Цього разу розмріялись розбагатіти легко, швидко і надурняк керівники глухого селища Миколаївка Сімферопольського району на березі Каламітської затоки між Євпаторією та Севастополем. «Якщо ми доб'ємось організації гральної зони на території Миколаївки або хоча би поруч, це буде внесок федеральних і кримських грошей в інфраструктуру. Буде вибуховий економічний ефект», – сказав у ефірі радіостанції «Росія сьогодні» голова Миколаївського сільського поселення Олексій Ванов, якого практично всі ЗМІ, які повідомили цю інформацію, чомусь назвали Олексієм Івановим.
Причиною нового галасу навколо вже забутої гральної зони в Криму стало те, що влада Миколаївки до «радміну» Криму написала листа, в якому просила дозволити створення гральної зони в цьому селищі, і, – о диво! – «голова Криму» Сергій Аксьонов відповів, що він дозволяє там створення зони на прохання місцевих жителів. Більше того, за словами Ванова, «у відповіді на офіційний лист влади сільського поселення на адресу голови республіки Сергія Аксьонова вказується, що влада Республіки Крим вважає за доцільне розташування гральної зони в Миколаївці, і що цю обставину врахують у роботі зі створення цього об'єкта». «Голова Криму» говорив, що до проектування зони залучені якісь експерти з Лос-Анджелеса, з Китаю і з Монако, хоча на півострові їх ніхто не бачив.
Більше того, Аксьонов надав ідеї неабияку частку оптимізму, повідомивши вкотре, що «зараз фахівці займаються економічним обґрунтуванням, готують кошторис». «Проект вимагає особливого підходу і приватних інвестицій. Але я впевнений, що ідея окупиться на всі сто відсотків. Все буде реалізоване», – наголосив він.
Та що там твій Лас-Вегас! Я ось цього року просадив цілий мільйон у Миколаївці, теж дивовижне місце – бруд, глухомань, дикі відпочивальники, зате всього 40 кілометрів від Сімферополя!
Хоча дивно, чому не реалізовано досі, адже колишні варіанти розміщення «кримського Лас-Вегаса» не тільки не поступалися Миколаївці, але багато в чому перевершували її. Більше того, вже призначений термін – нібито проект гральної зони розглянутm на слуханнях у липні. Залишилосm тільки побачити реакцію азартних гравців світового рівня. «Цього літа я грав у Лас-Вегасі/Монако, дивовижне місце, грошей виграв купу!» – скаже один іншому, а інший відповість: «Та що там твій Лас-Вегас/Монако! Я ось цього року просадив цілий мільйон у Миколаївці, теж дивовижне місце – бруд, глухомань, дикі відпочивальники, зате всього 40 кілометрів від Сімферополя!».
Особливо приверне азартних гравців історія Миколаївки. Як ідеться на районному сайті: «Заснували селище російські та українські переселенці 1858 року. Головний основоположник Миколаївки – відставний матрос-бомбардир Синопської битви і першої оборони Севастополя Андрій Григорович Бобир. Спочатку ці поселення являли собою саморобні землянки, а на сьогоднішній день тут на вас чекають пансіонати і комфортабельний приватний сектор. А 1988 року Миколаївці присвоїли статус смт. Миколаївка. Історія Миколаївки знає такі знаменні події, як початок оборони Севастополя, тому що перший бій прийняла 54-а батарея, яка розташувалась поблизу селища. В пам'ять героям-батареївцям встановили пам'ятник «Пушка».
І взагалі: «У вечірній час Миколаївка перетворюється на суцільний розважальний центр. Ви можете гуляти місцевою набережною, піти до ресторану чи нічного клубу. Для молоді є варіант танцювати всю ніч на дискотеках. Атмосфера на відпочинку в приватному секторі Миколаївки святкова і доброзичлива. Тут феєрверки, пісні і танці. Ви почуєте, як люди розмовляють різними мовами і вільно розуміють один одного. Тут панує свобода, безтурботність і веселощі».
Саме «Миколаївка – ідеальне місце» для такого об'єкта, як «кримський Лас-Вегас»
Олексій Ванов, виступаючи на радіо, дав зрозуміти, що всі колишні проектанти зони були великими диваками, бо пропонували створювати її то в Севастополі, то в Ялті, то в Євпаторії, то в Судаку, то в Гурзуфі, то на Керченському півострові та не бачили, що саме «Миколаївка – ідеальне місце» для такого об'єкта, як «кримський Лас-Вегас».
А ще більшими диваками, на думку миколаївців, були ті, хто думав-думав і відмовився від дармового і легкого способу швидко розбагатіти за рахунок зони. Наприклад, Євпаторія відмовилась через те, що це курорт дитячий, Ялта – через те, що це сприятиме падінню моралі, Севастополь – через те, що місто військове і промислове. І так один за одним відмовились і Коктебель, і навіть такий самий глухий, як і сімферопольська глибинка, степовий Роздольненський район. Незрозуміло, чому він не захотів так просто розбагатіти?
А ось Миколаївка вирішила змінити свою закуткову долю саме в такий спосіб. Олексій Ванов розповів, що бог і створив Миколаївку, власне, саме для ігрової зони: «У нас є земля, яка знаходиться в 300-400 метрах від краю води, 40 кілометрів від двох аеропортів – «Бельбеку» і «Сімферополя», 40 кілометрів від залізничного вокзалу Сімферополя».
Жодна із зон не виправдала надії організаторів та інвесторів. А ось у Миколаївці – виправдає!
Дискусія про гральну зону в Криму вже непристойно затягнулася. Ще в липні 2014 року президент Росії Володимир Путін підписав закон про створення гральних зон у Криму і на Кубані. Крим мав приєднатись до чотирьох вже наявних гральних зон – «Азовсіті» в Краснодарському краї, «Примор'я» у Приморському краї, «Сибірська монета» в Алтайському краї та «Бурштинова» в Калінінградській області. Однак, за словами експертів, жодна із зон не виправдала надії організаторів та інвесторів. А ось у Миколаївці – виправдає!
Але далі цього справа з місця не зрушила, хоч ідеї сипались, як із рогу достатку. Голова «державної ради» Криму Володимир Константинов висловлював думку, що проект слід реалізувати в Західному Криму. «Голова Криму» Сергій Аксьонов пропонував розглянути варіант у Ялті. Однак у лютому 2015 року «міністр фінансів» Криму Володимир Левандовський оголосив, що через санкції щодо Росії створення гральної зони в Криму скасовується.
«У зв'язку з тим, що сьогодні існують санкції, є суттєве занепокоєння, що гральна зона не окупить себе та інвестор, вклавши величезні гроші, не отримає очікуваного результату», – говорив тоді Володимир Левандовський. За його словами, в Криму активно займались пошуком місця, де можна було б розташувати казино, і навіть зупинились на двох відповідних територіях. Однак сьогодні організація грального бізнесу залежить від політичної обстановки, від того, «коли врегулюється ситуація в країні та в світі». «До гральної зони приїжджають не лише громадяни Росії, в основному заробіток іде від іноземних громадян – тих самих американців, англійців, японців, китайців. Це основні гравці. Якщо вони не будуть приїжджати, очікуваного ефекту не буде», – висловив свою думку «міністр». То невже Олексій Ванов уже побачив, що обстановка нормалізувалася?
Те ж саме говорив Сергій Аксьонов раніше: відмовитися від гральної зони Крим може лише в тому випадку, якщо проект не приноситиме прибутку до бюджету республіки. Ну, мабуть, тепер вирішили, що в Севастополі, Ялті, Євпаторії та інших подібних місцях проект не буде прибутковим, а в Миколаївці – буде!
Передбачуваний обсяг інвестицій у будівництво гральної зони в Криму оцінюють у суму від 100 мільйонів до 1 мільярда доларів. Так ось, охочих вкласти їх до Ялти не знайдеться. А до Миколаївки – будь ласка! Як підрахували ті ж експерти, бюджет Криму може запросто отримувати від функціонування гральної зони на рік до 25 мільярдів рублів. Яка ж Миколаївка відмовиться від таких грошей?
Сергій Кононенко, кримський політичний оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції