Сімферополь – У кримських аптеках знайти сьогодні якісні ліки стає все складніше, хоча на перший погляд медичних препаратів предостатньо. З аптечних прилавків зникли багато імпортних медикаментів, які були затребувані в Криму.
«З України більше нічого не возять, а з Росії возять нерегулярно, – пояснює продавець аптеки. – До того ж, дуже багато імпортних ліків, ліцензованих в Україні, в Росії не зареєстровані. Тому їх тепер просто немає в Криму».
Відсутність якісних препаратів неодмінно позначиться на ефективності лікування, вважають лікарі. Зараз їм доводиться вивчати запропонований Росією асортимент ліків та призначати їх на свій страх і ризик.
«Працювати стало дуже складно, – скаржиться педіатр однієї із сімферопольських поліклінік. – Раніше я виписувала дітям, наприклад, певні таблетки і була впевнена в їх ефективності. Зараз цих препаратів немає, є російські аналоги. Але, як з'ясувалося, вони не працюють. Це, грубо кажучи, «крейда». А поки дитина цю «крейду» вживає, ми втрачаємо дорогоцінний час, хвороба прогремує, виникають ускладнення».
Підтверджують ці слова і жителі Криму, які випробували російські ліки.
«Не знайшов швейцарських таблеток від болю в горлі, які всій нашій родині допомагали, – розповідає житель Сімферополя Андрій. – В аптеці сказали, що їх більше в Криму не буде, тому що в Росії цей препарат не ліцензований, і запропонували недорогий російський аналог. «З'їв» майже упаковку – ефект нульовий».
Кримчани, в яких є можливість, замовляють медикаменти друзям і родичам з материкової України. Інші – намагаються запастися ліками на майбутнє, поки ті є у продажу в Криму.
«Набрала дитячих сиропів жарознижувальних, протиалергійних і від кашлю – ті, що зазвичай нам лікар виписує, – говорить мама 7-річного хлопчика. – Син у школі частенько віруси хапає. А ми не знаємо, чи зможемо завтра купити ці ліки чи ні. Може вони не зареєстровані, а може їх просто не зможуть доставити з Росії. Нехай краще будуть вдома під рукою».
Віртуальні індійці
Часом люди не можуть знайти в аптеках навіть елементарного, наприклад, настоянки календули, яку теж возили з материкової України. Немає тепер і недорогих українських жарознижувальних, протизапальних і знеболювальних засобів.
«Чоловік застудився, пішла в аптеку за аспірином і парацетамолом – немає! – обурюється мешканка Сімферополя Світлана. – Довелося купити те, що запропонували натомість. Замість 50 рублів довелося витратити 300».
Ціни на ліки в окупованому Криму зашкалюють. Найчастіше люди йдуть з аптек з порожніми руками, навіть якщо потрібний препарат є.
«Майже тисячу рублів коштують таблетки, – скаржиться пенсіонерка. – Хотіла взяти одну пластинку, сказали, що тепер тільки упаковками продають. А якщо вони мені не підійдуть, нові купувати? Так ніякої пенсії не вистачить, у мене вона лише 9000 руб».
Кримська влада обіцяє регулювати ціни на ліки, а проблему їх дефіциту – вирішити за допомогою власного виробництва медпрепаратів. Ще напередодні Нового року «голова республіки» Сергій Аксьонов повідомив, що Індія готова інвестувати в будівництво заводу з виробництва лікарських засобів у Криму.
«З Індією домовилися про те, що збудуємо спільно завод з виробництва лікарських препаратів у Криму. Індійці в цій частині – одні з лідерів у світі. Індійська делегація після підписання меморандуму, я думаю, в січні, приїде до Криму. Ми розглядаємо можливість посадки типового проекту на території Республіки Крим», – сказав тоді Аксьонов.
Січень закінчується, а індійських інвесторів на півострові поки так і не дочекалися. Тим часом асортимент в аптеках окупованого Криму біднішає, ліки дорожчають і з кожним днем стають все менш доступними для пересічних кримчан. Лікарі побоюються, що внаслідок цього багато жителів півострова займуться небезпечним самолікуванням або вишикуються в черги на прийом до цілителів-шарлатанів.