Доступність посилання

ТОП новини

Сім років за угоду зі слідством: фігуранту справи «кримських терористів» винесли вирок


Геннадій Афанасьєв
Геннадій Афанасьєв

Київ – Московський міський суд засудив до семи років колонії фігуранта справи «кримських терористів», учасника протестів проти анексії Криму Геннадія Афанасьєва. За версією ФСБ Росії, разом з кінорежисером Олегом Сенцовим і антифашистом Олександром Кольченком він був членом диверсійно-терористичної групи. Адвокати кримських активістів вважають, що Афанасьєв пішов на угоду зі слідством, обмовив інших фігурантів справи і завдяки цьому отримав мінімальний термін, передбачений статтею про тероризм.

Про те, що Афанасьєву винесений вирок, стало відомо 21 грудня, хоча суд відбувся 4 дні тому. Розгляд справи і судові засідання відбувалися в закритому режимі, і про перебіг слідства не було нічого відомо навіть адвокатам інших фігурантів «справи кримських терористів» Кольченка та Сенцова.

У прес-службі Московського міського суду повідомили, що справа Афанасьєва була винесена в окреме провадження.

«Він засуджений до семи років колонії суворого режиму і до півтора року обмеження волі. Вирок оголосили 17 грудня. Апеляційну скаргу на нього поки не подавали», – повідомило інформагентство «Москва» з посиланням на прес-службу Мосміськсуду.

Визнання під тиском

Геннадій Афанасьєв був першим фігурантом справи «кримських терористів», якого заарештували. Затримання відбулося на початку травня на одній з вулиць Сімферополя.

Геннадій Афанасьєв
Геннадій Афанасьєв

За інформацією ЗМІ, Геннадій закінчив Таврійський національний університет за спеціальністю «право» і працював фотографом. До анексії Криму громадською діяльністю не займався, але під час військового вторгнення Росії на півострів став брати участь в акціях протесту і ходити на збори, на яких планувалися дії громадськості проти окупації.

Наприкінці травня на сайті ФСБ з'явилася інформація про те, що він разом з Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком та Олексієм Чирнієм перебував у диверсійно-терористичній групі «Правого сектора» і готував низку терактів на території Криму. Відразу після появи цієї публікації російські федеральні канали показали сюжети новин, в яких Афанасьєв зізнається в тому, що він готував терористичні акти, і називає Сенцова лідером угруповання.

Сам Сенцов на одному із судових засідань сказав, що Афанасьєв телефонував йому відразу після затримання і пропонував зустрітися. Режисер припустив, що Геннадій дав свідчення під тортурами і тиском, і взамін на лояльність до слідства йому був обіцяний невеликий термін.

Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе повідомив, що цей момент у слідства немає жодних доказів провини його підопічного, крім слів Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія.

«Ті матеріали, які були представлені в суді, не підтверджували, що Олег здійснював якісь злочини. Зізнавальні свідчення Афанасьєва та Чирнія іншими додатковими доказами не підтверджувалися і не надавалися слідчим», – сказав адвокат у коментарі для Крим.Реалії.

За словами учасниці руху за звільнення Сенцова і Кольченка, члена організації «Анархістський чорний хрест-Москва» Ольги Мирясової, залишається невідомим, у вчиненні яких саме злочинів зізнався Афанасьєв.

«На суді, де він визнав провину, ніхто не був. Всі матеріали справи закриті, а адвокат Афанасьєва відмовляється з ким-небудь спілкуватися. У результаті ми нічого не знаємо, і можемо тільки припускати, що йому було вигідно перекласти провину на інших для того, щоб зменшити свою роль в цій історії», – сказала активістка.

Сама Мирясова стверджує, що справа «кримських терористів» є політично вмотивованою, і звинувачення в створенні диверсійно-терористичної групи абсурдне. За її словами, під арешт були взяті люди абсолютно різних поглядів, які ніколи не перебували в одній організації.

Поганий сигнал для Сенцова і Кольченка

Адвокат Світлана Сидоркіна, яка захищає інтереси Олександра Кольченка, розповіла, що слідство порушило російське законодавство, коли розглядало справу Афанасьєва.

Олександр Кольченко з адвокатом Світланою Сидоркіною в Лефортовському районному суді Москви, 25.12.2014
Олександр Кольченко з адвокатом Світланою Сидоркіною в Лефортовському районному суді Москви, 25.12.2014

«Наші підзахисні не мали можливості поставити запитання Афанасьєву. Свідчення, які він дає, безпосередньо стосуються і Кольченка, і Сенцова. І ми фактично позбавлені можливості повноцінного захисту наших підзахисних. Справа Афанасьєва була розглянута без дослідження документів і доказів у справі, що ставить під сумнів обґрунтованість тих рішень, які ухвадюються», – сказала Сидоркіна.

Вона підкреслила, що вирок, винесений Афанасьєву, швидше за все, буде використовуватися як підстава для того, щоб кваліфікувати дії Кольченка та Сенцова як участь у диверсійно-терористичній групі.

«Наші підзахисні займають позицію, за якою вони не згодні з кваліфікацією, яка їм ставиться. І може вийти так, що суд, який розглядатиме справу Сенцова і Кольченка, ставитиме в основу вирок Афанасьєва при кваліфікації їхніх дій», – сказала вона.

За словами Сидоркіної, стаття Кримінального кодексу, яку інкримінують фігурантам справи «кримських терористів», передбачає дуже велику санкцію – до 20 років позбавлення волі. У зв'язку з цим, як вважає адвокат, Афанасьєв отримав наймінімальніший термін.

«При розгляді справи в особливому порядку суд не має права призначати міру покарання більшу двох третин від максимального терміну. Тут максимальний термін виходить двадцять років. Відповідно сім років – це нормальний вирок», – сказала вона.

Сидоркіна повідомила, що також 21 грудня Лефортовський районний суд Москви продовжив Олександру Кольченку термін утримання під вартою до 16 квітня 2015 року. 22 грудня має відбутися аналогічне судове засідання щодо продовження запобіжного заходу Олегу Сенцову.

МЗС України, у свою чергу, поки що не коментує вироку Афанасьєва, посилаючись на те, що готується консульський аналіз ситуації.

XS
SM
MD
LG