Доступність посилання

ТОП новини

Світові ЗМІ: Україна потребує зброї, бо дипломатією не обійдеться


Шведський дипломат Карл Більдт на сторінках західної преси наполягає на наданні Україні летальної зброї. На шпальтах американського часопису з ним погоджується колишній представник США у НАТО Курт Вокер. Американська та британська газети сперечаються щодо режиму припинення вогню в Україні. Тим часом, письменниця Енн Епплбаум у британському часописі розповідає про війну, яку російський президент веде проти Заходу.

Шведський дипломат Карл Більдт у статті для медіа-організації Project Syndicate пояснює, чому Україна потребує зброї. На його думку, після Дебальцева захисникам дипломатичного вирішення української кризи варто замислитися над тим, як запобігти воєнним заходам, на яких наполягає Кремль.

«Якщо врахувати стратегічні амбіції сепаратистів та їхніх російських меценатів, перспективи України є доволі похмурими. Окрім надання сепаратистам важкої і сучасної зброї, розгортання спеціальних підрозділів для їхньої підтримки, Росія ще й відправляє «добровольців», щоб тренувати сепаратистську армію, яка врешті-решт може перейти в наступ», – вважає Більдт.

Директор зовнішньої політики Центру європейських реформ Іен Бонд: «Цілком правильно: немає суто військового вирішення, але немає й суто дипломатичного. Карл Більдт про те, чому Україна потребує зброї»

Правильним виходом із цієї ситуації є зміцнення України зусібіч, пише політик. Якщо сепаратисти за допомогою Росії вирішать, що вони можуть контролювати весь Донбас і узбережжя Чорного моря, спроби відбудувати українське суспільство й економіку мало до чого призведуть.

«Західні політики мають рацію, коли кажуть, що немає військового вирішення конфлікту в Україні. Але рік переговорів і укладання угод продемонстрував, що суто дипломатичного вирішення також немає. Лише за усунення або, принаймні, зменшення потенціалу сепаратистів продовжувати воєнну кампанію Україна може сподіватися на стійке політичне рішення», – підсумовує Більдт.

Американська газета Washington Post у редакційній статті пише, що Росія дедалі відвертіше «марширує» Східною Україною. Видання пише, що військові сили російського президента Володимира Путіна, включно з регулярною російською армією, відкрито й кричуще порушили режим припинення вогню у Дебальцеві, змусивши українську армію відступити. Washington Post виказав своє обурення реакцією західних лідерів, тобто її відсутністю.

«Чиновники в Брюсселі повторили заяву Білого дому, у якій говориться, що «ціна для Росії буде рости», якщо вона «продовжить порушувати» угоду. Це означає, що лише на подальшу агресію Путіна Захід, можливо, відповість», – пише видання.

Посол Литви у США Зигімантас Павілйоніс: «Америко, прокинься! Росія дедалі відвертіше марширує східною Україною»

Через слабкість Заходу, вважає газета, війна в Україні триватиме. Тим часом, президент Петро Порошенко має займатися політичною кризою, адже після поразки української армії йому буде дедалі складніше пояснювати необхідність жорстких економічних заходів. Американський президент також не бере участі у вирішенні кризи довкола України. «Українці, напевно, ставлять собі запитання, скільки ще території їхньої країни має потрапити до рук російських військових, щоб Обама відкинув своє «стратегічне терпіння», – підсумовує видання.

Британська газета Guardian також опублікувала редакційну статтю стосовно ситуації у Дебальцеві, говорячи, що, незважаючи на дії російської сторони, режим припинення вогню, очевидно, збережеться. Отже, Заходу варто зайнятися економічною допомогою Україні, що в довгостроковій перспективі може поліпшити ситуацію на Донбасі.

«Економічні відносини з процвітаючою Україною можуть допомогти пом’якшити антагонізм між націоналістами та сепаратистами й змусити Путіна переосмислити свої регіональні амбіції», – вважає видання.

Газета визнає, що це дуже оптимістичний прогноз, однак найкращим виходом із ситуації було відступити від небезпеки воєнної ескалації. Звичайно, Путін може з часом повернутися до бойових дій, зазначає видання. «Хоча є шанс, що припинення вогню призведе не до миру, але до періоду, коли сторони будуть переслідувати розбіжні цілі без військових засобів», – підсумовує Guardian.

Американський політик, колишній представник США в НАТО Курт Вокер у статті для американського часопису Foreign Policy пише, що режиму припинення вогню взагалі може не бути, варто лише подивитися на Дебальцеве. Вокер вважає, що Росія використовує час тиші, щоб зміцнити сепаратистів військово й розпланувати подальше захоплення землі, коли нова Мінська угода остаточно провалиться. Саме тому Україна, Європа та США мають також використати цей час з користю. Вокер вважає, що Захід має повною мірою розпочати зміцнення України військово і політично.

«По-перше, ми повинні чітко визначити переслідувану мету – відновлення суверенітету України. Президент США Барак Обама та канцлер Німеччини Ангела Меркель мають відкрито про це заявити. Припинення вогню не є метою. У кращому випадку, це лише крок у напрямку до мети», – пише Вокер.

Крім того, Захід має допомогти Україні фінансово та військово. Вокер вважає, що українську армію треба тренувати, екіпірувати й консультувати. Україна має отримати експертну допомогу з огляду на те, як утримувати й захищати свій кордон з Росією, коли Київ знову отримає над ним контроль.

«Західні лідери мають бути готовими до того, що Росія загострить конфлікт. Москва може спробувати відкрити нові фронти за допомогою етнічних демонстрацій у країнах Балтії чи енергетичних відімкнень. Це не має завадити зусиллям Заходу. У минулому Росія використала його пасивність, щоб досягти своєї мети на сході Європи. Росія продовжить це робити, якщо превентивні заходи підтримки України та стримування Росії не почнуть діяти негайно», – підсумовує свою статтю Волкер.

Журналістка й письменниця Енн Епплбаум на сторінках британського часопису Spectator пояснює, що Путін веде війну проти Заходу і перемагає. Вона зазначає, що російський президент не створює антиєвропейських ідей, він просто підтримує їх у всіх існуючих формах, змінюючи їхню стратегію відповідно до кожної країни. «Росія підтримає ліві або праві партії Європи – у Греції вона підтримує і тих, і тих. У Британії Кремль має друзів у фінансових колах і спонсорує RT (колишній телеканал Russia Today), а чесько-російський банк позичив французькій правій партії 9 мільйонів євро», – пише Епплбаум.

Часопис Spectator: «Обкладинка цього тижня: Чого хоче Путін. Енн Епплбаум про мрію російського президента щодо нової «залізної завіси»

Коли міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у Мюнхені натякнув, що «анексія» Східної Німеччини Західною не була повністю «легальною», присутні у залі почали сміятися, зазначає автор. «Ми дізнаємося, що стратегія Путіна спрацює, коли наступний російський міністр закордонних справ заявить, що угоди, досягнені після закінчення Холодної війни, є недійсними, і ніхто не засміється», – підсумовує вона.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG