Київ, Сімферополь – Звернення президента Барака Обами до обох палат Конгресу США стало однією зі знакових подій поточного тижня. У щорічній доповіді про становище країни Обама повідомив, що Америка разом із союзниками в НАТО спільно протистоять російській агресії проти України, а сама Росія є ізольованою через свої дії.
Обама підкреслив, що помилковими виявилися думки про стратегічну перемогу Путіна в сформованій кризі. На думку президента США, сьогодні Америка є потужною та об'єднаною зі своїми союзниками, зате Росія ізольована, її економіка зруйнована.
«Минулого року, коли ми важко працювали над введенням санкцій разом з нашими партнерами, зміцнювали нашу присутність в близьких до зони конфлікту державах, агресія містера Путіна здавалася майстерною демонстрацією стратегії та сили. Це те, що я чув з різних вуст. Але сьогодні Америка є потужною і об'єднаною зі своїми союзниками, зате Росія ізольована, її економіка зруйнована. Ось так Америка робить – не з порожніми погрозами, а з наполегливою рішучістю», – наголосив Обама.
«Ми обстоюємо принцип, що більша країна не має права тиранити маленьку, – сказав Обама. – Ми протистоїмо агресії Росії, підтримуємо демократичне будівництво в Україні, зміцнюємо гарантії, надані нашим союзникам у НАТО... Сьогодні ми бачимо, що Америка та її союзники єдині і що їхня позиція сильна, тоді як Росія ізольована, і її економіка тріщить по швах».
Крим.Реалії звернулися до кримських політиків, експертів і громадських діячів з проханням дати свою оцінку ситуації, що склалася, і спрогнозувати подальший розвиток подій навколо Криму з урахуванням озвучених заяв Барака Обами, а також збереження Сполученими Штатами своєї позиції щодо Росії.
«До Обами прийшло розуміння»
Колишній лідер кримської «Батьківщини» і депутат Верховної Ради попередніх скликань Андрій Сенченко вважає, що виступ Обами є позитивним сигналом для України. На його думку, раніше представники Республіканської партії США більш адекватно оцінювали ситуацію в Криму і на Донбасі, ніж демократи. Однак тепер, як вважає Сенченко, правильне розуміння конфлікту в Україні прийшло і до американського президента.
«Певною мірою відбувається прозріння і розуміння, що те, що відбувається, не є чисто проблемою у взаєминах між Україною і Росією. До Обами це розуміння трохи пізніше прийшло, ніж до республіканців», – зазначив екс-нардеп.
На думку політика, для повернення Криму і врегулювання конфлікту на сході України вкрай важлива підтримка США, проте ця допомога не є єдиною запорукою успіху. Сенченко вважає, що ефективна протидія агресії Росії залежить не тільки від американських і європейських партнерів, але також від українського суспільства і влади. І якщо пересічні громадяни, на думку політика, самовіддано борються з військовим вторгненням в Україні, то влада не може впоратися зі своїми обов'язками.
«Багато що списується і затінюється тим, що є війна, і увага народу прикута до новин із фронту. Поза увагою залишається багато чого з того, що треба критикувати і виправляти. Вся державна машина сьогодні на країну не працює», – вважає екс-депутат.
«Під прицільної мушкою геополітичної гармати»
Перший секретар комітету Кримського республіканського відділення партії «Комуністи Росії», екс-спікер парламенту автономії Леонід Грач зазначає, що нічого нового в заявах глави американської держави не побачив. «Нічого нового в позиції президента Обами немає, адже після руйнування Радянського Союзу Америка разом із західними країнами, насамперед, європейськими, створила однополярний світ. А раз так, то вона буде з усіх сил його захищати», – сказав він.
На думку Грача, США із західними країнами домоглися в результаті тиску зміни соціально-економічної ситуації в Росії «не на користь, як кажуть, бідних». «Значно тиск Заходу відчувають сьогодні всі росіяни, зокрема, і в Криму», – говорить комуніст і додає: «Після референдуму я публічно сказав, що повернення Криму до Росії буде дуже дорого з фінансово-економічної точки зору коштувати Росії, вийшло, як у воду дивився».
При цьому в Грача викликають тривогу заяви прес-секретаря президента Росії Дмитра Пєскова, зроблені ним в нещодавньому інтерв'ю. «Чітко і ясно ним сказано, що справа не в Криму і не в Україні, а справа в тому, що Захід, насамперед, Америка, виступає за відсторонення від влади Володимира Путіна – це дуже тривожні симптоми від людини, яка досить серйозно поінформована і знає всі внутрішні процеси як у Кремлі, так і навколо Кремля», – підкреслив політик.
На його думку, кримська ситуація в соціально-економічному, міжетнічному, міжнаціональному плані не покращується, а, навпаки, погіршується, при цьому Москва завзято підтримує «некомпетентне і непрофесійне керівництво республіки». «Крим, образно кажучи, перебуває під прицільною мушкою геополітичної гармати. Крим перетворився на одну велику чергу, в усі органи влади стоять черги, за якими стоїть чиновник. Для нього чим більше черга, тим йому веселіше живеться. Ми спостерігаємо дефіцит продуктів харчування, а якщо Україна знову відключить електрику, і якщо хліба не дати, все це загрожує соціальними бунтами. Я про це з усією серйозністю і тривогою говорю», – сказав Грач.
«Конкурентна боротьба за панування»
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз вважає, що наслідки санкцій відносно Росії жителі Криму відчувають на собі повною мірою. «Як би чиновники не рапортували про успішно проведений курортний сезон, він був не просто провалений, а не відбувся. Це позначилося на економічних можливостях і бюджеті кожної сім'ї. Крім того, ми бачимо порожні полиці в магазинах, і те, що загальне зубожіння відчувається», – сказав він.
За словами Чийгоза, якщо ще півроку тому представники російської влади вели себе впевнено, не звертаючи увагу на реакцію Заходу, то тепер введення санкцій називають «ледь чи не оголошенням війни самій Росії». «Те, що санкції дуже болісно сприймаються в самій Російській Федерації, це стає для нас очевидним», – зазначив він.
Заступник голови Меджлісу додав, що останнім часом звучать різні варіанти розвитку ситуації навколо Криму: «від різних форм правління – економічних, політичних, двосторонніх, тристоронніх – аж до незалежності півострова». При цьому Чийгоз не зміг відповісти, який з цих варіантів може бути використаний міжнародними гравцями.
Кримський політолог Дмитро Омельчук, вважає, що заява Обами в конгресі США «показова і розрахована на західний світ», але на подальший розвиток подій ніяк не вплине. «Насправді, багато в чому першопричина конфліктної ситуації сьогодні в Україні – конкурентна боротьба в світі за панування, тобто геополітичне зіткнення Росії та США. Тому нічого не зміниться», – вважає Омельчук.
На його думку, Сполучені Штати Америки і «далі будуть шукати способи послабити Росію різними варіантами». «У першу чергу, це варіант, пов'язаний з конфліктом на сході України, але будуть й інші варіанти – санкції тощо. Росія грає свою геополітичну роль і намагатиметься будь-якими шляхами нейтралізувати американський вплив», – пояснив експерт.
«Весь світ чекав його»
Низка громадських активістів, які представляють організації кримських переселенців, також позитивно поставилися до слів Обами. Голова організації «Кримська діаспора» Анатолій Засоба зазначив, що для жителів України згадка американського лідера про агресію Путіна є дуже важливою підтримкою.
«Весь світ спостерігав за цим виступом і чекав його. Тому люди в черговий раз згуртуються після цих слів на підтримку України в боротьбі з російською агресією», – сказав Засоба.
Анатолій повідомив кореспонденту Крим.Реалії, що він сам нещодавно був у Вашингтоні, і його приємно здивувало те, наскільки проінформовані про ситуацію в Україні пересічні громадяни.
«Від європейських політиків ми чуємо, що вони готові допомагати Україні доти, доки не закінчиться війна на Донбасі. А у вищому керівництві Америки є принципова позиція підтримувати Україну не тільки до вирішення конфлікту на сході, але й до повернення Криму», – зазначив Засоба.
«Це звернення не до українців, як і не до росіян»
У своєму виступі перед конгресменами Обама про проблему анексії Криму не згадував. Але, на думку експерта фонду «Майдан закордонних справ», ялтинця Юрія Смелянського, це пов'язане не з тим, що Крим зникає з порядку денного міжнародної політики, а з тим, що у своїй доповіді американський президент в цілому не вдавався в деталі зовнішньополітичної ситуації.
«Це звернення не до світу, це звернення не до українців, як і не до росіян, й не до європейців, це звернення до власного Конгресу – свого законодавчого органу. Питання звільнення Криму – це не те питання, яке можна там було обговорювати. Не може ж Конгрес США ухвалити закон про те, що Крим є частиною України», – сказав експерт.
За словами Смелянського, зараз Україна, як слабка держава, не відіграє значної ролі в тій системі міжнародних відносин, які сьогодні склалися. І в зв'язку з цим Америка та європейські демократичні держави надають Україні допомогу, в першу чергу, виходячи з їхнього розуміння проблем, які виникають в світі у зв'язку з російською агресією.
Влада нашої країни не йде в руслі тієї політики, яку проводить міжнародне співтовариство відносно Російської ФедераціїЮрій Смелянський
«Але при цьому влада нашої країни не йде в руслі тієї політики, яку проводить міжнародне співтовариство відносно Російської Федерації. США готові розширювати спектр тієї допомоги, яка необхідна сьогодні Україні з точки зору ведення війни з Росією та її воєнізованими структурами, зміцнення і розвитку демократичних інститутів в Україні, економічної підтримки. Але ця допомога буде отримана тільки, якщо сама Україна буде готова змінюватися», – зазначив Смелянський.
Тактика підвищення ставок
Експерт Кримського інституту стратегічних досліджень Сергій Костинський впевнений, що у сфері міжнародних відносин Росія почала реалізовувати «тактику підвищення ставок». На його думку, демонструючи свою готовність іти до кінця у протистоянні з усім «західним світом», Кремль тим самим намагається знецінити статус України в очах світової спільноти.
«Формат гри такий, що на одну чашу терезів Росія покладає українську державність, на іншу – міжнародну безпеку, і пропонує умовному Заходу визначатися, що для нього дорожче. Заява Барака Обами говорить про те, що він розуміє всю складність ситуації і приймає правила цієї гри», – сказав Костинський.
За його словами, в умовах, що склалися, США готові боротися до кінця, захищаючи свою репутацію світового гегемона, який відповідає за стабільність сформованої в світі системи безпеки.
«США розуміють, що Кремль блефує, тому чинитимуть на Росію все більший і більший тиск, щоб змусити її відмовитися від своєї примітивної тактики шантажу. Саме тому в своїй промові Обама відзначає переваги країни і слабкі сторони опонента, тим самим натякаючи опоненту, чи варта свічок гра, затіяна Москвою», – підкреслив Костинський.
Експерт вважає, що слова Обами звернені не тільки до України, як публічне підтвердження політичної підтримки, але й до всіх союзників. На його думку, Сполучені Штати, що володіють однією з найбільш розвинених економік світу, найбільшою міжнародною політичною вагою і військовою міццю, мобілізують весь західний світ проти країни з агресивною зовнішньою політикою, яка системно порушує сформовані правила гри.