Брюссель – Не лише союз НАТО, а й Європейський союз занепокоєний нарощуванням озброєнь у Чорноморському регіоні після окупації Криму. Сьогодні у Європарламенті обговорювали, як реагувати на те, що Росія перетворює півострів на потужну військову базу та погрожує бойовою готовністю своїх ядерних сил. На початку травня євродепутати голосуватимуть за спеціальну доповідь щодо загрози мілітаризації Криму.
Чорноморський регіон, який досі вважався територією відпочинку та відпусток, поступово перетворюється на військовий плацдарм, насичений російською не лише оборонною, але й стратегічно-наступальною зброєю. Після незаконної анексії Криму російські генерали, та й сам президент Володимир Путін, неодноразово заявляли, що продовжують нарощувати військовий потенціал на території Кримського півострова.
Євродепутат-соціаліст від Румунії Івон Мірча Пашку, занепокоєний мілітаризацією Чорноморського басейну, підготував спеціальну доповідь, за яку Європарламент голосуватиме на початку травня. Говорячи про воєнно-стратегічну ситуацію в районі Чорного моря після окупації Криму Росією, він каже, що про мілітаризацію півострова Москва заявляє відкрито, і у цьому немає жодних сумнівів.
Я зібрав факти нарощування у Криму військового потенціалу. Частина з них підтверджена вищим командуванням російської арміїІвон Мірча Пашку
«Я зібрав факти нарощування у Криму військового потенціалу. Частина з них підтверджена вищим командуванням російської армії. Вони відкрито визнають, що з моменту нелегальної анексії Криму Росія зуміла створити там свої бойові наступальні сили. Тож тим, хто сумнівається, достатньо звернути увагу на заяви вищого командування Росії», – пояснив депутат ЄС.
Його колега Віктор Боштінару додає: Москва грубо порушує весь баланс сил у регіоні.
«Сьогоднішній Крим – це надміру нашпигована зброєю військова база, де є тактичні та стратегічні озброєння. Росія там розмістила піхоту, свої військово-повітряні сили та військово-морський флот. Це не лише виклик нам. Це докорінно змінює весь баланс сил у Чорному морі», – каже депутат, вимагаючи симетричних та активніших дій з боку НАТО і Євросоюзу.
Російська агресія матиме наслідки для нерозповсюдження ядерної зброї у світі
Долучилися до підготовки доповіді й інші парламентарі. Литовський євродепутат Ґабріелюс Ландсберґіс радить об’єднати українсько-молдовсько-грузинські збройні сили для проведення наземних та морських навчань. Інші депутати закликали не забувати й мілітаризацію Придністров’я, а також розглядати військові маневри Росії у Чорному морі у зв’язку з її аналогічною діяльністю у морі Балтійському.
Агресія щодо України, нелегальна анексія Криму та порушення Будапештського меморандуму матимуть серйозні наслідки для нерозповсюдження ядерної зброї у світі в майбутньомуЯцек Биліца
З огляду на кремлівську агресію та її риторику погроз ядерною зброєю, Яцек Биліца, головний радник і спеціальний представник ЄС із питань нерозповсюдження та роззброєння при Європейській службі зовнішньої діяльності, каже, що «агресія щодо України, нелегальна анексія Криму та порушення Будапештського меморандуму, який містив набір гарантій України, яка у 1994-му стала неядерною державою, матимуть серйозні наслідки для нерозповсюдження ядерної зброї у світі у майбутньому».
На думку європейського дипломата, особливе занепокоєння викликає те, що «всі ці дії Москви супроводжуються погрозами щодо приведення до готовності російської ядерної зброї на тлі того ж питання Криму». Йдеться про заяви Володимира Путіна на кшталт озвучених у документальному фільмі «Крим. Повернення додому», що мовляв, він був готовий привести в стан бойової готовності ядерні сили Росії.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода