Сімферополь – Кримчани штурмують відділи реєстрації актів цивільного стану, щоб отримати свідоцтва про народження дітей російського зразка. У Сімферополі люди організували запис. Зараз у «паперовій» черзі майже 1300 осіб.
«Два тижні ходжу відзначаюся щодня, – розповідає дівчина. – Якщо не відзначився – викреслюють. За день просуваємося на 50-60 осіб. От сьогодні, можливо, пройду. Всі хочуть встигнути до Нового року, тому що в січні відділ не працюватиме аж до 11-го числа».
В очікуванні своєї черги люди товпляться біля дверей. На вході чергують два бійці кримської «самооборони». Вони запускають в приміщення по кілька людей. Хтось із черговиків бере на себе роль контролера – стежить за списком, викрикує номери і прізвища тих, чия черга підійшла. Переваг немає ні у вагітних, ні у жінок з немовлятами. Вони чекають разом з усіма. Однак «паперова» черга часто дає збої.
«Я сьогодні прийшла відзначатися, а листок з трьохсотими номерами зник, – каже мешканка Сімферополя. – Я 10 днів ходила сюди щодня, вже близько була. Мені що тепер – заново записуватися?»
«На моєму номері 6 прізвищ – як це? – обурюється жінка. – Я 938-а. Всі списки переплуталися. Ті люди, які їх вели, напевно, вже отримали свої свідоцтва і пішли, а тепер тут бардак».
Штучна паніка
У пошуках свого прізвища люди перебирають списки, риються в купі паперів. Градус напруги зашкалює. У натовпі часто виникають сварки і лайка. Жінки дають волю емоціям і навіть ліктям. Не знайшовши себе у списках, люди створюють «живу» чергу. Спочатку – щоб отримати банківські реквізити. Вони різні і залежать від складу і статусу сім'ї. Потім потрібно сплатити держмито – близько двохсот рублів. Жінки бігом мчать у найближчий банк, а потім з квитанцією – назад. Тепер вже шикуються в чергу, щоб здати документи. Бійці «самооборони», яких відрядили сюди черговими, кажуть – ажіотаж не зменшується вже місяці два. І не розуміють його причин.
«Ці свідоцтва взагалі не потрібно переробляти, – намагаються пояснити «самооборонівці» натовпу. – Ось читайте», – і підводять людей до дошки оголошень, де написано: «Всі документи, видані до 18.03.2014 року, дійсні й не підлягають обміну».
Однак цей аргумент діє тільки на одиниці з черги. Полегшено зітхнувши, вони йдуть. Більшість же вперто чекає. У них свої аргументи.
«Мені дітей в паспорт не вписують без цих свідоцтв російського зразка», – каже дівчина.
«А я чула, що без них материнський капітал не дадуть, – додає інша. – А після Нового року вже можна подавати документи на його отримання. Можна, звичайно, зробити переклад російською мовою у нотаріуса, але це коштує 2000 рублів».
«Так вас же з цими новими свідоцтвами нікуди не випустять, – кажуть бійці «самооборони». – Вони дійсні тільки в Криму і в Росії».
Почувши це, деякі жінки кинулися забирати українські свідоцтва.
«У дитини серце хворе, ми в Києві лікуємося, – каже одна з них. – Ми ж не зможемо туди їздити».
Однак оригінали українських свідоцтв у відділ здають лише одиниці. Більшість – оформляють нові нібито після втрати.
«Я не збираюся віддавати українські свідоцтва дітей, я їх як би втратив, – ділиться одкровеннями чоловік. – Мало що».
Співробітниці відділу працюють до пізнього вечора і теж намагаються переконати людей, що паніка нагнітається штучно.
«Ніхто з нас не переробляв свідоцтва на своїх дітей, – каже одна з них. – Ми повинні домагатися, що навіть якщо документ українською, всі відомства мають його визнавати, у нас же 3 державні мови».
«У паспортному столі, коли дітей вписують, на свідоцтво про народження ставлять якийсь штамп, – відповідає їй молодий батько. – І навіть якщо домогтися, щоб вписали з українським свідоцтвом, вони ж цим штампом його псують, воно не буде дійсним. Тому вже краще перестрахуватися і зберегти українське свідоцтво».
На нових свідоцтвах надруковано «повторне». Вони не сині, а зелені і на них печатка з двоголовим орлом. Але вся інформація залишається незмінною, просто російською мовою. Співробітники відділу навіть не беруться передбачити, коли закінчиться ажіотаж. «Паперова» черга зростає з кожним днем.