У Басманному суді Москви 12 лютого заплановані слухання за позовом депутата Верховної Ради України Мустафи Джемілєва до Федеральної міграційної служби, яка на п'ять років заборонила йому в'їжджати на територію анексованого Криму.
На початку травня 2014 року російська влада Криму не пустила на півострів національного лідера кримських татар Мустафу Джемілєва. Йому було оголошено про заборону в'їжджати на територію Росії. Джемілєв довгий час очолював кримськотатарський Меджліс. У 2013 році його на цій посаді змінив Рефат Чубаров. Після того як Крим був приєднаний до Росії, обом на п'ять років заборонили в'їзд до республіки: влада регіону послалася на те, що своїми діями вони сприяли розпалюванню міжнаціональної ворожнечі.
Саме цю заборону оскаржує Мустафа Джемілєв у російському суді першої інстанції. Захищати його інтереси буде адвокат Марк Фейгін. За словами Фейгіна, лінія захисту будуватиметься винятково на правових підставах, хоча, як зазначив адвокат, у цій справі є серйозна політична складова.
Цілком зрозуміло, що питання Мустафи Джемілєва і п'ятирічної заборони на його в'їзд на територію Російської Федерації, відповідно до закону про виїзд і в'їзд у Російську Федерацію, частина перша статті двадцять сьомої «в інтересах національної безпеки», це питання винятково політичнеМарк Фейгін
«Цілком зрозуміло, що питання Мустафи Джемілєва і п'ятирічної заборони на його в'їзд на територію Російської Федерації, відповідно до закону про виїзд і в'їзд у Російську Федерацію, частина перша статті двадцять сьомої «в інтересах національної безпеки», це питання винятково політичне. Тому що по-іншому це трактувати неможливо. Все це відбувалося, коли, власне кажучи, анексована була територія Криму, Джемілєв, будучи депутатом Верховної Ради, він і зараз депутат вищого законодавчого органу України, був противником цієї анексії, крім того, він представник кримськотатарського народу і фактично є його лідером, з формальної і неформальної точки зору. Мустафа Джемілєв колишній дисидент, тому всередині спецслужб відносно нього ніби політична алергія. А саме спецслужби керують ситуацією в Криму. Рішення про недопущення Джемілєва на кримську територію ухвалювалося похапцем, за вказівкою з Кремля, і саме тому є якісь лакуни, які виникли через невірне застосування норм права. Треба просто зрозуміти, що Джемілєв хоче насамперед приїхати до себе додому, в місце, де його будинок, його дружина, двоє дітей, один з них, нагадаю, перебуває у в'язниці в Краснодарі. Тому я, безумовно, розумію, це справа, звичайно, в політичному контексті, але апелювати буду до норм права, щоб звинувачення в тому, що ми політизуємо справу штучно, звучали куди менше. При тому розумінні, що, звичайно, питання ці суто політичні», – сказав адвокат.
Мустафа Джемілєв, людина, яка була символом боротьби за повернення нашого народу до Криму. Тому це дуже символічна річ – суд у РосіїАйдер Муждабаєв
Марк Фейгін зауважив, що з великим скепсисом ставиться до можливості правосуддя в Росії. Проте розгляд справи Мустафи Джемілєва має ще один важливий аспект, а саме – можливо, що навіть у разі негативного результату в лідера кримських татар з'явиться можливість звернутися до Європейського суду, про це розповів заступник головного редактора газети «Московський комсомолець» Айдер Муждабаєв.
«Мустафа Джемілєв, людина, яка була символом боротьби за повернення нашого народу до Криму. І те що зараз відбувається, це, звичайно, щодо Мустафи і щодо вже багатьох інших кримських татар, яким заборонений в'їзд на батьківщину, це політика національної сегрегації. Тому це дуже символічна річ – суд у Росії. Я далекий від думки, що в'їзд до Криму Джемілєву дозволять. Але я знаю, що для Мустафи Джемілєва важливо отримати на руки якесь судове рішення, щоб потім оскаржувати його в європейських судах. Тому що, коли Мустафі Джемілєву оголосили про те, що йому на п'ять років заборонений в'їзд до Криму, ніякого документа не дали на руки.
У Меджлісі кримськотатарського народу, який Мустафа Джемілєв очолював понад 20 років, гостро критикують позицію російської влади і вважають, що рішення про статус Джемілєва мають ухвалювати не політики, а юристи.