Доступність посилання

ТОП новини

Джамала про Крим: від сліз до танцю


Джамала
Джамала

Львів – «Львівська публіка супер, кава – навіть не обговорюється», – Джамала в захваті від міста Лева, а Львів від Джамали. Зустріч зі співачкою вийшла комічною і трагічною: артистка сміялася, співала і танцювала, а згадавши про Крим – заплакала. На зустрічі з переселенцями і львів'янами в середу, 1 квітня, співачка поділилася з глядачами найпотаємнішим. Артистка, як і будь-який переселенець з Криму, стикається з тими ж труднощами, що й будь-який власник кримської реєстрації, і сумує за Батьківщиною.

Джамала живе в Києві, а її родина та друзі залишилися в Криму. У Львові співачка вперше за півроку зустрілася зі своїм батьком, буквально за півгодини до свого концерту 31 березня. Розуміючи всю трагічність ситуації, в якій опинилися переселенці, Джамала намагається мислити позитивно і підтримувати земляків своєю творчістю.

Артистка зазначила, що тут, на материку, вона може запросто говорити «вільно і патріотично», але в неї більше немає можливості говорити так у Криму. «Тому що ви – мої рідні й розумієте мене, мої однодумці, а там дуже складно говорити відверто», – зауважує співачка.

Можливість говорити відверто забрали і у першого кримськотатарського телеканалу ATR, що співачка важко переживає. «Моя мама вчора плакала, через те що закрили ATR. І я була чотири дні тому на Майдані на підтримку ATR. Але не змогли...», – зітхає Джамала.

Телеканал ATR, кримськотатарське радіо Meydan, яке так само закрили, були для співачки якимсь оберегом. «Це був маленький шматочок, який зберігав кримськотатарську культуру: пісні, передачі, мову. Зараз молодь може забути кримськотатарську мову. Адже це дуже легко, якщо ти не чуєш рідної мови», – зазначає артистка.

Джамала про мову

На зустрічі у Львові співачка говорила українською, проте вона помітила, що зазвичай розмовляє російською. «Але сьогодні я говорю винятково українською. Чому? Тому що я вважаю за потрібне знати мову своєї держави», – переконана Джамала.

На зустрічі Джамали з переселенцями
На зустрічі Джамали з переселенцями

За її словами, знання української, кримськотатарської, російської, англійської та інших мов робить українців більш освіченими, «людьми світу». «Потрібно, щоб ми не були обмежені українською. Так, ми зараз одягаємо вишиванки і дуже патріотичні, але треба бути вимогливими до себе», – говорить Джамала.

Піснями та зустрічами зберігати культуру

На думку співачки, зберегти кримськотатарську культуру можна лише піснями та зустрічами. І щоб домогтися успіху, потрібно розвиватися як культурна нація.

Піснями співачка намагається підтримати кримчан. «Я не політик, а тільки музикант. Я не знаю, що можна робити зараз, тільки співати так голосно, щоб вони відчули нашу любов і підтримку. До дня депортації я готую пісню, яка називається «Дорога додому». Напевно, вони відчують, що ми з ними, що це дійсно дорога. Яка вона буде – довга, складна, легка – я не знаю, я не Господь Бог. І тільки віра може нам допомогти. Але якщо ми всі не будемо сподіватися, то все це буде марно. Тому пісні і ваші гарні статті можуть допомогти», – сказала Джамала, звертаючись до журналістів.

Про українську музику і «чувака» з голосом

Джамала хоче, щоб у всьому світі могли слухати якісну українську музику. «Ми з вами з задоволенням слухаємо музику іспанською, арабською, французькою мовами, при цьому, ми не розуміємо слів, але щось відчуваємо. Це якийсь супершарм. І мені б дуже хотілося зробити такий фокус з українською та кримськотатарською мовами», – говорить Джамала.

Співачка уявляє, що коли-небудь десь на пляжі в Іспанії українець зможе почути українську і кримськотатарську музику і також відчути цей «супершарм». «Слухаєте українську пісню і думаєте: «О, як гарно, супер». І все, качає. І голос є у «чувака», який співає. І був би такий лінк: Made in Ukraine», – з ентузіазмом говорить Джамала про майбутнє української музики.

Мій Крим

Який він, Крим Джамали? «Мій Крим, мій Крим, мій Крим... Мій Крим – це моя сім'я, дідусь... Хартбаба, Хартана, яка співала мені дуже багато кримськотатарських пісень... так... і...», – Джамала заплакала.

Зал підтримав співачку оплесками. Хтось із залу вигукнув: «Джамала, ми з тобою! Давай!». Зал знову заплескав, Джамала посміхнулася і життєстверджуюче сказала: «Мій Крим – це пісня», – і співачка заспівала кримськотатарською.

Сльози Джамали
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00
Завантажити на комп'ютер

Обід із Катериною

Якби Джамалі запропонували обід з історичною особистістю, артистка зустрілася б з Катериною Другою. «Я б зустрілася з Катериною і дала б їй в око», – сказала артистка.

Наприкінці зустрічі одна зі студенток поцікавилася у співачки, як Джамала танцює. Дівчині дуже подобається, як її одногрупники, переселенці-кримці, танцюють під свою музику. І Джамала запросила переселенців танцювати...

Організаторами зустрічі переселенців і львів'ян з Джамалою виступили громадська організація «Крим SOS» і кримськотатарський культурний центр «Кримський дім у Львові».

XS
SM
MD
LG