Доступність посилання

ТОП новини

Подвійні стандарти: Росія надає кримчанам громадянство на власний розсуд


Київ – Влада Росії не може дати чіткої відповіді на питання, громадянами якої держави є кримчани, які не оформили російський паспорт. Вони заперечують, що кінорежисер Олег Сенцов і антифашист Олександр Кольченко, яких утримують у московському СІЗО – це громадяни України. Водночас, наприкінці січня за межі півострова був депортований кримськотатарський активіст Сінавер Кадиров на підставі того, що він є іноземцем, який порушив міграційне законодавство. Тобто російська влада по-різному оцінила громадянство Сенцова, Кольченка і Кадирова, тоді як всі троє кримчан мають українські паспорти і не отримували російські.

Російські суди відмовляються визнавати українське громадянство учасників протестів проти анексії Криму Олега Сенцова й Олександра Кольченка. Вони вважають їх громадянами Росії на підставі закону «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим». Згідно з цим документом, громадянами Росії визнаються громадяни України й особи без громадянства, які на момент прийняття Криму до складу Російської Федерації жили на території півострова. Виключення робиться тільки для тих кримчан, які протягом одного місяця після набуття законом чинності написали заяву про збереження українського громадянства. І враховуючи те, що ні Сенцов, ні Кольченко такої заяви не писали, ФСБ і суди вважають їх російськими громадянами. Причому те, що вони не оформляли російський паспорт, до уваги не береться.

Зовсім інший підхід до визнання громадянства суд продемонстрував, коли ухвалив рішення про депортацію з Криму активіста кримськотатарського національного руху Сінавера Кадирова. Як повідомлялося, громадського активіста затримали російські прикордонники під час спроби виїхати на материкову частину України. За словами самого Кадирова, суд м. Армянська виніс рішення, згідно з яким він є іноземним громадянином, який порушив режим перебування в Російській Федерації. При цьому активіст стверджує, що він не писав заяву про збереження українського громадянства.

Скільки органів влади, стільки й думок

Російська влада не дає чітких і однозначних роз'яснень з приводу того, кого з кримчан вони вважають своїми громадянами, а кого – іноземцями. На початку січня начальник «управління Федеральної міграційної служби Росії по Республіці Крим» Петро Ярош заявив, що жителі півострова, які не отримали російський паспорт, вважаються іноземцями. Він зазначив, що кримська реєстрація в українському паспорті автоматично робить людину громадянином Росії.

Проте 28 січня Київський районний суд відмовив у задоволенні позову Олександру Кольченку про збереження українського громадянства.

Кореспондент Крим.Реалії спробував з'ясувати в «УФМС по Республіці Крим», хто ж все-таки, на думку російської влади, є громадянином Росії, а хто – ні. Однак у відомстві не дали жодних коментарів. Прес-секретар «кримського УФМС» Яна Смолова відмовилася відповідати на наші запитання, пославшись на те, що вона у відпустці і перебуває за кордоном. У приймальні відомства кинули трубку, коли почули, що їм телефонують з Радіо Свобода. Коли наш кореспондент зателефонував на номер прес-служби, вказаний на офіційному сайті, там повідомили, що це телефон для прийому звернень громадян, а іншого номера прес-служби вони не мають.

Представники Кримської польової місії з прав людини припускають, що непрозорі правила надання громадянства російська влада використовуватиме для тиску на нелояльних кримчан. За словами заступника глави місії Ольги Скрипник, жителі Криму, які мають активну громадянську позиції і не отримували російський паспорт, ризикують тим, що їх можуть у будь-який момент депортувати як іноземців.

У цьому і жах російського законодавства, що його правозастосовна практика не відповідає нормам закону. Вона відповідає політичним замовленням, місцевому замовленню
Ольга Скрипник

«У цьому і жах російського законодавства, що його правозастосовна практика не відповідає нормам закону. Вона відповідає політичним замовленням, місцевому замовленню», – зазначила правозахисниця.

За словами Скрипник, у правову приймальню їхньої організації надходить багато дзвінків від кримчан, які побоюються того, що через відсутність російського паспорта їх виженуть за межі півострова, або у них виникнуть інші проблеми.

«Деякі керівники підприємств говорять, що якщо ви не візьмете російський паспорт, вас буде звільнено. Або директори шкіл повідомляють батькам, що якщо вони не візьмуть російський паспорт, їхніх дітей відрахують», – сказала правозахисниця.

Європейський суд може визнати всіх кримчан українцями

У грудні 2014 року Український незалежний центр політичних досліджень оприлюднив звіт на тему «Проблеми з громадянством у Криму». Координатор цього дослідження Юлія Тищенко зазначила, що кримчани, які не оформляли російський паспорт, можуть мати проблеми з отриманням соціальних та адміністративних послуг, а також пенсійним забезпеченням. Незважаючи на те, що Росія їх вважає своїми громадянами відповідно до «закону про приєднання Криму», права російських громадян на них не поширюються, зазначає Тищенко.

«Всі взаємини з державою у цих людей ускладнені. З 1 січня закінчився так званий перехідний період. У кримчан без російського паспорта можуть виникнути проблеми з перереєстрацією бізнесу. Також паспорт знадобиться при перереєстрації транспортних засобів. А без цього ви просто не зможете пересуватися своєю машиною», – сказала Тищенко.

Будь-який кримчанин, який не оформив російський паспорт, перебуває під загрозою депортації з півострова

Також, за словами експерта, будь-який кримчанин, який не оформив російський паспорт, перебуває під загрозою видворення з півострова. Співробітники ФМС і суд можуть оголосити його іноземцем, який порушив міграційне законодавство, й ухвалити рішення про примусову відправку на материкову Україну.

Примусове надання російського громадянства наразі оскаржується в судовому порядку захистом кримського активіста Олександра Кольченка, якого утримують у СІЗО «Лефортово» за підозрою в тероризмі. Київський районний суд Сімферополя 28 січня відмовив йому в задоволенні позову, проте адвокат кримчанина Світлана Сидоркіна має намір подати апеляцію. У коментарі для Крим.Реалії вона зазначила, що рішення про надання російського громадянства кримчанам суперечить не лише українському законодавству, але й російському.

Сидоркіна повідомила, що, згідно з російським законодавством, громадянство Росії може бути отримане в разі укладення міжнародного договору. Однак, на думку адвоката, угоду між Російською Федерацією і «Республікою Крим» не можна вважати міжнародним договором, оскільки на момент його укладення «Республіка Крим» не була суверенною державою. У зв'язку з цим Сидоркіна вважає, що влада надала кримчанам російське громадянство в порушення закону. Однак суд першої інстанції відкинув ці аргументи і відхилив позов.

«У суді «УФМС Росії по Республіці Крим» позов не визнала, посилаючись на горезвісну статтю договору від 18 березня і на те, що нібито Кольченко звернувся із заявою про отримання громадянства Росії, але не одержав паспорт, бо перебуває під вартою. Кольченко після моєї розмови з ним заявив, що не визнає факту звернення з відповідною заявою. Зі свого боку, хочу сказати, що якщо б дійсно мало місце звернення Кольченка із заявою про визнання громадянином Росії, то який сенс був би звертатися до суду з позовом », – сказала юрист.

Сидоркіна підкреслила, що якщо російські суди відмовлять Кольченку в задоволенні позову, вона направить скаргу до Європейського суду з прав людини. Правозахисники кажуть, що навіть якщо ЄСПЛ задовольнить цю скаргу, то як це рішення буде виконуватися Росією – передбачити неможливо. Втім, вони вважають таке рішення Європейського суду вкрай важливим, оскільки це стане додатковим підтвердженням незаконності анексії Криму й автоматичного надання кримчанам російського громадянства.

XS
SM
MD
LG