Доступність посилання

ТОП новини

Кримська реакція на трагедію в Парижі


Акція в пам'ять про загиблих в результаті терористичної атаки в Парижі. Белград, Сербія
Акція в пам'ять про загиблих в результаті терористичної атаки в Парижі. Белград, Сербія

Сімферополь – Терористична атака в центрі Парижа, у результаті якої були вбиті 12 осіб, серед них і головний редактор сатиричного тижневика Charlie Hebdo, що опублікував карикатури на пророка Мухаммеда, сколихнула весь світ. Громадськість засудила дії нападників, а влада арабських країн повідомили, що вважають подібні дії несумісними з ісламом та іншими релігіями.

У Криму, як відомо, проживає близько 15% мусульман. Крим.Реалії звернулися до представників влади, духовенства та експертів з проханням дати свою оцінку трагедії, що сталася.

Треба встановити цензуру

На думку голови Комітету з інформаційної політики, зв'язку і масових комунікацій Держради Криму Сергія Шувайникова, події в Парижі – це «одна з трагедій, які щотижня відбуваються в усіх частинах земної кулі». «Хіба в інших християнських країнах, я маю на увазі на увазі Схід України, не відбуваються подібні трагедії? А арабські країни, а той же Ізраїль чи Індія? Тероризм він має однакове обличчя, і дуже трагічно, що все частіше він стає замішаним на релігійному фанатизмі та радикалізмі», – сказав Шувайников.

Сергій Шувайников
Сергій Шувайников

На його думку, «треба бути дуже уважним і обережним, коли питання свободи слова, зокрема й карикатури, зачіпають почуття віруючих людей». «Західна Європа і Америка тим і грішать, що вони вважають, що мають право на вседозволеність. Вони вважають, що мають право встановлювати свої права і закони в усьому світі, вони вважають, що заради цього можуть вторгатися в будь-яку країну, вбивати мирних жителів. Але насильство породжує тільки насильство», – зазначив член президії Держради.

Шувайников висловив жаль з приводу події, зазначивши, що є «противником будь-якого тероризму». «Але за подібні трагічні події зазвичай несуть відповідальність держава і влада. Якби у Франції встановили цензуру на карикатури, що ображають почуття віруючих, незалежно від віросповідання, трагедії можливо було б уникнути... Ми всі розуміємо, що Бог один, і він не вчить людей злу, але люди-то різні, і про це має думати держава і встановлювати закони, що дозволяють права і обмежують їх», – вважає голова Комітету з інформаційної політики.

Помста категорично заборонена

Муфтій Криму Еміралі Аблаєв також засудив інцидент, що стався в центрі французької столиці, і від імені всіх мусульман півострова висловив співчуття французькому народові та сім'ям загиблих співробітників журналу.

Еміралі Аблаєв
Еміралі Аблаєв

Він нагадав, що вбивство людини є одним з найтяжчих гріхів в ісламі, а помста категорично заборонена. «Цей злочин не може мати релігійне забарвлення, оскільки жодна традиційна релігія світу не заохочує будь-які злочинні діяння, не кажучи вже про вбивство людей. Іслам і тероризм, іслам і вбивство – несумісні поняття. Мусульмани Криму рішуче засуджують цей злочин і впевнені, що влада Франції вживатиме усіх необхідних заходів для знаходження і покарання убивць. Редакційна політика видання про іслам не дає нікому права позбавляти людину життя, і які-небудь релігійні почуття злочинців не можуть бути виправданням для них», – сказав кримський муфтій.

У той же час муфтій Таврійського муфтіяту Руслан Саїтвалієв вважає, що поява карикатур – це провокація. «Ми розуміємо, що публікація карикатур – це провокація з боку редакції. Ми любимо і поважаємо усіх пророків. Але ніхто нікому не давав права знущатися над усіма Божими пророками», – зазначив він. Саїтвалієв засудив дії нападників на редакцію французького журналу, закликавши людей не піддаватися на провокації. «До добра це не доведе. А той, хто лає пророка, погіршує своє становище. Лаяти пророка – йти проти релігії», – сказав Саїтвалієв. Муфтій також додав, що засуджує будь-яку деструктивну діяльність терористичних груп, якими б іменами і назвами вони не прикривалися, до якої б конфесії вони себе не приписували.

Руслан Сеїтвалієв
Руслан Сеїтвалієв

Він звернувся до представників ЗМІ і всіх членів суспільства із закликом не використовувати щодо терористичних груп – таких, як ІГІЛ, назву «ісламська держава» та іншу термінологію, яка «зв'язує релігію іслам з якимись екстремістами»: «Ці терористичні організації насправді не мають ніякого відношення до ісламу, і їх дії в корені суперечать ідеології ісламу».

Випробовувати терпіння людей

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял зазначив, що в представницькому органі кримських татар виступають як проти прояву насильства, так і проти насмішок на релігійному ґрунті. «Коли ця історія з карикатурами виникла, неодноразово представники Меджлісу говорили про те, що подібні випадки: насмішки над речами, які є святими для тих чи інших людей, – неприпустимі. Тим більше, в цьому випадку йшлося про пророка, що є важливим для цілої світової релігії, яка за прогнозом може стати першою в світі», – підкреслив Джелял.

Наріман Джелял
Наріман Джелял

Він зазначив, що ніхто в Меджлісі не вітає будь-які прояви насильства. «Це неприпустимо, навіть якщо стосується релігійних переконань. Ми знаємо, що релігійні війни були найбільш криваві в історії, тому неправильно діяти так, щоб спонукати людей на подібні вчинки, але неправильно і реагувати таким способом як вбивство журналістів видання», – сказав заступник голови Меджлісу.

На питання, чи можливе повторення подібних подій у Криму, Джелял відповів негативно: «Незважаючи на те, що в Криму багато разів намагалися знайти деяких терористів, радикалів, екстремістів і так далі, це ніколи не приводило до успіху, тому що таких людей тут практично не було». На думку заступника голови Меджлісу, в Криму віруючі дуже терпимі відносно один до одного. «За останній час у нас серйозних конфліктів не було, хоча говорити про те, що все гладко, не можна. Ми пам'ятаємо і зруйновані мусульманські кладовища, і підпали мечетей, два з яких відбулися в період російської дійсності Криму. Природно, якщо подібні дії будуть продовжуватися, то вони (влада. – Прим. ред.) будуть випробовувати на міцність віротерпимість і толерантність людей», – вважає Джелял.

​Не вішати ярлики

Керівник Кримського наукового центру ісламознавства Айдер Булатов назвав події в Парижі «реакцією на провокаційні карикатури». «На це відреагувало угруповання, яке є радикальним. В цьому випадку редакція журналу здійснювала дії, які ображають релігійні почуття мусульман всього світу. Інакше ці карикатури пророка Мухаммеда, який шанується в ісламі нарівні з Кораном, розцінити не можна», – сказав Булатов. Він нагадав, що редакція французького журналу вже піддавалася нападу після публікацій карикатур на пророка. «Як бачимо, висновки зроблені не були. Природно, підключилося радикальне крило ісламістів, які діють, треба визнати, дуже жорстоко», – сказав він. При цьому експерт розкритикував дії людей, що здійснили збройну атаку на редакцію журналу. «Безумовно, я ніяк не можу схвалити дії людей. Я не можу навіть назвати їх мусульманами. Насильство, тероризм та іслам – це не одне і те ж. Це різко суперечить канонам ісламу, і про це говорили багато мусульманських лідерів, зокрема і в Росії», – додав Булатов.

Айдер Булатов
Айдер Булатов

Водночас, у нього викликав здивування той факт, що один з лідерів російської опозиції Михайло Ходорковський закликав ЗМІ друкувати карикатури на пророка Мухаммеда. «Це безвідповідальна заява. Тільки в Москві проживає кілька мільйонів мусульман. Він цією заявою дестабілізує ситуацію в Москві, не кажучи вже про саму Росії», – обурився ісламознавець.

Він не виключає, що подібні заяви можуть позначитися на ситуації в Криму, оскільки півострів «опинився в складі Росії, і на ньому проживає велика кількість мусульман». «Цей негатив, який зараз почав складатися відносно мусульман в Європі, може позначитися і в Криму, і може викликати в кримському співтоваристві свої негативні наслідки», – вважає Булатов. У зв'язку з цим він закликав політиків та представників громадськості поставитися до події з розумінням і не навішувати ярлики радикалізму на всіх мусульман.

Текст містить топоніми й термінологію, офіційно використовувану на Кримському півострові

XS
SM
MD
LG