Доступність посилання

ТОП новини

Українські військові й кримські татари готові були захищати Крим – автор книжки «Війна з перших днів»


Інна Золотухіна (фото з Facebook)
Інна Золотухіна (фото з Facebook)

«Війна з перших днів» – так називається книжка відомої української воєнної журналістки Інни Золотухіної, яка вийшла у харківському видавництві «Фоліо». Маючи великий досвід роботи в гарячих точках – в Грузії та на Північному Кавказі, в Сирії, Лівії та в Сомалі – авторка з перших днів російського вторгнення висвітлювала події в Криму, а невдовзі – в АТО на Донбасі. 15 квітня у Києві відбудеться презентація книжки, а напередодні кореспондент Радіо Свобода розмовляв з Інною Золотухіною – як про перші дні війни, так і про перспективи її закінчення.

– Ви пишете про війну з перших днів, а коли, власне, Ви для себе зрозуміли, що це саме війна, а не, скажімо, протест?

– У перші ж дні анексії Криму, коли на Перекопі буквально з-під землі з’явилися «зелені чоловічки», по яких було явно видно, що це солдати-строковики. Вони вже сиділи в окопах із гранатометами… Стало цілком очевидно, що це саме війна й окупація.

– У такому разі, як на вашу думку, це було правильне рішення, що АТО почали на Донбасі, а не на півострові?

Українські військові, а надто кримські татари готові були захищати Крим. І всі розуміли, що це вже війна. Але наказ з Києва так і не надійшов
Інна Золотухіна

– Думаю, що ні. Бо тоді українські військові, а надто кримські татари готові були захищати Крим. І всі розуміли, що це вже війна. Але наказ із Києва так і не надійшов – і люди відчули себе залишеними напризволяще й нікому не потрібними. Думаю, якби ми тоді зорієнтувалися швидше, то в нас не було б Донбасу. Але це моя суб’єктивна думка.

– А що б ви сказали про останній день війни – коли вона може припинитися?

– Зважаючи на те, що Путін є лише віддзеркаленням російського народу, для якого найголовнішими наразі є все-таки імперські амбіції, я не вірю, що Росія залишить Україну в спокої. Які це будуть дії з боку Росії – економічні, дестабілізаційні, воєнні – я не знаю. Але в те, що війна закінчиться найближчим часом припиниться – не вірю. Зважаючи на те, що вони накопичують військові ресурси, воєнні дії на Донбасі напевно триватимуть.

– Як би Ви охарактеризували еволюцію настроїв на Донбасі за час конфлікту?

Мешканці Донбасу пережили сильне розчарування: в Януковичі, який їх кинув і якому вони вірили; в Росії, яка їх не забрала так, як забрала Крим
Інна Золотухіна

– Спочатку мешканці Донбасу так само, як і кримчани, вірили, що їх «заберуть у Росію». Вони пережили сильне розчарування: в Януковичі, який їх кинув і якому вони вірили; в Росії, яка їх не забрала так, як забрала Крим – тобто, не було анексії.

За минулий рік вони, насамперед, дуже втомилися. Це глибоко нещасні люди, які втратили домівки, засоби до існування, у багатьох загинули родичі… Думаю, що вони здебільшого сприймають нас як ворогів. Не всі, безмовно – там є українські патріоти. Але більшість все-таки зомбовані російською пропагандою. І знадобиться не один рік для того, аби пояснити, що вони – українські громадяни. Для цього нам доведеться докласти зусиль – як економічних, так і інтелектуальних – аби об’єднати людей. Сподіваюся, що з часом це може статися, але не зараз.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

XS
SM
MD
LG