Доступність посилання

ТОП новини

Чи стане американська система ПРО в Україні відповіддю на ракети Росії в Криму?


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на турецькій військовій базі поруч з американським зенітним ракетним комплексом MIM-104 Patriot, який також використовується для перехоплення балістичних ракет
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на турецькій військовій базі поруч з американським зенітним ракетним комплексом MIM-104 Patriot, який також використовується для перехоплення балістичних ракет

Київ – Україна готова домовлятися про розміщення на своїй території європейської системи ПРО. Таку заяву зробив секретар РНБО Олександр Турчинов. За його словами, це відповідь на анексію Криму та російську збройну агресію на сході України. Частина експертів називає такі заяви передовсім елементом інформаційної війни, частина – реальними намірами, які, проте, можна буде реалізувати через роки.

Секретар Ради національної безпеки й оборони України Олександр Турчинов не виключає, що Україна розпочне консультації щодо розміщення компонентів системи протиракетної оборони на своїй території.

Олександр Турчинов
Олександр Турчинов
Для того, щоб реально протистояти безумцю, який погрожує світу потужним ядерним потенціалом, одних зусиль нашої країни недостатньо
Олександр Турчинов

«Для того, щоб реально протистояти безумцю, який погрожує світу потужним ядерним потенціалом, одних зусиль нашої країни недостатньо. Потрібна взаємодія і системна координація зусиль усіх провідних країн світу. Це повинен бути комплекс економічних, політичних і військових заходів. У тому числі, і значне посилення спільної системи захисту від ядерної загрози та розгортання додаткових позицій системи ПРО. Не виключаю, що для захисту від ядерної небезпеки, ми змушені будемо проводити консультації щодо розміщення компонентів системи ПРО на території України», – сказав Турчинов в інтерв’ю «Укрінформу».

За його словами, Росія продовжує розгортати на території окупованого Криму додаткові наступальні системи озброєнь і веде активну роботу з розміщення на півострові ядерної зброї і засобів доставки ядерних зарядів.

Раніше влада Росії заявляла, що Москва має право розмістити ядерну зброю в анексованому Криму, бо це тепер, на думку Кремля, «частина Росії».

При цьому Росія є одним із підписантів Будапештського меморандуму від 5 грудня 1994 року про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Договір також підписали Велика Британія і США.

Одночасно з виступом керівника РНБО в уряді пролунала заява про готовність покликати в Україну миротворців. Кабінет міністрів звернувся до парламенту з проханням внести зміни до закону «Про допуск та умови перебування підрозділів Збройних сил інших держав на території України».

Уряд пропонує допускати іноземні підрозділи на територію України, якщо такі підрозділи здійснюють операції з підтримки миру і безпеки на підставі рішення ООН або ЄС
Арсеній Яценюк

«Уряд пропонує, щоб парламент дав можливість допускати іноземні підрозділи на територію України в тому випадку, якщо такі іноземні підрозділи здійснюють операції з підтримки миру і безпеки на підставі рішення ООН або ЄС. Ми будемо просити президента визначити цей законопроект як невідкладний», – заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк під час засідання уряду.

Президент України Петро Порошенко, зі свого боку, пропонує ввести в зону протистояння на сході України і на неконтрольовану ділянку кордону з Росією миротворців із поліційних сил Європейського союзу.

Військові США поруч з зенітними ракетними комплексами MIM-104 Patriot, які також використовуються для перехоплення балістичних ракет
Військові США поруч з зенітними ракетними комплексами MIM-104 Patriot, які також використовуються для перехоплення балістичних ракет

Україна має підстави робити подібні заяви, враховуючи участь у договорах із протиракетної оборони та військово-технічну співпрацю зі США упродовж двох останніх десятиліть, пояснив військовий експерт Валентин Бадрак.

Україна є учасницею договору щодо ПРО в Європі, а в 2002 році – Київ висловив Вашингтону згоду на розміщення протиракетних систем на своїй території
Валентин Бадрак

«Україна є учасницею договору щодо ПРО в Європі, а в 2002 році – Київ висловив Вашингтону згоду на розміщення протиракетних систем на своїй території. Наступного року українські підприємства, зокрема КБ «Прогрес», почали виконувати замовлення, потрібні для розбудови ПРО в Європі», – каже експерт.

Валентин Бадрак наголошує: співпраця України з НАТО і США в розбудові системи ПРО сягнула апогею у 2007 році, коли українська сторона почала досліджувати можливості для перехоплення російських ракет «Тополь-М». Однак ці програми згорнули після перемоги на президентських виборах у США Барака Обами. Тому долучення України до європейської системи протиракетної оборони можливе тільки після президентських виборів у США, робить висновок Валентин Бадрак.

Польща і Румунія погодилися на розширення системи ПРО. Якби до цього процесу долучилася Україна – не було би прямого збройного конфлікту
Валентин Бадрак

«Польща і Румунія погодилися на розширення системи ПРО. Якби до цього процесу долучилася Україна – не було би прямого збройного конфлікту: бо це вже означало би військову агресію проти США і Заходу загалом. Однак Польща та Румунія відрізняються від України тим, що є членами НАТО, і що не мають конфліктів на своїй території. Розташування ПРО в Україні можливе після завершення президентського терміну Обами», – зазначає Валентин Бадрак.

Він говорить і про те, що паралельно з процесом долучення до міжнародних систем ПРО, Україна може діяти за іншим сценарієм. А саме – розбудовувати власну систему протиракетної оборони. Якщо потрібно, купувати її елементи за кордоном. За словами аналітика, поява в Україні власних систем неядерного стримування підвищить її шанси долучитися до європейської системи протиракетної оборони.

Про те, що Україна починає відновлювати власне український «протиракетний щит», заявив і секретар РНБО Олександр Турчинов.

Аналітик: згода розмістити ПРО – елемент інформаційної війни

Заяви Турчинова більшою мірою є елементом російсько-української інформаційної війни, аніж анонсуванням реальних кроків. Таку думку висловив експерт з українсько-російських відносин Володимир Нагірний.

«Заяву цю варто розглядати як елемент політичної риторики, а не підготовку до реального рішення про розміщення ПРО в Україні. Процедура приєднання до системи ПРО потребує часу, вона складна і політично, і технічно. Слова Олександра Турчинова – це відповідь на заяви Кремля, який перевіряє реакцію світу на можливість розміщення ядерної зброї в окупованому Криму. Про реальне розміщення засобів протиракетної оборони говорити рано», – наголошує Нагірний.

На його переконання, якщо в майбутньому Україна увійде під «парасольку» ПРО, то рішення про це ухвалюватимуть не в Україні, вона може лише ініціювати цей процес. Оскільки розташування протиракетних систем у Європі – це елемент військового діалогу між Росією та США, підсумовує Володимир Нагірний.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG