У Криму під Ялтою, біля Лівадійського палацу, 5 лютого, відбулося відкриття пам'ятника учасникам підписання Ялтинських угод 1945 року – керівникам СРСР, США та Великобританії Йосипу Сталіну, Франкліну Рузвельту і Вінстону Черчиллю.
На урочисту церемонію в Лівадію, де відбувалася Ялтинська конференція, прибув спікер Державної думи Росії Сергій Наришкін, – інформує Радіо Свобода.
10-тонний бронзовий пам'ятник роботи російського скульптора-монументаліста Зураба Церетелі встановили з нагоди 70-річчя Ялтинської конференції. Як повідомлялося, частина проросійських сил підтримала ідею встановлення пам'ятника, проти нього виступають кримські татари, в тому числі й проросійські кримськотатарські організації.
Критики заявляють, що аморально встановлювати на землі кримських татар пам'ятник Сталіну в будь-якому вигляді, оскільки Сталін прямо причений до депортації народів з Криму в 1944 році.
Угоди, укладені трьома керівниками на Ялтинській конференції 4-11 лютого 1945 року, призвели до післявоєнного розподілу Європи та створення на сході континенту радянської зони впливу.
Пам'ятник роботи Церетелі був створений раніше, але до цього часу його ніде не вдавалося прилаштувати. За повідомленнями ЗМІ, його намагалися встановити в місті Волгограді в Росії, але там влада не спромоглася погодити його установку.
Національний лідер кримських татар, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв назвав провокацією установку в Ялті цього пам'ятника.