Сімферополь – У Крим прибула турецька делегація з метою моніторингу становища кримських татар у нинішніх реаліях. За минулі дні члени делегації зустрілися з представниками влади та Меджлісу кримськотатарського народу. Очікується, що за підсумками візиту турецька делегація надасть свою оцінку тому, що відбувається на півострові. Тим часом, Держкомнац Криму поширив заяву керівника делегації Мехмета Ускюля про те, що він задоволений тим, як живуть кримські татари. Однак сам Ускюль ці слова спростував. У свою чергу, керівництво Меджлісу закликає обурених співвітчизників не поспішати з висновками.
У понеділок, 27 квітня, з Москви до Сімферополя прибула моніторингова група з Туреччини. До складу делегації увійшли колишній депутат Великих національних зборів (парламенту) від правлячої Партії справедливості і розвитку Мехмет Ускюль, який очолював комісію парламенту з досліджень в сфері прав людини, правозахисник Левент Коркут, координатор співпраці з країнами євразійського регіону Ради зовнішньоекономічних зв'язків Чагла Мазлюм, а також наукові співробітники декількох ВНЗ Туреччини.
Родивілов як супроводжувач
Як з'ясували Крим.Реалії, одним з супроводжувачів турецької делегації виступив колишній депутат кримського парламенту від «Блоку за Януковича», у минулому член партії «Російський блок», а нині співробітник представництва МЗС Росії в Сімферополі Олег Родивілов. У Криму він відомий тим, що раніше брав участь у різних скандальних акціях, а також піддавав різкій критиці діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.
У коментарі для Крим.Реалії Родивілов повідомив, що МЗС Туреччини звернувся до МЗС Росії з проханням забезпечити супровід делегації в Криму. На його думку, візит турецької групи допоможе розвіяти «міфи, створені інформаційними потоками». «Якісь міфи створені інформаційними потоками, найкраще ці міфи перевірити, вивчивши місцевість і вивчивши питання на місці. Це не інспекція, це навіть не моніторинг. Це, так би мовити, приватне перебування – один раз побачити краще, ніж сто разів почути. Це поважні люди, правозахисники, юристи, представники науки, політиками вони себе не називають, бо це неофіційна делегація і вони не хочуть в питання політики влазити», – сказав Родивілов.
За його словами, серед цілей делегації – ознайомлення «з новим російським Кримом», а кримські татари, або, як висловився екс-депутат, «кримськотатарська етнічна група», цікавить їх «через етнорелігійну близькість».
«Висловили подяку за гостинність»
У той же день представники делегації зустрілися з владою Криму: віце-спікером Держради Ремзі Ільясовим, віце-прем'єрами Георгієм Мурадовим, Русланом Бальбеком, головою Держкомітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Зауром Смирновим та іншими. Згідно з повідомленням прес-служби Держради, гостей цікавили питання інтеграції Криму в російське правове поле і забезпечення прав і свобод кримськотатарського народу в нових умовах. «Коло обговорюваних учасниками зустрічі питань торкнулося деяких аспектів перебування Криму під українською юрисдикцією, подій лютневого державного перевороту в Києві, етапів возз'єднання Криму з Росією і процесів політичного, законодавчого, інфраструктурного розвитку регіону», – зазначили в прес-службі. Зокрема, в ході дискусії йшлося про реабілітацію репресованих народів, функціонування кримськотатарської мови та ЗМІ, будівництво житла і шкіл, виділення землі та ліквідації самозахоплень, розвитку культури і збереження історії кримських татар, релігійних свят.
За інформацією Держради, члени турецької делегації «відзначили позитивні тенденції в питаннях облаштування кримських татар та розвитку міжнаціональних відносин, а також висловили подяку за гостинність і повноту наданої інформації». На думку турецької сторони, в перспективі півострів має стати своєрідним мостом, який буде служити розвитку співпраці двох держав.
Ремзі Ільясов, коментуючи підсумки зустрічі, пояснив, що візит турецької делегації носить неформальний характер і не визначає офіційну позицію влади Туреччини. Разом з тим, він висловив упевненість, що подібні зустрічі «дозволять донести керівництву турецької республіки правдиву інформацію про реальний стан справ і фундаментальні зміни в Криму після возз'єднання з Російською Федерацією».
Держкомнац поспішив?
Вже наступного дня прес-служба Держкомнацу розповсюдила заяву, в якій повідомлялося, що керівник турецької делегації Мехмет Ускюль задоволений тим, як живуть кримські татари. «Я приїхав до Криму не як політик, а як людина, яка небайдужа до долі кримських татар. За два дні, які наша делегація вже тут знаходиться, ми зустрічалися з кримським урядом, представниками громадськості, відвідали місця компактного проживання кримських татар. Те, що я бачу сьогодні, мене заспокоює, я шалено вдячний кримській стороні за гостинність і, в свою чергу, запрошую їх відвідати Туреччину з візитом», – процитувала Ускюля прес-служба відомства.
Показово, що ще напередодні президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган виступив з жорсткою заявою на адресу Росії з приводу того, що відбувається в Криму. Він сказав, що «Росії слід пояснити свої дії в Україні, перш ніж називати масові вбивства вірменів турками в Османській імперії в 1915 року геноцидом». «Це вже не перший раз, коли Росія використовує слово геноцид з цього приводу. Мені особисто шкода, що Путін пішов на такий крок. Те, що відбувається в Україні та в Криму, не викликає жодних сумнівів. Спочатку їм слід пояснити це, а потім називати що-небудь геноцидом», – процитувало президента Туреччини агентство Reuters.
Уже в середу, 29 квітня, в ЗМІ з'явилося спростування Мехмета Ускюля. У коментарі виданню QHA голова турецької делегації повідомив, що заяви, які були зроблені від його імені, «повною мірою не відображають його поглядів». «Сьогодні я дізнався, що від мого імені були зроблені певні заяви і вони з'явилися в Інтернеті. Хочу сказати, що ці заяви повною мірою не відображають моїх поглядів. Нашу оцінку ми дамо тільки після того, як завершаться всі візити і зустрічі, і тільки тоді громадськості будуть надані наші висновки», – сказав Ускюль.
Умеров: Групи повинні бути незалежними
Тим часом, інформація, поширена Держкомнацом від імені керівника турецької делегації, викликала обурення і шквал критики серед кримськотатарської громадськості.
Заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров у коментарі для Крим.Реалії висловив думку, що делегація з Туреччини володіє необ'єктивною інформацією про справжній стан справ кримськотатарського народу на своїй батьківщині. За словами Умерова, під час зустрічі делегації з членами Меджлісу була озвучена інформація про зниклих і вбитих кримських татар, а також – про обшуки, арешти та допити співвітчизників. При цьому Умеров зазначив, що під час зустрічі з представницьким органом Ускюль «набагато запізнився, прибувши практично наприкінці зустрічі».
«Коли турецька делегація зустрічалася в Бахчисараї з Ділярою Сеїтвелієвою (голова громадської організації «Рада вчителів». – прим. авт.), Едемом Дудаковим (екс-голова Рескомнацу Криму. – Прим. авт.) і Ельмірою Аблялімовою (колишній директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника. – Прим. авт.) Мехмет-бея не було в складі. Він їздив в Ханський палац, де в цей час перебував муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв та Айдер Аджімамбетов (секретар Духовного управління мусульман Криму, заступник голови Меджлісу. – Прим. авт.). Вони там поспілкувалися», – поділився відомостями Умеров.
Чи давав Мехмет Ускюль таке інтерв'ю насправді чи Держкомнац сам вигадав, але воно не відображає реального стану справІльмі Умеров
«Чи давав Мехмет Ускюль таке інтерв'ю насправді чи Держкомнац сам вигадав, але воно не відображає реального стану справ», – вважає заступник голови Меджлісу.
Умеров також виступив за існування таких груп, але вони, за його словами, «мають бути незалежними». «По-перше, нас не поінформували, коли і хто прилітає. Ми могли б взяти участь у зустрічі, розміщенні, супроводі делегації і так далі. Тобто в цьому сенсі Меджліс ними був повністю проігнорований. Якщо вони приїхали моніторити кримськотатарську частина населення, то вони повинні були працювати з представницькими органами трохи щільніше. Вони ж поспілкувалися з нами як з однієї з громадських організацій», – сказав Умеров.
Джелял: Ми задоволені спілкуванням
Перший заступник Меджлісу Наріман Джелял у своїх оцінках був більш стриманий. «Ми задоволені спілкуванням з представниками турецької делегації. Ми намагалися не просто розповісти про факти порушень прав людини і кримських татар, а пояснити в цілому ситуацію, – розповів Джелял у коментарі для Крим.Реалії. – Ми особливо підкреслили, що для людини, яка приїхала до Криму і буде прогулюватися вулицями кримських міст, зовні буде здаватися, що все нормально, люди працюють, є кримські татари, які займаються бізнесом і так далі».
Я думаю, керівництво Турецької Республіки зуміє правильно скористатися отриманою інформацієюНаріман Джелял
Водночас, за словами Джеляла, «є дуже велике «але», пов'язане з почуттям занепокоєння, почуттям страху, небажанням спілкуватися з журналістами, результат всього цього – неодноразові викрадення людей, вбивства, арешти, обшуки і так далі». «Все це ми спробували донести. Було видно, що члени делегації приїхали підготовленими. Вони ставили конкретні питання, що їх цікавлять... На мій погляд, очікувати якихось прямих результатів від візиту делегації було б неправильно. Завдання делегації: зібрати різну інформацію і донести її тим, хто їх сюди послав. Я думаю, керівництво Турецької Республіки зуміє правильно скористатися отриманою інформацією», – сказав перший заступник голови Меджлісу.
На запитання, як він ставиться до заяви керівника делегації, яку поширив Держкомнац, Джелял відповів: «Потрібно розуміти, що дуже часто в таких речах використовується мова дипломатії. Не може керівник делегації безпосередньо висловлювати якісь підозри, думки».
«Брехливі інформпотоки кримських геббельсів»
У свою чергу, голова Меджлісу Рефат Чубаров поспішив заспокоїти обурену громадськість з приводу заяви Ускюля. Чубаров підкреслив, що можливості спрямування турецької делегації, цілі й завдання, а також протокол її роботи в Криму були обговорені з усіма сторонами, зокрема й з національним лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та головою Меджлісу. «Міжнародно-правові аспекти візиту заздалегідь були погоджені керівництвом Туреччини з президентом України: звідси й маршрут візиту – Анкара-Київ-Москва-Сімферополь, – написав Чубаров на своїй сторінці в Facebook. – Зрозуміло, ми заздалегідь передбачали, що окупаційна влада, особливо її кримські маріонетки, постараються ще на етапі приїзду та роботи делегації в Криму супроводжувати візит надмірною пропагандистською тріскотнею, видаючи бажане за дійсне».
Ми заздалегідь передбачали, що окупаційна влада намагатиметься ще на етапі приїзду та роботи делегації в Криму супроводжувати візит надмірною пропагандистської тріскотнеюРефат Чубаров
Чубаров зазначив, що деякі з користувачів соцмереж «дуже емоційно рефлексують на брехливі інформаційні потоки, що викидаються кримськими маріонетками». «Повірте, члени неофіційної делегації Республіки Туреччина є людьми досвідченими і проникливими у вивченні подібних ситуацій. Відповідно, не поспішайте виливати на їх адресу гнівні слова, що переповнюють вас після знайомства з брехливими інформпотоками кримських геббельсів», – додав голова Меджлісу.
Тим часом, джерело Крим.Реалії, близьке до МЗС Туреччини, повідомило, що будь-які заяви, зроблені представниками турецької делегації в Криму, не є офіційною позицією Туреччини. За словами співрозмовника, необхідно дочекатися повернення моніторингової групи, після чого буде дана оцінка у сфері дотримання прав кримськотатарського народу на півострові.
Відзначимо, що представники турецької делегації за час перебування в Криму вже провели зустрічі з громадськими діячами, владою Бахчисарайського та Білогірського районів, керівництвом Духовного управлінні мусульман Криму, а також кримськотатарського телеканалу ATR. У четвер, 30 квітня, моніторингова група планує покинути півострів.