Доступність посилання

ТОП новини

«Претензій до кримської влади у Москви може бути багато». Навіщо Медведєв приїжджав до Криму


Дмитро Медведєв у Криму
Дмитро Медведєв у Криму

Сімферополь – Через рік прем'єр-міністр Дмитро Медведєв знову приїхав до Криму. Голова російського уряду провів нараду, присвячену соціально-економічному розвитку півострова, а також відвідав низку об'єктів. Спостерігачі та експерти назвали поїздку Медведєва «робочим процесом», який носить «парадно-ритуальний характер».

Нагадаємо, в березні минулого року, незабаром після «приєднання» Криму до Росії, Дмитро Медведєв прибув на півострів, аби провести нараду Кабінету міністрів. Тоді виїзне засідання російського уряду було присвячене питанням соціально-економічного розвитку нового суб'єкта федерації. Медведєв доручив всім російським чиновникам до кінця 2014 року надати конкретний план дій у Криму. Окрім того, на тій нараді стало відомо про створення в Росії Міністерства у справах Криму.

Оцінив якість яблук

Російський прем'єр Дмитро Медведєв на сільгосппідприємстві
Російський прем'єр Дмитро Медведєв на сільгосппідприємстві

Нинішній робочий візит російського прем'єра відрізнявся від попереднього. Прилетівши до Сімферополя, Медведєв вирушив у село Софіївка Сімферопольського району на підприємство ТОВ «Яросвіт-Агро», яке входить до групи компаній «Скворцово». Його засновником є нинішній міністр сільського господарства Криму Віталій Поліщук. Він і провів Медведєву екскурсію підприємством, яке займається виробництвом фруктів, їх зберіганням і реалізацією.

Спочатку високому гостю показали фруктові сади і продемонстрували кілька ділянок, на яких висаджені сливи з Чечні та італійська черешня, повідомляє Крыминформ. Російський прем'єр обговорив з учасниками огляду питання, пов'язані з оподаткуванням, собівартістю продукції та кредитуванням аграріїв. Медведєв зауважив, що в Криму дуже багато земель, які могли б використовуватися для ведення сільського господарства, а також що необхідно покращити вже наявні агропідприємства.

Після цього голова уряду вирушив на фруктосховище. Тут йому показали нові приміщення для зберігання яблук і майданчик, на якому будуватиметься ще одне сховище. Медведєв обговорив з керівництвом підприємства та місцевими чиновниками питання, пов'язані з придбанням обладнання для нового сховища, а також зі зниженням собівартості і з маркетингом. Прем'єр особисто оцінив якість місцевих яблук, причому його запевнили, що фрукти не піддають ніякій обробці й не покривають жодними спеціальними речовинами.

Дмитро Медведєв у Криму інспектував сховище яблук
Дмитро Медведєв у Криму інспектував сховище яблук

Без заторів і стихійників

Після відвідин сільгосппідприємства Медведєв вирушив до Сімферополя, щоб провести нараду зі своїми заступниками, а також владою Криму і Севастополя. Треба відзначити, що, всупереч прогнозам, дороги кримської столиці не перекривали повністю, як це вже було не раз під час візитів VIP-чиновників. Співробітники ДПС частково закрили вулиці, що ведуть до будівлі Ради міністрів, де проходила нарада.

При цьому на шляху проходження кортежу Медведєва, а також у місцях, які збирався відвідати голова Кабміну Росії, упродовж усього дня чергували співробітники поліції. Деяким вдалося зняти на відео кортеж прем'єра, що нараховував більше двох десятків автомобілів. У цей момент рух обома сторонами дороги перекривався, водії громадського транспорту і легкових авто чекали, поки проїде російський прем'єр.

Кортеж Медведєва в Сімферополі

Городяни також звернули увагу на те, що на Центральному ринку Сімферополя в понеділок, 27 квітня, не було жодного стихійного торговця, які, як правило, тут знаходяться щодня. Територію перед ринком патрулювали співробітники правоохоронних органів, а спроби стихійників почати торгівлю вони тут же припиняли.

«Величезний економічний потенціал»

Перебуваючи у Криму, Медведєв підписав низку документів. Так, російський прем'єр оголосив подяку працівникам регіональних органів влади, місцевого самоврядування та організацій за активну участь у роботі з надання допомоги Республіці Крим та Севастополю в соціальній сфері та галузі комунального господарства. Також Медведєв підписав розпорядження уряду про розвиток Кримського федерального університету імені В.І. Вернадського. На ці цілі з російського бюджету буде виділено близько п'яти млрд рублів за 10 років. Крім того, Медведєв підписав постанову, що спрощує реєстрацію автомобілів у Криму при проблемах з документами.

Відкриваючи нараду, прем'єр повідомив, що запропонував зібратися в Криму, щоб докладніше обговорити досягнуті за минулий рік результати і «сконцентруватися на тих проблемах, які існують, і намітити напрямок нашої подальшої роботи».

Прем'єр висловив подяку кримським колегам і членам уряду «за чітку і злагоджену взаємодію в минулому періоді»: «Вона дозволила все-таки нам впоратися із найважчими проблемами минулого року. Впевнений, що так буде і надалі».

Медведєв у своєму виступі підкреслив, що у Криму є «величезний економічний потенціал»

Медведєв у своєму виступі підкреслив, що у Криму є «величезний економічний потенціал». «Щойно ми дивилися сільгоспвиробництво. Об'єктивно воно розвивається, проте ще, звичайно, дуже багато чого належить зробити. При цьому завдання уряду – не просто заливати Крим федеральними грошима, тим більше зараз не найпростіша пора, а завдання полягає в тому, щоб допомогти сформувати власні джерела зростання і зробити півострів максимально привабливим для інвесторів», – зазначив він.

Прем'єр-міністр Росії акцентував на тому, що важливо продовжити роботу щодо зниження залежності від імпортних товарів, зокрема й українських, частка яких, за інформацією Медведєва, зараз у окремих групах складає до 40%. «Хоча є і позитивні приклади. У низці позицій – за деякими видами овочів, за яблуками – кримські виробники вже знаходяться на лідируючих позиціях. Це дуже добре. Ця робота має бути обов'язково продовжена», – додав він.​

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

Виступаючи після Медведєва, голова республіки Сергій Аксьонов сказав, що одним з чинників зростання економіки республіки може стати участь кримських підрядників в роботах, пов'язаних з будівництвом транспортного переходу: «Це величезна кількість робочих місць, закупівля матеріалів будівельних на території республіки. Максимально буде використаний потенціал Криму». При цьому прем'єр дав прогноз, що будівництво транспортного переходу через Керченську протоку має бути завершене до кінця 2018 року.​

«Найважливішим завданням» Аксьонов назвав «забезпечення енергетичної незалежності від України»

«Найважливішим завданням» Аксьонов назвав «забезпечення енергетичної незалежності від України». «Буде вирішено в цьому році питання з кабелем. Ось з Дмитром Миколайовичем (віце-прем'єр Росії Дмитро Козак. – прим. авт.) ми вже нараду провели, він доручення всім з цього приводу дав, і будемо з материковою частиною вже Росії з'єднані, так би мовити, нерозривно практично. Зрозуміло, що коли вже буде міст і система енергопостачання буде повністю забезпечена, ми зітхнемо зовсім вільно. Але при цьому також у нас передбачена реконструкція існуючих ТЕЦ, в першу чергу сімферопольської», – повідомив голова республіки.

Аксьонов також розповів про позитивні тенденції в соціальній сфері, висловив сподівання на прихід інвесторів і зростання кількості туристів цього року.

«Або віслюк, або падишах»

Наталія Зубаревич
Наталія Зубаревич

Втім, райдужні заяви представників російської та кримської влади про економічний потенціал Криму суперечать оцінці експертів. Не так давно директор регіональної програми Незалежного інституту соціальної політики, професор МГУ Наталія Зубаревич в ефірі одного з російських каналів піддала критиці економічні перспективи півострова в нинішніх умовах.

«Ми закінчили 2014 рік з Кримом як найбільш високодотаційним новим суб'єктом Російської Федерації – 125 мільярдів чистого трансферту з федерального бюджету. При тому, що найбільш дотаційні за обсягом інші регіони Росії: Якутія – 71 млрд,Дагестан – 60 приблизно і Чечня – 56», – повідомила Зубаревич.

За її словами, «та інфраструктура, яка є в Криму, вимагає стабільного підведення електроенергії, стабільного забезпечення водою, чого немає». «І все це відбувається на тлі того, що інвестиції в цілому в Російської Федерації скорочуються другий рік поспіль. І якщо в 2014 році вони скоротилися на 2,7%, то тільки за січень 2015 – на 6,7%. Тобто, поїзд поїхав під гірочку по-справжньому», – підкреслила експерт.

Поясніть мені, будь ласка, чому в Криму буде райський сад, коли на решті території Російської Федерації якось, м'яко кажучи, не дуже?
Наталія Зубаревич

«Поясніть мені, будь ласка, чому в Криму буде райський сад, коли на решті території Російської Федерації якось, м'яко кажучи, не дуже? В принципі, всі ці розмови – це констатація ситуації в 2014 році. Вона провальна. Я це говорю виразно. Це територія соцзабезу, а зовсім не реалізації ФЦП (Федеральна цільова програма. – Прим. авт.)», – зазначила професор МГУ.

При цьому на конкретне питання ведучого, «чи можемо збудувати Крим», Зубаревич відповіла: «До кінця 2010-х – ні. Експертна відповідь. Дуже жорстка. Ні. А далі – пам'ятаєте стару приказку – або віслюк, або падишах».

Наталія Зубаревич про фінансування Криму Росією​

Грач: «Якби ці витрати віддати в руки малозабезпеченим»

Ще напередодні поїздки Медведєва в Крим ряд спостерігачів висловлював думку, що російський прем'єр може анонсувати кадрові перестановки у вищих органах влади республіки, однак цього не сталося.

Леонід Грач
Леонід Грач

Екс-спікер парламенту автономії, перший секретар комітету кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач вважає приїзд Дмитра Медведєва до Криму «нормальним робочим процесом». При цьому, як зазначив політик в коментарі для Крим.Реалії, для нього цей візит «носить парадно-ритуальний характер».

Під'їхав би Дмитро Анатолійович на вулицю Карла Лібкнехта до своєї приймальні як керівник партії «Єдина Росія», побачив би, які там вибоїни. Пройшовся б ними, почув, про що говорять люди
Леонід Грач

«Починаючи з кортежів, дорогими літаками, перельотами і так далі. Якби ці витрати віддати в руки малозабезпеченим, то це було б більш прибутково. Познайомитися або підписати постанову про перереєстрацію транспорту можна, не виходячи з кабінету голови уряду в Москві. А ось це знайомство з автомобіля, котився повз громадян, а не зустрічі з громадянами. Під'їхав би Дмитро Анатолійович на вулицю Карла Лібкнехта до своєї приймальні як керівник партії «Єдина Росія», побачив би, які там вибоїни. Пройшовся б ними, почув, про що говорять люди і так далі», – сказав Грач.

На його думку, якби Медведєв «прилетів з кадровою місією», то це виглядало б «досить серйозно». «(Медведєв. – прим. авт.) Сказав би: я прилетів і представив нового прем'єр-міністра Криму та атестував його як професіонала, того, хто не буде продовжувати Макіївсько-донецьку лінію, сказав би, що всі ті, хто награбував за час перебування Криму в складі Росії, баста цьому, хлопці».

Він також зазначив, що в Криму, крім економічних проблем, існує «найгостріша міжнаціональна проблема». «В цьому випадку це проблема кримських татар, проблема, яка розділила як ніколи за пострадянський період кримських татар на кілька частин. Необхідно було цією проблемою поцікавитися на власні очі, зустрітися з людьми, запропонувати той чи інший варіант вирішення проблеми. Це було б по-державному важливо», – вважає Грач.

«Найбільше задоволені візитом кримські водії»

Дмитро Омельчук
Дмитро Омельчук

​Кримський політолог Дмитро Омельчук, коментуючи приїзд до Криму Медведєва, зазначив, що коли в регіон приїжджає перша особа, то перш за все дається оцінка того, що встигли й змогли зробити.

«Тут питань виникає дуже багато. Якщо робити висновки за матеріалами в ЗМІ, то визнається, що там не встигли гроші освоїти, це не зроблено – претензій до кримської влади у Москви може бути дуже багато. У чомусь винні кримські чиновники, щось, мабуть, не так сплановане. Але, підкреслюю, якогось прориву, на який розраховували багато оптимістів, поки не сталося», – сказав політолог у коментарі для Крим.Реалії.

Різкої позитивної динаміки ні в економіці, ні в соціальній сфері Криму не відбулося
Дмитро Омельчук

За словами Омельчука, «різкої позитивної динаміки ні в економіці, ні в соціальній сфері Криму не відбулося». «Найбільше задоволені візитом кримські водії. Принаймні, залатали вулицю Кім (у Сімферополі. – прим. авт.), якою в останні місяці просто неможливо було їздити, глибина ям становила до 20-25 сантиметрів по всій ширині проїзної частини. Все було зроблене за один вечір. У цій ситуації можна єхидно пожартувати – частіше приїжджали б, може бути з дорогами у нас був би порядок», – зазначив він.

Що стосується кадрових змін в Криму, то, за словами, Омельчука, «ще не прийшов час». «Зараз готуються до святкування 70-річчя Дня Перемоги – точно, ніхто нічого змінювати не повинен напередодні такого великого свята. Якісь кадрові зміни йдуть на кримському рівні: змінюються міністри, приходять нові люди», – додав він. Це показник того, що «не все вдається вирішувати і кадрами можна щось виправити».

XS
SM
MD
LG