Доступність посилання

ТОП новини

Адвокат: У справі «кримських терористів» слідство застосовує тактику як при розгляді Болотної справи


Олександр Кольченко з адвокатом Світланою Сидоркиною в Лефортовському районному суді Москви, 25 грудня 2014
Олександр Кольченко з адвокатом Світланою Сидоркиною в Лефортовському районному суді Москви, 25 грудня 2014

Сімферополь – Судове засідання стосовно підтвердження українського громадянства кримського активіста Олександра Кольченка, що мало відбутися 26 грудня в Київському районному суді міста Сімферополя, перенесли на січень наступного року. У будь-якому випадку, для захисту визнання українського громадянства Кольченка, який звинувачується в організації та участі в терористичному угрупуванні, підготовці теракту та незаконному обігові зброї, залишається принциповим питанням.

Водночас, адвокат Кольченка Світлана Сидоркина висловила стурбованість і побоювання з приводу нещодавнього оголошення Московським судом вироку до семи років колонії фігуранту справи «кримських терористів» Геннадію Афанасьєву. За її словами, подібну тактику слідство застосовувало при розгляді Болотної справи.

Питання громадянства залишається принциповим, – захист

Як виявилося, представника позивача адвоката Світлану Сидоркину, яка прибула до Сімферополя з Москви, про перенесення засідання не повідомили, і причин такого рішення потім не пояснили.

«Приїхала до суду і виявилося, що вчора було ухвалено процесуальне рішення про перенесення судового засідання, але до мене секретар не змогла додзвонитися. Процес відклали до 28 січня. Секретар нічим не пояснила, чому відкладається засідання. Порушень формальних немає, але з людського погляду можна було якось додзвонитися, може, номер неправильно набирали», – розповіла адвокат сайту Крим.Реалії.

При призначенні судом міри покарання у вигляді позбавлення волі та за умови наявності українського громадянства, можна було б розглядати питання про те, щоб Кольченко відбував покарання на території України

Сидоркина наголосила, що питання підтвердження громадянства є принципово важливим. Вона пояснила, що такою є життєва позиція Кольченка. Крім того, при призначенні судом міри покарання у вигляді позбавлення волі та за умови наявності українського громадянства, можна було б розглядати питання про те, щоб Кольченко відбував покарання на території України.

Раніше в коментарі Крим.Реалії правозахисники погодилися з тим, що Кольченко залишається громадянином України і без визнання цього за допомогою судових розглядів.

Для прикладу, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров пояснив: «Кольченко є громадянином України, незалежно від того, визнає це російський суд або не визнає. Адвокат домагається визнання цього очевидного факту потім, щоб можна було зробити висновки про злочинність дій російської влади стосовно Олександра і застосувати весь комплекс заходів щодо його захисту, що випливають з його статусу. Але робити все це можна і без визнання російського суду».

Захист насторожує тактика, обрана слідством

Днями стало відомо, що Московський міський суд засудив до семи років колонії фігуранта справи «кримських терористів», учасника протестів проти анексії Криму Геннадія Афанасьєва. За версією ФСБ Росії, разом з кінорежисером Олегом Сенцовим та антифашистом Олександром Кольченком він був членом диверсійно-терористичної групи.

Стаття Кримінальної кодексу, яку інкримінують фігурантам справи «кримських терористів», передбачає дуже велику санкцію – до 20 років позбавлення волі. У зв'язку з цим, на думку адвокатів, Афанасьєв отримав мінімальний термін.

Геннадій Афанасьєв
Геннадій Афанасьєв

«Для нас це повна несподіванка і новина неприємна. Слідство таким чином позбавило нас можливості здійснення права на захист, оскільки у зв'язку з розглядом та винесенням вироку щодо Афанасьєва ми будемо позбавлені можливості задавати питання по суті свідчень Афасанасьєва, я не впевнена, що суд задовольнить клопотання з боку захисту про його доставку до зали судових засідань», – зазначила Сидоркіна.

Вона пояснила, що в рамках розгляду окремого провадження слідство таким чином закріплює кваліфікацію, яка виноситься. І далі, суди зазвичай при винесенні рішень посилаються на вирок судів у справах, розглянутих в особливому порядку.

Стосовно можливості оскарження вироку, Сидоркина уточнила, що захист використовуватиме інструменти, які є в рамках законодавства для оскарження цього вироку в апеляційному порядку, за умови, якщо матиме на руках вирок суду.

При цьому адвокат звернула увагу, що «суто юридично, вони можуть нам цього документа і не надати, оскільки він стосується конкретної людини і не стосується нашого підзахисного. У цьому плані це теж свого роду утиск права на оскарження».

Світлана Сидоркина
Світлана Сидоркина

«Таку ж тактику слідство обрало, тільки в особі іншого органу попереднього слідства, особі Слідчого комітету Росії, при розгляді Болотної справи. Така практика застосовується. Хоча я вважаю, що це потрібно розцінювати як обмеження права на захист», – переконана Сидоркина.

Як повідомлялося, Кольченко був заарештований в Сімферополі в травні 2014 року та етапований до СІЗО «Лефортово» в Москві. Слідчі ФСБ звинувачують його, а також ще трьох жителів Криму, в тому числі українського режисера Олега Сенцова, в організації та участі у терористичній групі, підготовці теракту та незаконному обігові зброї. Однак, на думку українських правозахисників, справи проти Сенцова і Кольченка є сфабрикованими, а реальна причина їхнього арешту полягає в тому, що затримані брали активну участь у протестах проти анексії Криму.

21 грудня Лефортовський районний суд Москви продовжив Олександру Кольченку термін утримання під вартою до 16 квітня 2015 року. А вже 26 грудня – Олегу Сенцову до 11 квітня 2015 року.

XS
SM
MD
LG