Доступність посилання

ТОП новини

Київський суд визнав кримчан нерезидентами


Київ – Окружний адміністративний суд Києва 22 січня відмовив у задоволенні позову про скасування постанов Нацбанку України про нерезидентний статус кримчан. На думку правозахисників, це негативно позначиться на правах громадян України з кримською реєстрацією, оскільки комерційні банки продовжать блокувати рахунки юридичних і фізичних осіб із півострова. Автори позову як і раніше вважають, що постанови НБУ №699 і №819 є дискримінаційними, і мають намір оскаржити ухвалене рішення в судах вищої інстанції.

Позов в окружний адміністративний суд був поданий від кримчан, які вважають, що ухвалена Нацбанком постанова порушує їхні конституційні права. Інтереси позивачів у суді представляв адвокат, представник Регіонального центру з прав людини Сергій Заєць. За його словами, позовна заява будувалася на тому, що визнання кримчан нерезидентами і обмеження їх права на банківські операції суперечать Конституції України, згідно з якою заборонена дискримінація за ознакою місця проживання.

Сергій Заєць
Сергій Заєць

«Встановлення особливих правил надання банківських послуг для певної групи українських громадян, а саме тих громадян, які мають кримську прописку, вже само собою є дискримінацією», – зазначив юрист.

У свою чергу на минулому суді представники Нацбанку будували свій захист на тому, що НБУ не перевищував свої повноваження і діяв чітко в рамках закону «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».

Судді Олександру Кармазіну здалися переконливішими доводи юристів Нацбанку, і всі позовні вимоги кримчан були відхилені в повному обсязі.

«Не скажу, що це було цілком несподівано, але таке рішення ми допускали, – розповів Сергій Заєць в коментарі для Крим.Реалії. – Адже в будь-якому випадку тут інтереси сьогоднішнього дня, які представляє Національний банк, стикаються з законом, правом, гарантіями прав людини. Ми посилалися на Конституцію, Європейську конвенцію, позиція була дуже широко сформульована, починаючи з того, що Національний банк вийшов за межі, передбачені Законом «Про вільну економічну зону» щодо того, що він міг і мав зробити, закінчуючи тим, що це суперечить міжнародним стандартам, зокрема Європейській конвенції про захист прав людини».

Також юрист зазначив, що має намір подати апеляцію на рішення, ухвалене Окружним адміністративним судом. За його словами, у випадку, якщо національними судами не буде ухвалене рішення, яке відповідне Європейській конвенції з прав людини, то буде подана скарга до Європейського суду.

Кримінальне покарання за статус резидента

Постанова НБУ №699 про визнання громадян України з кримською реєстрацією нерезидентами була ухвалена ще 3 листопада 2014 року. Згідно з цим документом, регулятор також розпорядився про закриття рахунків юридичних осіб, зареєстрованих у Криму. Після шквалу критики Нацбанк 18 грудня видав нову постанову під номером 810, відповідно до якої статус резидентів може бути збережений для кримчан, які отримали довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. При цьому в новій постанові, НБУ зберіг норму про закриття рахунків юридичних осіб, зареєстрованих у Криму, і ввів нові обмеження. Зокрема, регулятор розпорядився про закриття банківських рахунків кримських фізичних осіб-підприємців.

На думку правозахисників, рішення Окружного адміністративного суду від 22 січня приведе до того, що у кримчан як і раніше, буде обмежений доступ до банківських операцій.

«Це стосується можливості відкриття банківських рахунків, можливості отримувати платежі, здійснювати обмін валют і так далі», – зазначив Сергій Заєць.

За його словами, Нацбанк не усунув виниклих проблем, коли ввів норму, відповідно до якої статус резидентів зберігається у тих кримчан, які виїхали на материк після анексії. За словами правозахисника банківські рахунки підприємців та громадських організацій з Криму як і раніше залишаються закритими, і розблокувати їх украй складно. Також значні труднощі, виникли у тих громадян України, які мають кримську реєстрацію, але переїхали на материк задовго до 2014 року.

Мешканка Києва Марія Марченко, яка проживає в українській столиці з 2010 року, розповіла кореспонденту Крим.Реалії, що не може відкрити банківський рахунок, адже прописана на території АРК.

Марія Марченко
Марія Марченко

«Мені потрібно продовжити термін дії банківської картки в травні. Для цього я пішла взяти довідку в управління соцзахисту для постановки на облік внутрішніх переселенців. Але мені було відмовлено. Пояснили це тим, що я вже давно перебуваю на території України», – сказала Марія.

За словами правозахисника Сергія Зайця, фактично держава змушує кримчан, які проживають на півострові, порушувати закон, для того, щоб мати можливість здійснювати банківські операції. Їм доводитися брати довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, хоча фактично вони ними не є, оскільки постійно проживають в Криму.

«Я не раджу шляхом обману державних органів отримувати цю довідку. Оскільки повідомлення неправдивих даних тягне за собою кримінальну відповідальність», – зазначив юрист.

Результат безвідповідальності влади

У секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини також вважають дискримінаційними постанови НБУ №699 та №810. Начальник відділу недискримінації Омбудсмена Сергій Пономарьов зазначив, що, відповідно до міжнародного права, обмеження прав, яке носить дискримінаційний характер, може бути обґрунтованим тільки в тому випадку, якщо воно служить законним правомірним цілям.

Сергій Пономарьов
Сергій Пономарьов

«У цьому контексті Нацбанк, ухвалюючи ці постанови, не має таких цілей. Всі ці обмеження є неправомірними. Сам факт окупації Криму не є виправданням для таких обмежень», – вважає Пономарьов.

Експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Дар'я Свиридова вважає, що визнання громадян України з кримською реєстрацією нерезидентами свідчить про те, що у держави немає узгодженої політики, що стосується повернення Криму.

«Ці постанови Нацбанку є породженням закону «Про вільну економічну зону «Крим». Цей закон в свою чергу не узгоджений із законом про окуповані території й законом про внутрішньо переміщених осіб», – зазначила правозахисниця.

Свиридова також висловила співчуття тому, що судовий процес щодо оскарження скандальних постанов Нацбанку може затягнутися на довгі місяці, протягом яких маса кримчан буде стикатися з утиском своїх прав.

XS
SM
MD
LG