Кожен п'ятий кримський студент вирішив залишити півострів і отримати повноцінний український диплом, адже дипломи російського зразка, що видаються в Криму, не визнаватимуться в більшості країн світу. Про це розповіла координатор освітніх програм Центру громадської просвіти «Альменда» Валентина Потапова.
У Міністерстві освіти і науки України підтверджують інформацію правозахисників сухою статистикою. Так, мережа вищих навчальних закладів державної форми власності Криму і міста Севастополя нараховувала 10 університетів, 3 академії, 3 інститути, 8 коледжів, 6 училищ та 6 технікумів (всього 36). У усіх цих закладах навчалися понад 38 500 студентів.
Упродовж 2014-2015 років з Автономної Республіки Крим до вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації переведені 7977 студентів, із них на денну форму – 4254
«За даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти упродовж 2014-2015 років з Автономної Республіки Крим до вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації переведені 7977 студентів, з них на денну форму – 4254», – так відповіло на запит Крим.Реалії Міністерство освіти і науки України.
Відомство намагається забезпечити студентам комфортне життя: введена спрощена система переходу з кримського ВНЗ до навчальних закладів на материковій частині України, з'явилася можливість дистанційного навчання (для майбутніх абітурієнтів), продовжений термін проведення зовнішнього незалежного оцінювання, студентам-переселенцям надають гуртожитки та місця, що фінансуються з державного бюджету. Але при всьому бажанні Міністерства освіти, у студентів з Криму залишаються невирішені питання і проблеми. Про них розповів Руслан Нечипорук, студент Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка. Руслан виїхав із Криму в квітні 2014 року і зайнявся активною допомогою іншим студентам-переселенцям.
Головним питанням для випускників стає працевлаштування. Особливо нелегко тим, хто раніше сподівався на цільове призначення
Так, головним питанням для випускників стає працевлаштування. Особливо нелегко тим, хто раніше сподівався на цільове призначення.
Цільове призначення – документ, який видається абітурієнту з можливістю навчатися у ВНЗ за рахунок компанії, яка після закінчення навчання зобов'язується взяти випускника на роботу.
«Що стосується цільових призначень, то відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 р № 1159 «Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості», вони видаються Радою Міністрів Автономної Республіки Крим та обласними державними адміністраціями, які щорічно визначають потреба у фахівцях для агропромислового комплексу та соціальної сфери сільської місцевості, і вносять пропозиції щодо формування державного замовлення на підготовку фахівців у центральні органи виконавчої влади, у сфері управління яких є вищі навчальні заклади, для встановлення квоти підготовки фахівців з числа сільської молоді», – пояснили в Міністерстві освіти і науки України.
На своєму прикладі Руслан описав ситуацію, коли кримські студенти з цільовим призначенням залишаються без роботи.
«Я навчався в Криму в педагогічному виші й мав таке призначення. Районне відділення освіти Нижньогірського району Криму хотіло забрати мене до себе з руками і ногами. Сьогодні я змушений завершувати свою освіту в Києві і дуже сумніваюся, що Нижньогірський відділ освіти з такою ж радістю захоче брати мене на роботу. Зараз я на шостому курсі, і таких як я дуже багато в столиці», – нарікає студент.
У Міністерстві освіти і науки України констатують: такі студенти залишилися без призначення – однозначно.
У зв'язку з анексією Криму, цільові призначення, які видали студентам з Автономної Республіки Крим, є недійсними
«У зв'язку з анексією Криму, цільові призначення, які видали студентам з Автономної Республіки Крим, є недійсними, оскільки їх видають залежно від потреби регіону. У той же час, студенти, які переведені до вищих навчальних закладів України, мають право звернутися до обласних державних адміністрацій і, в разі наявності у них вакансій для працевлаштування в агропромисловому комплексі та соціальній сфері сільських місцевостей, вони можуть бути працевлаштовані», – пояснюють в міністерстві.
А ось інформацією про те, скільки студентів навчалися в Криму за цільовим призначенням і скільки таких молодих людей переведені до ВНЗ України, як пояснили в міністерстві, вони не володіють.
Студентам залишається шлях до Центру зайнятості, де, як стверджує Руслан Нечипорук, не в силах забезпечити необхідну кількість робочих місць. Там студенту пояснюють: «Країна зараз перебуває в складному становищі, вакансій для випускників немає».
Студентів-кримчан, які проживають і зареєстровані в гуртожитках у Києві, не реєструють як внутрішньо переміщених осіб за кримською пропискою, таким чином ніякої фінансової допомоги і пільг для них не передбачено
За словами студента, молодих людей, які проживають і зареєстровані в гуртожитках у Києві, не реєструють як внутрішньо переміщених осіб за кримською пропискою, таким чином, ніякої фінансової допомоги і пільг для них не передбачено.
Через кілька місяців Руслан завершує навчання, буде змушений виписатися з гуртожитку і покинути свою кімнату, він залишиться без гарантованої роботи, зате з величезною кількістю потенційних конкурентів на кожне робоче місце. Сьогодні студент переживає, що може скластися ситуація, при якій він буде змушений повертатися до Криму, де, за словами його соратників, хлопця вже чекають співробітники ФСБ за активну громадську діяльність у Києві.
Руслан каже, що все ж сподівається на допомогу держави, закінчуючи промову словами «Слава Україні».